Paskalya tatiline bu şekilde varıyoruz: rekor aşılama rakamları, ancak yine de yetersiz

Aylardır virüse karşı “oyunu kazanmak” için baharın şart olduğunu söylüyoruz. Sadece Nisan ayında önceki aylara göre daha fazla aşı alınacağını haftalardır duyuruyoruz. Dördüncü dalganın ülkenin kapısını çalmaya başladığını günlerdir söylüyoruz. Dolayısıyla bugün, kaçınılmaz görünen bir Paskalya tatilinin arifesinde, kilit soru şu gibi görünüyor: “Nasıl gidiyoruz, bu (hala teorik) dönüm noktasına nasıl geleceğiz?”

Her şeyden önce, 2021’in ana temasına gelince: aşılama hızı, bir toplumdaki aşılanmış kişilerin yüzdesi ve tabii ki aşı stoku. Çünkü pandeminin neredeyse başlangıcından beri tekrarlandığı gibi kendimizi kandırmayalım, bu küresel kabusun sonu ancak aşılar temelinde sürdürülebilir. Böylece, Paskalya tatiline nasıl gidebiliriz?

Aşılama rakamlarını kaydedin, ancak yeterli değil

Yaklaşık 200.000 Günlük Doz

Mevcut ortalama, günde yaklaşık 200.000 dozdur.. Bir an duracağım. Bir aydan kısa bir süre önce İspanya, günde 110.000 dozu aşarak bugüne kadarki tüm aşı kayıtlarını paramparça etti. Bugüne kadar, gecikmeler ve aşı tartışmalarıyla ilgili yaşadığımız tüm sorunlara rağmen, bu rakamı şimdiden ikiye katladık. Ve bu sadece başlangıç ​​olmalı.

İspanya farklı hızlarda aşı yapıyor: bazı topluluklar nüfuslarının neredeyse %5'ini tam olarak aşılamış, diğerleri ise yarısından daha azını aşılamış durumda.

Temelde, çünkü buna ihtiyacımız var. Bu 200.000 doz, Hükümetin ve Avrupa Birliği’nin hedefine ulaşmamıza izin vermekten hâlâ çok uzak. Aslında, Yaz başında yetişkin İspanyolların %70’ini aşılamak için bu miktarı ikiye katlamamız gerekiyor. ve 440.000 doza ulaşır. Ancak her şey yolunda giderse 330.000 ile Ekim’den önce hedefe ulaşabiliriz.

Daha iyisini yapabilir miyiz?

pdf

Yüksek veya çok yüksek risk altındaki yedi topluluk ve Avrupa genelinde büyüyen dördüncü dalga ile, akla gelen ilk soru, bunu başarabilir miyiz? sahip olduğumuz ve henüz koymadığımız aşılardan yararlanın. Mantıklı: aşı kampanyasının başında mevcut aşıların sadece %12’sini verdik. Sorun şu ki, bu artık bir seçenek değil.

COVID vakalarındaki toparlanma zaten burada: Tek soru, dördüncü dalganın kaçınılmaz olup olmadığı ve onu durdurmayı başaramazsak bizi nasıl etkileyeceği.

Bu %12 bir anekdottur. Kampanyanın çoğu sırasında, gelen her şeyi koyarak çok verimli olduk ve mevcut dozların %90’ından fazlasını aşılamak. Aslında, yukarıdaki grafikte görülebilen varyasyonlar, yeni aşı sevkiyatlarının gelmesinden kaynaklanmaktadır. Başka bir deyişle, hızlı aşılamanın tek bir geçerli çözümü vardır: daha fazla aşı yaptırmak.

aşıları beklemek

Doz Üreticileri

Yani, öyle ya da böyle, ihtiyacımız olan şey daha fazla aşı. Aslında, aşı oranlarını karşılaştırdığımızda ülkeler arasındaki en büyük farkı yaratan kişi başına daha fazla aşı alabilme yeteneğidir. Yakın zamana kadar bu bizi zor durumda bıraktı çünkü ne olacağına dair net bir tahmin yoktu.

Ancak “aşı krizi” Avrupa Birliği’ni takvimleri netleştirmeye yöneltti ve bu da bizi neyin beklediğini tahmin etmemizi sağlıyor. Üst grafiğe hem alınan aşıları hem de alınmak üzere olan aşıları dahil ettik. İyi haber şu ki, alabilirsinizKötü haber şu ki, kolay olmayacak. Molayı momentum oluşturmak için kullansak iyi olur.

Resim | Hastane-Klinik

– Haberler Paskalya tatiline bu şekilde varıyoruz: rekor aşılama rakamları, ancak yine de yetersiz aslen yayınlandı Xataka Javier Jiménez ve Javier Lacort tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…