Perseverance’ın paraşütü, İnternet’in keşfettiği kodlu bir mesajı sakladı

Bir fırlatma veya uzay olayının ardından, hem yayılma nedeniyle hem de sondaların ve araçların kameraları nedeniyle bugünün birkaç yıl öncesiyle hiçbir ilgisi yok: daha dün Perseverance’ın iniş videosunu gördük ve sadece bazılarının bununla ilgili olduğunu gördük. zaten yeterince halüsinasyon gördük. Ama bizim türümüzünki gibi bir kovan zihninde, bizi şaşırtabilecek bir bakış açısı her zaman vardır. Perseverance’ın paraşütünde şifreli bir mesaj ortaya çıkardı.

Bunlardan biri, NASA gezicisinin Mars’a inmesini bekleyen bir bilgisayar bilimi öğrencisi olan Abela Paf’tı. paraşüt belli bir desen çiziyor gibiydi ve sadece dekoratif değil. Diğer meraklı insanlarla birlikte çeşitli programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olarak, öğrenmenin anahtarını buldu: Python.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/30/c3/34/602f9f644bd22f05b6/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/31/08/43/602fa0794bd22f022e/orijinal/el-perseverance-landes-on-mars-miniature.jpeg»}

Çok şüpheli olan dört düzensiz şerit

Seyircilerin şüpheleri paraşüt açıldığında başladı: Dediğimiz gibi, olağan bir şerit, kare, simetrik şerit veya başka herhangi bir basit çizim yoktur. sendüzensiz ve asimetrik bir desen NASA hakkında konuşurken kesinlikle sıradan görünmüyor.

Perseverance gezgini bugün kritik bir amaçla Mars'a bu şekilde inecek: kızıl gezegene ilk insanlı görevin yolunu açmak.

Bazı uzay ajansı mühendisleri Reddit’te bir AMA başlattı (Bana istediğini sor) ve kullanıcıların paraşütte gizli bir şey olup olmadığını sorduğu yer burasıdır. Jet Propulsion Laboratory’de kamera mühendisi olan Adam Nelessen, yalnızca bir kez yanıt vererek tam olarak “JPL”nin yanıt olmadığını söyledi.

Bu “hiçbir ipucu”ndan iki saat sonra biri gizemi ortaya çıkardı: “GÜÇLÜ ŞEYLERE CESUR OL”. Ve Adithya Bajali gibi Twitter’da açıklama yayınlayan Abela Paf’tan daha önce alıntıladığımız keşifle bağlantılı:

https://platform.twitter.com/widgets.js

Bajali, Azim görevinin bazı videolarında gördüğümüz ve diğer verilerin yanı sıra inişin parametrelerini açıklayan JPL’den bir mühendis olan Allen Chen tarafından da yanıtlandı. Ona çözümü de söylemese de, sonunda onu bulmak için neredeyse deşifre etme sürecinde olduğunu gösteriyordu.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Peki ya “Güçlü Şeylere Cesaret Et”? Dır-dir JPL’nin sloganı, örneğin zaten Curiosity gezici ile görmek. Birçok yayında belirttikleri ve Perseverance için de gördüğümüz yinelenen bir şey:

https://platform.twitter.com/widgets.js

“Güçlülere cesaret et” gibi bir şey olurdu, ABD uzay ajansının ve genellikle tekrarladığımız birçok görevin, aracın ve teknolojinin kahramanı olan bu laboratuvarın hırsını ima eden bir şey. Bu durumda, gizli “Güçlü Şeylere Cesaret Et”, görünüşe göre bir paraşüt dağıtım referansı ve zamanlama referansı olarak da hizmet eder. Ancak, gerçek şu ki, birçok uzay görevi hayranının sevdiği “geeklerden” biri.

Resim | NASA/JPL-Caltech

– Haberler Perseverance’ın paraşütü, İnternet’in keşfettiği kodlu bir mesajı sakladı aslen yayınlandı Xataka Anna Marti tarafından

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…