Optik illüzyon viral olur ve interneti bozar: Kaç renk görüldüğüne karar vermek imkansızdır

Fotoğrafın optik yanılsamasını hatırlıyor musunuz? insanlığı ikiye bölen o elbise 2015 yılında mı? Görünüşe göre viral fenomen yeni döndü. Bir renk paleti şeklinde.

Daha önce gördüğümüz tartışmanın aşağı yukarı aynısı. Birisi bir sosyal ağda bir resim yayınladı. Bazıları belirli bir tonalite aralığı görür ve diğerleri bunu farklı şekilde algılar.

@import url(https://fonts.googleapis.com/css?family=Fira+Sans:300,400,400i,600);@import url(https://assets.metrolatam.com/assets/oembed.css?v= BS12);

Açıkçası, beklenebileceği gibi, bu şey interneti birçok yönden parçaladı. Bu yüzden FayerWayer’da gitmesine izin veremezdik.

“Kaç renk görüyorsun?”

Her şey Twitter’da başladı, hesabında @0UTR0EG0, bir hafta önce takipçilerine kaç renk gördüklerini sorduğu masum bir paylaşımda bulundu. Yalnızca 3’ü ayırt ettiği için:

Biraz zaman aldı, ancak tartışma hemen oldu ve farklı miktarlarda gölge gören tüm insanlar arasında on binlerce yorum biriktirdi.

Bazıları sadece üç, diğerleri altı, diğerleri on iki, diğerleri on yediye kadar aldı. Bu da gönderinin viral hale gelmesine neden oldu.

Neyse ki, Science Alert’in arkadaşları, her bireyin görüntüyü nasıl farklı algıladığını açıklamak için çıktı. Ve bu viral elbiseyle aşağı yukarı aynı prensip.

Hepsinin kalbi, göz küresinin retinasının ışığa duyarlı dokusunda yatar. Göz bebeğinden yansıyan ışık orada yakalandığından ve bu süreçte beynimiz bazen tonları, aralıkları ayırt etmeden kendimizmiş gibi işlemeye karar verir.

Gerçek şu ki, bu farklılaşmanın arkasındaki mekanizma hala daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyan bir gizemdir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…