Origami'den ilham alan bir "trafo" çarkı: gelecekteki geziciler için olası uygulamaları olan çılgın bir Hankook projesi

Origami’den ilham alan bir “trafo” çarkı: gelecekteki geziciler için olası uygulamaları olan çılgın bir Hankook projesi

Mevcut lastiklerin şeklinin uzun vadede bile bir değişikliğe ihtiyacı yok gibi görünse de, üreticilerin araştırmaları alışılmışın çok ötesine geçen kavramların kapılarını açıyor. Bunu Goodyear, Continental ve Hankook’ta gördük, ikincisi, şu anda sektördeki gelişmelerle şaşırtıcı olanlardır. onun katlanır tekerlekleri.

Şimdilik, şirketin Ar-Ge departmanı, Seul Ulusal Üniversitesi (Kore) ve Harvard’dan biyorobotik konusunda uzmanlaşmış araştırmacılarla birlikte projelerden birinin parçası. Üzerinde çalıştıkları bir şey neredeyse on yıl kağıt modellerle başlayarak ve şimdi gördüklerimiz bir araçta çalışırken, katlanır veya uygun değil.

Alüminyum için kağıt değiştirme

İşlerinde buna “dönüştürülebilir bir origami çarkı” diyorlar ve gerçek şu ki, bize biraz transformatörü hatırlatıyor, bununla birlikte hareket halindeyken katlanabilir veya açılabilir, araç durmak zorunda kalmadan. Şasi zemine göre daha yüksek veya daha düşük olacak şekilde 46 ila 80 santimetre çapından veya tam tersi bir çapa sahipler.

Origami tekerleklerin test arabalarında (daha küçük şasili, kart tarzı) ve aynı zamanda tüm bir Jeep’te çalıştığını görüyoruz, böylece mevcut bir aracın ve en az bir yolcunun ağırlığını destekliyorlar. Alüminyumdan, esnek üç katmanlı bir zardan ve dayanıklı polikarbonat parçalarından yapılmıştır ve biten bir yapı oluştururlar. bir kağıdın kıvrımlarını taklit etmek ile rakamı yapacağız.

Metal, havasız veya küresel: geleceğin arabalarındaki patlakları çözmeyi vaat eden on lastik prototipi

Takım hakkında konuşuyor tekerlek başına 1.000 kilogramdan fazla direnç. Şekil değişikliği (ya da daha doğrusu katlama/açma) hidrolik kontrollü bir elektrik motoru tarafından yürütülüyor ve araştırmacılara göre değişiklik 5 saniyede yapılıyor.

Tabii şimdilik düşük hızlarda ve kısa sürelerde test ettiler, güvenlik nedeniyle. Elektrikli araçla yapılan saha testleri 30 dakika boyunca 1 m/s hızındaydı, bu nedenle şimdilik destekledikleri maksimum hızı veya toplam kullanım ömürlerini doğrulayamıyorlar.

Bu vesileyle, önceki modellerde olduğu gibi, yere tırmanmaya yardımcı olan ölçeklere veya projeksiyonlara başvurmadılar. Görünüşte tüm arazilere uygun ve daha basit bir tasarımdır, ancak şüpheli görünen şey yardımcı programdır. Ekibe göre, bu, aşağıdakiler için yararlı olabilecek bir fikirdir. karmaşık ve daha aşırı arazi, belki de Mars’ınki gibi.

{«videoId»:»x80i9s7″,»autoplay»:false,»title»:»Michelin ve General Motors’dan DELİK RİSKSİZ HAVASIZ LASTİKTİR»}

Yani bunun laboratuvar dışındaki herhangi bir araçta (ve belki de gezegen dışında) olup olmayacağını göreceğiz. Hankook’tan araziye göre uyarlanabilir lastikleri de biliyorduk, bu yüzden belki de güneş sisteminin komşularını istila etmek için göndereceğimiz bir sonraki gezici için gerçekten pratik bir çözüm bulabilirler.

Resim | BilimMag

– Haberler Origami’den ilham alan bir “trafo” çarkı: gelecekteki geziciler için olası uygulamaları olan çılgın bir Hankook projesi aslen yayınlandı Xataka Anna Marti tarafından

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…