PCIe 5.0 SSD’ler gelecek yıl gelecek: 3 kat daha hızlı

bu SSD sürücüler akımı aşan hızlara sahip 7.000 MB/sn. Bu, şu anda konsolların sunduğundan çok daha yüksek ve sayı artmayı bırakmayacak. Şu anda standart tekliflerin sınırlarına ulaşılıyor PCIe 4.0 ve SSD’ler için sürücüler, ancak SSD’ler için ilk sürücünün nasıl görüneceğini zaten ayrıntılı olarak açıkladılar. PCIe 5.0 SSD. Ve hızı korkutuyor.

SilikonHareketönde gelen sürücü kontrolör üreticilerinden biri PCIe 4.0 SSD, PCIe 5.0 standardını temel alan ilk denetleyicisini duyurdu. Bu standartla uyumlu ilk anakartlar, bu standartla uyumlu ilk grafik kartlarının daha yeni piyasaya sürülmesine ve SSD’lerin yalnızca bir buçuk yıldır piyasada olmasına rağmen, gelecek yıl gelecek.

2022 SSD’leri 16 GB/sn’ye kadar ulaşacak

Bir SSD’nin denetleyicisi, RAM bellek yongaları ile bağlı olduğu bilgisayar arasındaki tüm iletişimi yönetmekten sorumlu bir yongadır. Bu çipler, piyasaya sürülen her yeni nesil bağlantı ile birlikte ilerliyor ve Silicon Motion, halihazırda üzerinde çalıştığını duyurdu. PCIe 5.0 için ilk denetleyici.

Bu duyuru, 2022’nin ikinci yarısı için ilk kontrolörün varış tarihini belirterek, üç aylık sonuçların sunumu sırasında yapılmıştır. Bu kontrolör, SSD sürücüler sunucular ve veri merkezleri. Şirket, PCIe 5.0 ile SSD birimlerinin yoğun kullanımı için en az 2023’e kadar beklemenin gerekli olacağını doğruluyor.

PCIe 5.0 standardı 2022’nin sonunda gelecek

Önümüzdeki yıl, AMD ve Intel’in yeni anakartlarla uyumlu ilk anakartları piyasaya süreceği donanım dünyasında büyük değişiklikler olması bekleniyor. DDR5 ve PCIe 5.0. DDR standardı yıllardır değişmedi, PCIe’de ise 4.0 sürümünün iki katı hız ile yalnızca PCIe 5.0’a geçiş olacağını biliyorduk. Bu nedenle, önce 2021’de, Ryzen 6000 ve 12. nesil Intel Core ile ve 2022’de yeni nesil çipler için beklememiz gerekecek. Ryzen 7000 ve 13. nesil Intel Core PCIe 5.0 ile uyumlu olmak.

pcie 6.0 bant genişliği

Bir SSD’nin PCIe 4.0 altında sahip olduğu maksimum bant genişliği 8 GB/sn’dir, çünkü bu bir x4 hattının işleyebileceği en fazla miktardır. Ancak, PCIe 5.0 ile bu sayıyı ikiye katlayarak, iki kat daha fazla performans elde edebiliriz. 16 GB/sn, son aylarda piyasaya sürülen PCIe 4.0 sürücülerinin neredeyse üç katı. Bunun SSD’lerin dayanıklılığını da nasıl etkilediği görülecektir.

Geleceğe baktığımızda, standardı 2021 yılı sonunda kesinleşecek olan PCIe 6.0 da bizleri bekliyor. Bu nedenle 5.0 sürümünün ömrünün 4.0 kadar kısa olması bekleniyor.

PCIe 5.0 SSD’ler Gelecek Yıl Geliyor: 3 Kere Daha Hızlı yazısı, ADSLZone’da ilk olarak ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…