Imprimir artículo

Önümüzdeki yıllarda Fintech sektörüne damgasını vuracak 6 trend

Fintech sektörü sürekli bir değişim içinde yaşıyor. Funcas-KPMG Finansal Sayısallaştırma Gözlemevi ve İspanyol Fintech ve Insurtech Derneği’nin verilerine göre, son üç yılda bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin sayısı dörde katlandı. İspanya’da halihazırda dünyadaki Fintech şirketlerinin %2’si var ve bunlar 3.500 kişiyi istihdam ediyor. Bu bağlamda, sektörü değiştiren ve yeni zorluklara doğru ilerleyen yeni teknolojiler ve pazar talepleri ortaya çıkıyor. piyasa ücretiAkıllı ödeme çözümleri sunan bir fintech şirketi olan fintech, önümüzdeki yıllarda Fintech şirketlerinin gelişimine damgasını vuracak ana trendleri analiz ediyor.

  1. Biyometri: Hiç şüphesiz 2018, uzaktan müşteri tanımlamaya uygulanan biyometrinin başlangıcıydı. Tahminler, bu teknolojinin kesin olarak kurulana kadar konsolide olacağı ve ilerleyeceği yönünde. Aslında, Marketpay tarafından vurgulandığı gibi, şifrelerin yakında ortadan kalkacağı ve kullanıcının yüz veya ses tanımasına yol açacağı konuşuluyor. Marketpay CEO’su Ricard Forn, “Dolandırıcılığı ve kimliğe bürünmeyi önlemek için giderek daha güvenli bir kimlik türü üzerinde çalışıyoruz” diyor.
  2. blok zinciri finans piyasası için: Blockchain veya blok zincir teknolojisi, üçüncü şahıslara veya kuruluşlara ihtiyaç duymadan işlemlerin kimliğinin doğrulanmasına izin verir. Bu sayede daha çevik ve etkili bir sistem oluşturur. Ayrıca, finansal alanda temel bir şey olan yeni güvenlik ve güven koşulları sağlar. “Blockchain’in Fintech sektöründe uygulanması giderek daha önemli hale gelecek. Bu, beraberinde maliyetlerde büyük bir düşüş getirecek ve dolandırıcılık ve hata olasılığını ortadan kaldıracak”, diye yorum yapıyor Ricard Forn.
  3. Robotik Proses Otomasyonu: RPA’nın (Robotik Süreç Otomasyonu) toplu olarak benimsenmesi bekleniyor. RPA, bankaların verimliliklerini artırmalarına ve boşa harcanan zamanı ortadan kaldırmalarına olanak tanıyacaktır. KPMG’ye göre, RPA’yı benimseyen finans kurumları %75’e varan maliyet tasarrufu elde ediyor. Botlar, tekrarlayan idari görevleri hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu, daha fazla verimlilik anlamına gelir. Ek olarak, benimsenmesi daha ileri gidebilir ve müşteri deneyiminin iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.
  4. Konuşan banka: En çok uygulanan trendlerden biri, kullanıcı ile konuşma arayüzlerinin uygulanmasıdır. Kullanıcı her geçen gün daha fazla sohbet mesajları aracılığıyla doğrudan iletişim kurabilmeyi talep ediyor. Bu nedenle, “Konuşma Kullanıcı Arayüzleri” burada kalacak, hatta sesli görüşme denenmeye başlandı ve finans kurumu ile daha doğrudan bir iletişim aracı olarak çalıştı. Telefonla bankacılıktan internete, mesajlaşmaya ve sesli konuşmaya ulaşana kadar gitti.
  5. Yapay zeka ve Fintech: Son olarak, Fintech sektöründe devrim yaratan ve yaratmaya devam edecek olan teknolojilerden bir diğeri de yapay zekadır. Bu sayede, bir insan uzmanının yapacağı gibi sorunları çözmek veya bir hizmeti gerçekleştirmek için mekanizmalar oluşturulabilir. Yapay zeka, önümüzdeki yıllarda hem müşterilere sunulan hizmetlerde hem de bankacılık varlıklarının yönetiminde çok mevcut olacak.
  6. IoT’nin evrimi: görünmez ödemeler: Mümkün olan en az insan müdahalesini gerektirenlerdir. Bugün artık her ödemeyi yapmak için kartı çıkarmak gerekmiyor, sadece bir kez yapmanız yeterli. Kart tokenize edilir (kimsenin erişemeyeceği şekilde çok güvenli bir şekilde şifreli olarak saklanır). Platformlarda şeffaflık ve dolandırıcılık kuralları iyileştirildi, böylece müşteri bir uygulama üzerinde basit bir tıklama ile veya kartı veya cep telefonunu kasaya veya makineye yaklaştırarak, oradaki gönül rahatlığıyla ödeme yapabilir. risk yok ve evet tüm hareketlerin mutlak izlenebilirliği. Önümüzdeki yıllarda, artık gerçek olan şey bir adım daha ileri gidecek: insan müdahalesi ortadan kalkacak ve artık ödemenin kabul edilmesine bile gerek kalmayacak. Bu, IoT’nin evrimidir: makineler, ödeme kararları da dahil olmak üzere karmaşık algoritmalarla yapılandırılmış iş kurallarına dayalı olarak insanlar için kararlar alır. Örneğin: bir buzdolabı, içindeki ürünleri tanır ve tabi ki söz konusu kullanımı kabul eden bir müşteriye ait olan, halihazırda belirtilmiş bir karta dayalı ilgili otomatik ödeme talimatının oluşturulmasıyla, gerekli olanın yenilenmesini otomatik olarak sipariş eder. sistem. Marketpay CEO’su Ricard Forn tarafından yapılan açıklamalarda: “Görünmez ödemelerin platformlardaki ödeme modellerini ne ölçüde ve hangi hızda etkileyeceği hala bir muammadır, ancak Marketpay halihazırda bir başlangıç ​​modeli tanımlama fırsatından yararlanıyor. sektöre bir referans.