Operatörünüz bir VPN kullanıp kullanmadığınızı biliyor mu?

Cep telefonumuzda veya bilgisayarımızda bir VPN’e sahip olmak oldukça yaygındır. IP adresini gizlemek, bağlantıları şifrelemek ve coğrafi engellemeyi önlemek için kullanılır. Şimdi, operatörümüz bizim olduğumuzu biliyor mu? VPN ile gezinme? Bu yazıda bunun hakkında konuşacağız. Ayrıca, bu tür programları her gün kullanırken sorun yaşamamak için bazı ipuçlarını da açıklayacağız.

VPN kullanıp kullanmadığımı söyleyebilir misiniz?

Belki de bir VPN kullanırken kendimize sorduğumuz sorulardan biri budur: Şebeke Bu tür uygulamalara göz atıyor muyuz biliyor musunuz? Ayrıca, bu konuda bir şeyler yapıp yapamayacakları veya bu tür hizmetleri kullanmanın yasa dışı olup olmadığı gibi başka sorular da var.

Gerçek şu ki, bir İnternet operatörü bir VPN’de gezinip taramadığımızı bilebilir. Bunun nedeni, İnternet’te VPN olmadan doğrudan gezinirken, sistemimizin otomatik olarak operatöre ve oradan da ziyaret etmek istediğimiz web sitesine bağlanmasıdır.

Şimdi, bir VPN’de gezinirken, işlem operatörden bağlandığımız sunucuya ve daha sonra ziyaret ettiğimiz web sayfasına gider. Operatör, hangisi olduğunu tam olarak çözemese de, bir VPN üzerinden eriştiğimizi kolayca anlayabilir.

Operatörümüz bir VPN’e bağlanıp bağlanmamamızla ilgilenmeli mi? Çoğu durumda, hayır. Bu öyle bir şey ki hiçbir şeyi etkilemeyecek, ne de belirli ülkeler dışında bir suç işlemeyeceğiz. Bu, bizi, bu tür bir hizmeti kullanmamız durumunda operatörün ilgileneceği birkaç duruma götürür:

  • Operatörün kullanıcı verilerini toplamasının yasal olduğu, göz attıkları ve bir VPN kullanırken bu mümkün olmayacaktır.
  • VPN kullanımının yasak olduğu ve tespit edilmesi durumunda operatörün VPN’yi engelleyebileceği, hatta ekonomik yaptırımlar uygulayabileceği ülkeler.

VPN kullanırken virüsler

VPN’i güvenle kullanmak için ipuçları

Tam güvenlikli bir VPN kullanabilmek ve sorun yaşamamak için ne yapmalıyız? ilk şey hangisini kullanacağımızı çok iyi seç. Tavsiyemiz, her zaman güvenli olmadıkları ve gizlilik sorunları yaşayabileceğimiz için ücretsiz veya deneme amaçlı olanlardan kaçınmaktır.

Ayrıca bir diğer önemli konu da bu programın güncellenmiş doğru ve resmi kaynaklardan indirin. Bir yandan ortaya çıkabilecek ve yama ve güncellemelerle düzeltilen güvenlik açıklarının önüne geçeceğiz. Öte yandan, bunları yasal sitelerden indirerek, kötü niyetli olarak değiştirilmediklerine dair daha fazla garantiye sahip olacağız.

Öte yandan, her zaman VPN sızıntı testleri yapabiliriz. olması durumunda bu bizi uyaracaktır. bilgi sızdırmaIP adresi, bulunduğumuz yer vb. Bunu yapmak ve hem işlemi hem de güvenliği etkileyebilecek sorunlardan kaçınmak için kullanabileceğimiz farklı ücretsiz araçlar vardır.

Makale Operatörünüz VPN kullanıp kullanmadığınızı biliyor mu? RedesZone’da yayınlandı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…