Paylaşılan bir sunucu kurmak için temel adımlar

Bir web sayfasını barındıracağımız zaman, farklı sunucu türleri olduğunu unutmamalıyız. Her biri belirli bir kullanım için ilginç olabilir. Tüm siteler aynı koşullara ihtiyaç duymaz, bu yüzden hangisini seçeceğimizi seçmeliyiz. Bu yazıda bahsedeceğimiz paylaşılan sunucu nedir ve web sitemiz için kullanmaya başlamak için atmamız gereken ilk temel adımlar nelerdir?

Paylaşılan sunucu nedir

Belirttiğimiz gibi, elimizde farklı seçenekler var. bir web sayfası barındırmak. Dedicated, paylaşımlı veya VPS sunucu seçebiliriz. Alacağımız ziyaret sayısına ve barındıracağımız içeriğe bağlı olarak belirli bir seçenek belirleyebiliriz.

A paylaşılan sunucu Özel bir seçenekle karşılaştırıldığında daha ucuz bir seçenektir. Temel olarak kaynakları diğer kullanıcılarla paylaşacağımız anlamına gelir. Örneğin, o sunucunun CPU’sunu diğer web siteleriyle, belleği, kullanılabilir bant genişliğini, IP’sini paylaşacağız…

Ancak, o sunucunun kaynaklarının çoğunu paylaşmamıza rağmen, depolama kapasitesi normalde sabittir. Yani, yüklemek istediğimiz içeriği yönetebilmek için bizim için uygun bir boyutumuz olacak.

Avantajları arasında yapılandırmasının ve kullanımının daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Normal olan, içerik yöneticisini kurabileceğimiz, e-postalar oluşturabileceğimiz, DNS’yi yapılandırabileceğimiz ve o site için gerekli tüm görevleri yapabileceğimiz bir kontrol panelinin olmasıdır.

Paylaşılan bir sunucuyla başlarken

Paylaşılan bir sunucu ile anlaştıktan sonra ilk adımların ne olacağını açıklayacağız. Her şeyin doğru çalışması ve özelleştirilebilmesi için çoğu durumda gerçekleştirmemiz gereken bazı temel ve genel yönleri adlandıracağız.

İçerik yöneticisini yükleyin

En önemli noktalardan biri de içerik yöneticisini kurun ve yapılandırın. Bugün en popüler olanlardan biri WordPress. Genel olarak anlaşmalı olduğumuz hosting kolay kurulum yapmamızı sağlayacaktır.

Bu nedenle, diğer her şeyle devam etmenin ilk adımı olacaktır. Yüklediğimiz içerik yöneticisi ne olursa olsun, sitemizi düzgün bir şekilde yapılandırmaya başlamak için ona sahip olmak gerekir.

WordPress'te güvenliği iyileştirin

Gerekli eklentileri yükleyin

Bildiğimiz gibi, WordPress gibi içerik yöneticilerinin birçok Eklenti mevcut. Birçoğu kullanıcının tarama deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir, ancak aynı zamanda daha iyi yönetmeye ve hatta performansı optimize etmeye de hizmet eder.

Ancak tavsiyemiz, sitemiz için eklentileri kötüye kullanmamaktır. Yalnızca gerçekten kullanılabilirliği artıracak ve arama motorları ve ziyaretçilerin karşısında sitemize fayda sağlayabilecek olanları yüklemek en iyisidir.

Tüm içeriği güncelle

Elbette, eklentileri yükledikten ve içerik yöneticisini hazır hale getirdikten sonra, bu çok önemlidir. onları en son sürümlerle güncelleyin. Bu şekilde, yalnızca performansı iyileştirmekle ve önemli iyileştirmeler elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda mevcut olabilecek ve bilgisayar korsanları tarafından web sitemizi riske atmak için kullanılabilecek olası güvenlik kusurlarını da düzelteceğiz.

Kullanıcılar oluşturun ve güçlü parolalar kullanın

Bir diğer önemli adım ise kullanıcı oluştur, yöneticinin kendisinin ötesinde. Bu sayede farklı kullanıcı adları üzerinden içerik oluşturabilir ve web sitemizdeki tüm bilgileri yönetebiliriz.

Ama aynı zamanda, kaçırılmaması gereken bir şey de, karmaşık parolaların kullanılmasıdır. Bir anahtar harfler (büyük ve küçük harf), sayılar ve diğer özel sembolleri içermelidir. Rastgele olmalı ve ayrıca aşırı önlemler almak için zaman zaman değiştirilmesi tavsiye edilir.

Şifreleri kırmak için kaba kuvvet saldırısı

DNS’nin doğru işaret edip etmediğini kontrol edin

olduğunu da doğrulamamız gerekecek. DNS kayıtları doğru bir şekilde web alanını işaret ediyor. Bu, ziyaretçilerin bir siteye sorunsuz girebilmeleri ve barındırmada barındırılan bilgileri alabilmeleri için çok önemlidir.

Bu noktayı paylaşılan sunucunun kontrol panelinden doğrulayabiliriz. En yaygın olanlardan biri cPanel’dir. Orada web alanımızla ilgili her şeyi görebilir ve sunucuda doğru yapılandırıldığını kontrol edebiliriz.

Kısacası bunlar, web sitemizin kullanılabilir olması ve düzgün çalışması için paylaşılan bir sunucuda atabileceğimiz bazı ilk adımlardır.

RedesZone’da paylaşılan bir sunucuyu yapılandırmak için temel adımlar makalesi yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…