Önerileri kapatarak Edge’i kullanırken gizliliğinizi iyileştirin

Google Chrome’un internette gezinirken hakkımızda çok sayıda kişisel veri topladığını biliyoruz, bunlar ticari amaçlarla kullanılan verilerdir. Peki ya diğer tarayıcılar? Firefox, tarayıcı geliştirme amacıyla (daha az da olsa) veri toplar. VE Köşe, Microsoft’un yeni tarayıcısı, aynı zamanda Chrome’un altında olmasına rağmen, deneyimimizi geliştirmek için işlediği ve kullandığı kişisel bilgileri toplar. Bu veriler, görev çubuğu önerileri gibi bazı özelliklerin düzgün çalışması için gereklidir. Ancak, aynı zamanda gizliliğimiz için bir tehlike oluştururlar. Bizim için daha önemli olan nedir?

Edge’in bir sistemi var öneriler Bu, kullanıcıların adres çubuğuna yazarak arama ve web sitesi önerileri listesini görmelerini sağlar. Bunu yapmak için, geçmişimize ve kayıtlı yer imlerimize bakmanın yanı sıra daha önce yaptığımıza (Bing sayesinde) dayanan bir ilgi sistemi kullanır. Bu özellik, web dizilerini ezberlemek zorunda kalmadan daha hızlı gezinmemize yardımcı olur. Ama aynı zamanda mahremiyetimizde önemli bir azalmayı temsil ediyor.

Edge Önerilerini Bulun

Gizliliğimiz konusunda endişelenenlerden biriysek, elbette tarayıcının hakkımızda kaydettiği veri miktarına dikkat etmeye ve Microsoft gibi şirketlerle mümkün olduğunca fazla bilgi paylaşmaktan kaçınmaya meyilliyiz. Bu nedenle Edge adres çubuğunun öneri sistemini kullanmazsanız ve gizliliğimize özen gösterenlerden biriysek bu hileler ile bu işlevi devre dışı bırakabiliriz.

Kenar adres çubuğu önerilerini devre dışı bırakın

Bu özelliği devre dışı bırakmanın en hızlı ve kolay yolu, Edge’in kendi ayarlarından yapmaktır. Tarayıcının ilk sürümlerinde, bu işlevin işletim sisteminden engellenmesi gerekiyordu, ancak şu anda tarayıcının kendisinden birkaç tıklama ile bunu yapabiliriz.

Bunu yapmak için yapacağımız ilk şey Edge konfigürasyon menüsünü açmak ve «Gizlilik, arama ve hizmetler > Adres çubuğu ve arama«. Doğrudan adres çubuğuna “edge://settings/search” yazarak da ulaşabiliriz.

Burada « adlı bir seçenek bulacağızYazdığım karakterleri kullanarak arama önerilerini ve siteleri göster«. Bu seçenek, ilgi alanlarımızla ilgili bilgileri almak için adres çubuğuna yazdıklarımızı Bing’e göndermekten sorumludur.

Bing Search Edge Önerilerini Devre Dışı Bırak

Devre dışı bırakırsak, Bing’i kullanmayı bırakacağız ve bu çubukta geçmişimize ve yerel yer imlerimize dayalı olarak yalnızca bilgiler görüntülenecek, başka bir şey değil. Bunun tarayıcıda da görünmesini istemiyorsak, « kutusunun işaretini kaldırarak kaldırabiliriz.Yazdığım karakterlerle bu cihazdaki geçmişten, sık kullanılanlardan ve diğer verilerden önerileri göster«.

Bu işlevleri tarayıcınızda tekrar kullanmak isterseniz, kutunuzu yeniden etkinleştirmeniz yeterlidir, başka bir şey değil.

Edge Önerilerini kapatmanın diğer yolları

Microsoft, daha ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmış olsa da, bize aynı şeyi yapmanın başka yollarını da sunar.

Grup politikalarından

Bu işlevi devre dışı bırakmanın yollarından biri Windows 10 grup ilkelerinden yapmaktır.Tabii ki işletim sisteminin “Pro” sürümünü kullandığımızdan emin olmalıyız yoksa bu düzenleyiciye erişemeyeceğiz. .

Windows 10 arama çubuğuna “gpedit.msc” yazıyoruz ve aşağıdaki bölüme kaydırıyoruz:

Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Microsoft Edge

Burada “Adres çubuğu açılır listesindeki önerilere izin ver” adlı bir yönerge bulmamız gerekiyor. Üzerine çift tıklıyoruz ve bu işlevi etkinleştirmemizi veya devre dışı bırakmamızı sağlayacak paneli görebiliriz. «Devre Dışı» olarak işaretlersek, Edge bize önerileri göstermeyecektir. Aksine, onlara göstermesini istersek “Etkin” olarak işaretleyebiliriz.

kayıttan

Ayrıca Windows kayıt defterinde de aynısını yapmamıza izin verecek bir değişiklik yapabileceğiz. Bunu yapmak için adres çubuğuna “regedit” yazacağız ve aşağıdaki bölüme geçeceğiz:

HKEY_CURRENT_USER /Yazılım/İlkeler/Microsoft/MicrosoftEdge/ServiceUI

Burada yeni bir 32 bit DWORD değeri oluşturacağız ve buna “ShowOneBox” adını vereceğiz.

Bu değeri “0” atarsak, arama çubuğu önerileri devre dışı bırakılır. Aksine, ona “1” atarsak, etkinleştirilirler.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…