Patania II, okyanus tabanını değerli metaller için temizleyen 12 metrelik, 35 tonluk elektrikli süpürge

bu derin okyanus Hepsi bizim için bir gizem. Genellikle sadece bu bölgelerde yaşayan yaratıklarla doludur ve oraya gitmezsek onlarla tanışamayız, ama aynı zamanda canlı olması gerekmeyen diğer ilginç öğeleri de gizler. Örneğin, ekonomik çıkarları olan değerli mineraller ve metaller. Onlara nasıl sahip olunur? Dev bir elektrikli süpürgeyle.

Birkaç on yıl boyunca derin deniz madenciliğine ilgi artmış olan. Okyanusların derinliklerinde nodüller bulmak yaygındır. Bir nodül, genel olarak, bir kayaya veya diğer nesnelere bağlı olan ilgili metallerin bir birikimidir. Sedimantasyon oranlarının düşük olduğu derin abisal düzlüklerde oluşurlar ve deniz suyundaki çözünmüş metal bileşiklerinin bir çekirdek gömmesine ve nodülü oluşturmasına izin verirler.

Derin Deniz Madenciliği Teknolojisi Denizaltı Paletli Araç

kobalt açısından zengin, elektronik ürünler üretirken bu değerli metale duyduğumuz ihtiyaç nedeniyle bu nodüller son zamanlarda büyük ilgi gördü. Deniz tabanı metallerle dolu, hala onları nasıl elde edeceğimizi bilmemiz gerekiyor.

Bu diğer koltan: Nedir, ne işe yarar ve kobaltın geleceği nedir, cep telefonunuzun olduğu gibi olmasını mümkün kılan metal

Global Sea Mineral Resources (GSR), tarama devi DEME Group’un bir yan kuruluşudur. Adından da anlaşılacağı gibi, denizden mineral ve kaynak elde etmeye odaklanırlar. Ancak bu, karadaki kadar basit değil, bu yüzden zor işi halledecek bir makineleri var. bu Patania II, bir tekneden birkaç kilometre su altında iner ve vakumlamaya başlar metaller için okyanus tabanı. Bugüne kadarki en gelişmiş nodül toplayıcıdır.

{«videoId»:»x806x1k»,»autoplay»:true,»title»:»GSR Derin Deniz Keşfi – Çevresel bir temel oluşturma»}

CCZ’nin hazinesi

bu Clarion-Clipperton Bölgesi (CCZ), Amerika anakarası ile Hawaii arasındaki jeolojik bir bölgedir.. 7.000 kilometreden fazla uzunluğa sahip bu deniz yüzeyi, ilgi çekici metallerle ve ayrıca çeşitli flora ve faunalarla doludur. Orada keşfedilen türlerin yarısından fazlasının yeni olmasıyla hem madencilik endüstrisi hem de biyologlar için bir ilgi noktası haline geldi.

İle birlikte nodül şeklinde tonlarca mineral Uçurum düzlüğünde CCZ, Patania II’nin faaliyet göstermek istediği ilk yerlerden biri. 2013 yılında, Uluslararası Deniz Yatağı Kurumu, GSR’ye CCZ’nin doğu kısmının 76.728 kilometre karesini keşfetmesi için 15 yıllık bir imtiyaz verdi.

ekran görüntüsü

Patania II dört bölümden oluşmaktadır. ana. Bunlardan ilki, etrafındakileri emmek için su jetleri kullanan bir dizi elektrikli süpürge olan nodül toplayıcıdır. İkincisi, iki yönlü tahrik sistemidir. Üçüncüsü, hidrolik ve telemetrik sistemidir. Dördüncü ve sonuncusu ise nodülleri atıklardan ayıran bir sistemdir. yerinde deniz tabanında.

{«videoId»:»x7zqpfo»,»autoplay»:false,»title»:»750.000$ MARIANA SİPARİŞİ: DÜNYANIN EN ÖZEL HEDEFİ»}

Patania II’nin karşılaştığı sorun çevresel etkisidir.. 1980’lerde, Peru kıyılarında bir deney, deniz tabanının kaldırılmasının etkisinin ne olduğunu görmek istedi. Hasat nodüllerini simüle etmek için deniz tabanı boyunca bir kızak sürüklediler. Sonuç olarak, otuz yıl sonra, rahatsızlık hemen hemen aynı kaldı ve zemin düzelmedi. Binlerce kilometrelik deniz dibini koklayan 35 tonluk bir aracın etkisi açıkçası çok daha büyük.

Okyanuslar şunu unutmazlar: 1980'lerden beri yasaklanmış olmalarına rağmen, aerosollerin onlarca yıl sular altında kaldıktan sonra yeniden yüzeye çıkacağını tahmin ediyorlar.

Bunlardan ilki CCZ’deki testler Mart 2019 için planlanmıştı, ancak bir kablo arızası bu testi neredeyse bir yıl ertelemek zorunda kaldı. 2020’de işler COVID-19 tarafından daha da karmaşık hale getirildi, bu yüzden şimdi bir sonraki test planlanıyor bunun için 2021. Şirket, çevre konusunda ne kadar dikkatli olmak istediklerini görmek için bilim insanlarını ve deniz biyologlarını onlara katılmaya teşvik ediyor.

üzerinden | DSM Observer ve Madencilik Dergisi

– Haberler Patania II, okyanus tabanını değerli metaller için temizleyen 12 metrelik, 35 tonluk elektrikli süpürge aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…