Operatörünüzün sizi internetsiz bıraktığını veya kesintileriniz olduğunu kanıtlayın

İnternet operatörünüzün sizi İnternet bağlantısı olmadan bırakıp bırakmadığını kontrol etmek ister misiniz? Operatörünüzün sizi belirli bir süre internet bağlantısı olmadan bıraktığına dair kanıtınız olsun ister misiniz? Bugün RedesZone’da, yönlendiricinizin bir İnternet bağlantısına sahip olduğunu ve her şeyin doğru çalıştığını izlemenize olanak tanıyan çok kullanışlı bir çevrimiçi aracı nasıl yapılandıracağınızı öğreteceğiz. UptimeRobot sayesinde internet bağlantınızı uzaktan, tamamen ücretsiz olarak izleyebileceksiniz ve bağlantıda küçük bir kesinti olup olmadığını her zaman bilebileceğiz. Bu aracın tüm ayrıntılarını ve onu evinizde nasıl yapılandıracağınızı bilmek ister misiniz?

UptimeRobot nedir ve ne için kullanılır?

Çalışma SüresiRobot Daha fazla özelliğe sahip ücretli bir sürümü olmasına rağmen, tamamen ücretsiz bir çevrimiçi izleme sistemidir. Bu araçla ilgili bizi ilgilendiren şey, zaman zaman (yapılandırılabilir) yönlendiricimizin doğru çalışıp çalışmadığını ve operatörümüzün bizi İnternet bağlantısı olmadan bırakıp bırakmadığını kontrol etmesidir. Her şeyin doğru çalışması durumunda UptimeRobot bize hiçbir şey söylemez, ancak arıza durumunda aşağıdakiler olur:

  • Bize bir hizmet kesintisi olduğunu belirten otomatik bir e-posta gönderecektir.
  • UptimeRobot web sitesine girersek her şeyin yolunda olmadığını görebiliriz.

Mantıken, bu ücretsiz hizmet ayrıca SMS, sesli arama, Twitter, Telegram, Slack, Microsoft Teams ve daha fazlası gibi diğer bildirim biçimlerine de izin verir.

İnternet bağlantımız tekrar çalıştığında, bize her şeyin zaten doğru çalıştığını belirten bir e-posta gönderecek ve resmi web sitesine gidersek her şeyin yeşil (doğru çalışıyor) olduğunu da göreceğiz. Ek olarak, web’de tespit ettiği tüm düşmelerin tam bir kaydını gösterecek ve hatta zamanın yüzdesini sorunsuz olarak gösterecektir. Mantıksal olarak, örneğin, yönlendiriciyi kapatırsak veya yeniden başlatırsak, bunu algılar ve gerçekte olmadığı halde İnternet bağlantısının düştüğünü bize bildirir.

Yönlendiricimizi uzaktan izlemek için nasıl yapılandırabiliriz?

UptimeRobot’un doğru çalışması için ev yönlendiricimizde bir dizi konfigürasyon yapmak gerekiyor. Başlamadan önce bilmelisiniz ki, CG-NAT içerisinde bir IP’niz varsa, yönlendiricinizi izleyemezsiniz, çünkü İnternet üzerinden erişilemez, hiçbir şey yapamazsınız, bir yerleştirmeniz gerekir. yerel ağ içinde, bir sunucu NAS’ında, PC’de veya Raspberry Pi’de izleyin, ancak her zaman açık olması gerekir.

Genel bir IP adresiniz varsa, dinamik olsa bile bu yapılandırma öğreticisine devam edebilirsiniz.

Yönlendiricide dinamik DNS’yi yapılandırın

UptimeRobot’un doğru çalışması için her zaman evimizin IP adresini bulması gerekir. Dinamik DNS, evimizin genel IP adresini DYN, No-IP ve diğer dinamik DNS servis sağlayıcılarındaki bir ana bilgisayara bağlamamızı sağlar. İspanya’da, konut bağlantılarının büyük çoğunluğu dinamik IP’ye sahiptir, bu, IP adresinin zaman zaman değiştiği anlamına gelir, bu nedenle UptimeRobot’un İnternet bağlantısını doğru şekilde izlemesi için bu tür bir hizmeti kullanmamız gerekir.

Yapmamız gereken ilk şey, yönlendiriciye girmek ve desteklediği Dinamik DNS hizmetlerinin listesini görmek, IP Yok veya diğer hizmetleri desteklediğini doğruladıktan sonra, bunlardan herhangi birine kaydoluruz, her zaman tavsiye edilir. karşılıksız olanı seçin. ASUS veya AVM FRITZ!Box gibi bazı üreticiler şu anda doğrudan yönlendiriciden ücretsiz dinamik DNS sağlıyor, ancak bu normal değil.

Bizim durumumuzda, favori hizmetlerden biri No-IP’dir, kullanımı gerçekten kolaydır ve yönlendiricide yapılandırması da çok kolaydır, çünkü yalnızca kimlik bilgilerini ve üzerinde yapılandırdığımız no-ip ana bilgisayarı girmeniz yeterlidir. web yetkilisi.

Dinamik DNS’yi zaten yapılandırdıktan sonra, genel IP adresini kullanmadan bu etki alanı üzerinden İnternet bağlantımızı bulabileceğiz.

