Openbank zaten %100 dijital bir varlıktır

Ürünlerinin hem logosu hem de adı değişti, kataloğu biraz değiştirildi ve ayrıca hem web sitesi hem de uygulama %100 dijital bir varlık olacak şekilde yeniden tasarlandı. çevrimiçi iştiraki Santander Banka Grubu yeniden icat edilmiştir.

22 yıllık tarihin ardından, açık banka Halihazırda, bir video konferans tanımlama süreci yoluyla tamamen dijital bir şekilde varlığa kaydolmanıza izin verir, ancak yine de bir haberci aracılığıyla veya sahibinin başka herhangi bir hesabının IBAN’ını girerek müşteri olma olasılığı olacaktır. banka. Bu şekilde, varlık kayıt sürecini hızlandırır, sanal ekosisteme uyarlar ve müşterilerin şubeye ayak basmadan, evrak ve evrak olmadan tamamen çevrimiçi olmalarını sağlayan seçkin ve şimdilik azaltılmış varlıklar kulübüne katılır. kurye olmadan..

Geçen yıldan beri SEPBLAC müşterilerin video konferans yoluyla tanımlanmasına izin verir, bu yeni işlevi yalnızca birkaç varlık dahil etmiştir (BBVA, Self Bank, EVO Banco, imaginBank ve şimdi Openbank). Bununla birlikte, finansal ürün karşılaştırma aracı HelpMycash.com’dan, kayıt sürecinin dijitalleştirilmesinin, özellikle çevrimiçi kuruluşlar arasında, kısa ve orta vadede büyük olasılıkla zemin kazanacağına dikkat çekiyorlar.

sözleriyle Ezekiel Szafir, Kurumun CEO’su: “Openbank, dünyanın en iyi dijital bankacılık platformlarından birini sunuyor. Bankayı oradaki en ileri teknolojilerden bazılarını kullanarak sıfırdan inşa ettik. Bu, yalnızca dijital bir teklifle ilgilenen müşterilere tamamen kişiselleştirilmiş ürünler sunmamızı sağladı”.

Yüz germe hem iç hem de dış olmuştur. Banco Santander’e göre, “bulutta barındırılan bir BT altyapısını kullanan dünyadaki ilk bankalardan biri. Bu, en yüksek güvenlik seviyelerine uygun, yenilikçi işlevlere sahip %100 dijital bir teklif sunmamızı sağlıyor”. Ayrıca platformun “en gelişmiş teknolojilerin” yardımıyla geliştirildiğini de ekliyor.

24 saat müşteri hizmetleri ve yeni ürünler

Ayrıca, çevrimiçi kuruluş tarafından bir basın bülteninde bildirildiği üzere, geçen 10 Haziran’dan bu yana işletme, yılda 365 gün, günde 24 saat telefonla müşteri hizmeti sunmaktadır.

Üç olmadan iki olmaz. İşletme aynı zamanda ürün kataloğunu yenileyerek, şimdi Açık Cari Hesap olarak bilinen Operatif Cari Hesap gibi bazı klasikleri yeniden adlandırdı ve sanal vitrinini genişletti. Örneğin, sanal olarak sözleşmeye bağlanabilen değişken, sabit ve karışık oranlarda yeni bir kredi ve ipotek teklifi dahil edilmiş ve “küçüklerin tasarruf etmesine yardımcı olmak” için yeni bir kart olan Open Young eklenmiştir. kendi uygulaması var.

İşletme, maaş bordrosunu yakalamak için yeni bir promosyon da eklemiştir. Hem yeni hem de mevcut müşteriler, en az 1.000 Euro’luk bir maaş veya emekli maaşı öderlerse ve 31 Ağustos’tan önce promosyona kaydolurlarsa, ücretsiz bir Nilox F-60 spor kamerası, bir Fitbit bilezik veya bir UE Roll hoparlör alabilirler (tutar 18 ile 31 yaş arasındaki müşteriler için 600 Euro’ya düşürüldü). Promosyona kaydolurken veya yeni müşteriler olması durumunda bordro hesabı açarken ve on iki aylık bir konaklamayı tamamlarken istenen hediye kodunu (sırasıyla NOMCAM, NOMFIT veya NOMALT) girmeniz gerekecektir.