Imprimir artículo

Önümüzdeki yıllarda JAVA programlamasına damgasını vuracak 5 trend

Java 25 yaşında ve şimdiden dünyanın en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri haline geldi. sabit bir gelişme hızı sürdürmek. Aslında, en son Tiobe Endeksi, onu C veya Python gibi diğer dillerin üzerine ilk sıraya yerleştirir.

Java, 1995 yılında soyu tükenmiş Sun Microsystems çatısı altında doğmuş bir programlama dilidir. ve bu, uygulama geliştiricilerinin programı bir kez yazıp herhangi bir cihazda çalıştırmasını sağlar. Uygulamanın cihazın donanımı ile bağlantısı JVM (Java Virtual Machine) sayesinde gerçekleştirilir.

Şu anda 15.000 milyondan fazla elektronik cihazda mevcuttur ve teknoloji sektöründeki büyük şirketler onu web sayfaları ve mobil uygulamalar oluşturmak için seçmiştir.

Fakat,Önümüzdeki yıllarda Java’daki hangi gelişmelerden bahsedilecek? gelen uzmanlar JBCNCKonf, Güney Avrupa’daki en önemli Java dili programlama kongresi, önümüzdeki yıllarda bu dilin programlanmasına damgasını vuracak beş eğilimi analiz ediyor:

  • Java ve bulut güçleniyor. Java uygulamaları bir süredir bulutta geliştirilmektedir ve er ya da geç daha fazla uygulama özel veya genel bulut altyapısına taşınacaktır. Aslında, en son Gartner araştırması, genel bulut pazarının 2018’de %31,8 büyüdüğünü gösteriyor. Ayrıca, bu pazardaki en büyük oyunculardan ikisi olan Microsoft ve Amazon, Java’ya ve onun bulut bilişimde kullanımına olan güvenlerini gösterdiler. Azure ve Amazon Web Servislerinde bu amaç için bir araç ve hizmet listesi oluşturmak.
  • Kotlin dili daha iyi hale geliyor. Java Sanal Makinesi için istikrarlı bir kullanım payını koruyan ancak hiçbiri Kotlin’in büyümesini yaşamamış birçok dil var. 2016 yılında piyasaya sürülen bu dil, geliştiriciler ve şirketler arasında oldukça popülerdir. Aslında 2018’de Kotlin, geliştiricilerin kodlarını depoladığı önde gelen platform olan GitHub’da en hızlı büyüyen dildi.

Kotlin’in başarısı, yaratıcısı JetBrains’in kurulumun ilk aşamalarından itibaren Kotlin’e destek sağladığı için araçlarından da kaynaklanıyor olabilir. Bu başarı aynı zamanda Google’ın 2017’de Android için Kotlin’e birinci seviye destek sağlamaya karar vermesi ve 2019’da Kotlin’i Android uygulamaları geliştirmek için tercih edilen dil olarak konumlandırmasından da etkilendi. 2020’de bu dilin popülaritesinin nasıl arttığını ve daha fazla insanın gelişmiş özellikleri hakkında konuştuğunu göreceğiz.

  • Her altı ayda bir Java’nın yeni bir sürümü. Java sürüm numarası 10, Java 9’un piyasaya sürülmesinden sadece altı ay sonra piyasaya çıktı ve endüstri profesyonelleri ve kullanıcılar arasında büyük bir şaşkınlığa neden oldu. Daha önce, sürümler her iki veya üç yılda bir güncelleniyordu, ancak bunların bakımından sorumlu şirket olan Oracle, bu ritmi değiştirmeye karar verdi. Bu sayede büyük bir güncelleme beklemek yerine altı ayda bir yeni özellikler eklenecek. Bu, geliştiricilerin en son API’lere, özelliklere, dil değişikliklerine ve JVM güncellemelerine her zamankinden çok daha hızlı erişebilecekleri anlamına gelir.

Bu yıl, birçok geliştirici, uzun vadeli desteklenen son sürüm olduğu için Java 11’e bağlı kalacak, ancak şimdiki zorluk, geliştiricilerin gelecekte gelecek yeni sürümlere ve özelliklere nasıl ayak uyduracakları olacak.

  • Daha fazla JVM sağlayıcısı. Eylül 2018’de Oracle, Java Sanal Makinesi’ni lisanslama şeklini değiştirdi ve pazar diğer şirketlere açıldı. Oracle’ın rakipleri, Java Sanal Makinesi’nin kendi sürümlerini sunmakta ve ürünleriyle birlikte satmaktadır. Örneğin, birçok geliştirici, lisans daha ucuz olduğu için birçok şirketin tasarruf etmesini sağlayan Java geliştirme platformunun ücretsiz bir sürümü olan OpenJDK’yı kullanıyor.

Bu kadar çok seçenekle 2020, birçok geliştiricinin JVM satıcılarını değiştirdiği yıl olabilir.

  • JVM yerel hale gelir. GraalVM, devrim yaratan bir sanal makinedir. Bu araç, Java kodunu önceden derleyip yerel görüntüler oluşturabileceğiniz için, bir Java uygulamasını çalıştırma adımlarının sayısını azaltmanıza olanak tanır. Hiç şüphe yok ki bu yıl Quarkus ve Micronaut gibi GraalVM’yi destekleyen çerçeveler Java topluluğu tarafından seçilenler olmak için mücadele edecek.

“Java dili ve tüm ekosistemi hala tam olarak geliştirme aşamasında ve bu yıl topluluğun programlama sistemleri açısından ilk tercihi olacak şeylerde değişiklikler göreceğiz. Kotlin veya ücretsiz sürüm sanal makineler gibi dillerin atılımı, daha az kaynağa sahip, sektöre yatırım yapmak isteyen geliştiriciler ve şirketler için fırsatlar yaratıyor”, JBCNConf’un yazılım mühendisi ve kurucu ortağı Nacho Cougil açıkladı. Aynı zamanda konferansın kurucu üyelerinden olan Jonathan Vila da şunları ekliyor: “Bu trendlerle, güncel kalmanın önemini ve şirketlerin programcılarının sürekli eğitimine güvendiğini teyit ediyoruz”.