WAN’dan pinge izin vermek için güvenlik duvarını yapılandırın

UptimeRobot, İnternet’in WAN bağlantı noktasına sürekli olarak ping göndererek bir İnternet bağlantısını izlemenize olanak tanır. Normalde yönlendiricilerde, İnternet’ten bize ping atabilmelerine izin verme veya reddetme olanağımız vardır. Ping’e izin vermenin olumlu yanı, İnternet bağlantısının doğru çalışıp çalışmadığını kolayca kontrol edebilmemiz, olumsuz yanı ise herhangi bir kötü niyetli kullanıcının bir ana bilgisayar olduğunu kolayca algılayabilmesidir. UptimeRobot veya benzeri hizmetleri kullanmayacaksak, güvenlik için tavsiyemiz İnternet WAN’ında ping’i her zaman reddetmektir.

UptimeRobot kullanacaksak İnternet WAN’ından pinge izin vermeliyiz. Bu genellikle, operatörlerden veya sizin tarafınızdan satın alınmış olsun, tüm yönlendiricilerde güvenlik bölümünde, güvenlik duvarında veya güvenlik duvarında bulunur. ASUS durumunda, “Güvenlik Duvarı / Genel” bölümünde var.

Bir AVM FRITZ!Box yönlendirici kullanıyorsanız, bunu “İnternet / Filtreler / Listeler” içinde bulabilirsiniz, varsayılan olarak İnternet WAN’dan ping etkindir.

Yönlendiricimizin İnternet’ten ping yoluyla erişilebilir olduğundan emin olduktan sonra UptimeRobot’u yapılandırabiliriz.

İnternetten ping’i engellemek istersem ne yapabilirim?

Bağlantıyı izlemek istiyor ancak güvenlik için İnternet’ten ping’i engellemek istiyorsanız, bağlantıyı TCP veya UDP üzerinden izleyebilirsiniz. Evinizde bir NAS sunucunuz veya herhangi bir web sunucunuz, FTP, VPN vb. varsa, UptimeRobot’u bu hizmetleri izleyecek şekilde yapılandırabilir ve bu sayede İnternet bağlantısının doğru çalışıp çalışmadığını da izleyebilirsiniz. Elbette, bu aracın hizmetin düzgün çalıştığını ve çalıştığını algılaması için bir bağlantı noktası (port yönlendirme veya bağlantı noktası yönlendirme) açmanız gerekecektir.

Örneğin, bizim durumumuzda güvenlik için İnternet WAN’ında yapılandırılmış ping engelleme var, ancak SSH ve VPN sunucularına açık birkaç bağlantı noktamız var ve yaptığımız şey tam olarak bunu izlemek.

Bağlantıyı izlemek için UptimeRobot yapılandırması

Bu aracın çalışması çok kolaydır, e-posta hesabımıza kaydolur ve daha sonra oturum açmak için e-postayı doğrularız. UptimeRobot’un ana menüsünde « üzerine tıklayarak yeni monitörler oluşturabiliriz.Yeni monitör ekle» İnternet bağlantımızı izlemeye başlamak için. Bunu tipik ping yoluyla veya bir bağlantı noktasının açık olup olmadığını (ve çalışan bir hizmetimizin olduğunu) kontrol ederek yapabileceğimizi hatırlamalıyız.

Yapmamız gereken ilk şey, monitör tipini seçmektir, en yaygın olanı tipik ping’i seçmek veya yerel ağdaki bir sunucuyu izlemek için doğrudan “port” kullanmaktır.

“Ping” türünü seçeceğiz, bu monitöre örneğin “Ev bağlantısı” gibi bir ad veriyoruz. IP veya ana bilgisayar bölümünde, daha önce yapılandırdığımız dinamik DNS adresini alabildiğimiz yerdir. İzleme aralığını seçebiliriz, ücretsiz sürüm en az 5 dakikadır ve her 5 dakikada bir bağlantının kopup kopmadığını kontrol etmeniz önerilir. 30 saniyelik çok küçük bir kesintimiz varsa, UptimeRobot o anda kontrolü yapmazsa bunu tespit edemez.

Konfigüre ettiğimizde, meydana gelen tüm olayların, yanıt süresinin, bağlantıdaki kesintinin başlangıcı ve kesimin bitişinin kaydını alacağız. Son 24 saat, son 7 gün ve son ay için çalışma süresinin yüzdesini de görebiliriz.

ICMP (ping) ile izlemek yerine yönlendiricimizde bloke ettiğimiz için port ile yapmak istersek, istediğimiz TCP portunu belirtmek için “özel” seçeriz, bu şekilde daha fazla özgürlüğe sahip oluruz. standarttan farklı bağlantı noktaları kullanmamız durumunda. Yönlendiricide, evinizde bulunan sunucuya bağlantı noktası iletmeyi yapılandırmanız gerektiğini unutmayın.

Gördüğünüz gibi, internet bağlantısını izlemek ve bağlantıda bir kesinti olduğunu göstermek bu araçla gerçekten kolay ve hızlı. Çok önemli bir detay da, bazen operatörlerin çökmelerine DNS sunucularındaki bir arızadan kaynaklanıyor olmasıdır. DNS sunucularında bir arıza olması, bağlantının kesildiği anlamına gelmez, ancak çalışmayı durdurdukları anlamına gelir. Google veya Cloudflare gibi DNS sunucularımız varsa sorunsuz gezinmeye devam edebiliriz, ancak operatörün sunucularını kullanırsanız, hayır. Bu durumda internet bağlantınızı izlemeniz için anlattığımız bu yöntem her şeyin doğru olduğunu tespit edeceği için çalışmayacaktır.

Operatörünüzün sizi internetsiz bıraktığını veya kesintileriniz olduğunu gösteren makale RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…