OneDrive’daki klasörleri silemiyor musunuz? düzelt

Bulut depolama hizmetleri, kullanıcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Bu hizmetler arasında Microsoft’un OneDrive’ı en popüler ve kullanılanlardan biridir. Bazen, hesabımızı düzenli tutmamız ve klasörleri silmenin gerekli olacağı alan boşaltmamız gerekebilir. Her ne kadar OneDrive bize seçili klasörü silmenin mümkün olmadığını bildiren bir hata mesajı gösterse de.

Herhangi bir OneDrive klasörünü silmek istiyorsak ve yapamıyorsak, kesinlikle sinir bozucu bir şey olacak. Elimizi taşın altına koymadan önce Windows 10 bilgisayarımızdan uygulayabileceğimiz farklı çözümleri denemeyi tercih edebiliriz.

OneDrive’daki klasörleri silmenizi engelleyen nedenler

OneDrive hesabımızdan dosya ve klasörleri silmek, her şeyi iyi organize etmek veya yerden tasarruf etmek istediğimizde genellikle nispeten sık yaptığımız bir eylemdir. şeklinde bir hata ile karşılaşmamız durumunda bir klasörün içeriğini silmeyi engelle Aşağıdakiler gibi farklı nedenlere bağlı olabilir:

  • Bir program klasörü kullanıyor.
  • Kaldırılması için yönetici izinlerimiz yok.
  • OneDrive, klasördeki verileri eşitliyor.
  • İstek Üzerine Arşiv özelliğini açtık.

Bu seçeneklerden herhangi biri, dosya veya klasörleri silemememize neden olabilir. Bu yüzden hatanın sebebi ne olursa olsun Windows bilgisayarımızdan yapabileceğimiz bazı hileler ile çözmeye çalışacağız.

Klasörleri silme sorunlarını giderme

OneDrive bize dosya ve klasörleri silmenin mümkün olmadığını belirten bir hata gösteriyorsa, aşağıda inceleyeceğimiz bir dizi işlemi gerçekleştirerek sorunu çözmeye çalışabiliriz.

Dosya veya klasör kullanımda

OneDrive’daki dosya ve klasörleri silemememizin en yaygın nedeni, bir program kullanıyor. Bu yüzden yapmamız gereken ilk şey, klasördeki hiçbir dosyanın kullanımda olmadığından emin olmaktır. Ayrıca, dosyayı o sırada kullanıyor olabilecek diğer kişilerle paylaşıp paylaşmadığımızı da kontrol etmeliyiz. Gerekirse dosya veya klasör paylaşımını durduralım. Bu yapıldıktan sonra, istenen klasörü silip silemeyeceğimizi tekrar kontrol ediyoruz.

Klasör izinlerini kontrol edin

OneDrive’daki dosya veya klasörleri silememe sorunu, bunun nedeni olabilir. bizimle başka biri tarafından paylaşıldı. Bu nedenle, yalnızca daha önce bizimle paylaşan kullanıcı tarafından yapılabilecek bir şey olduğundan, OneDrive’ın klasörü silmesi için gerekli izinlere sahip değiliz. Bu durumda yöneticiden klasörü silmesini veya bize silme izni vermesini isteyebiliriz. Zaten izinlerimiz varsa ve tüm dosya ve klasörler diğer cihazlarla senkronize edildiğinden, cep telefonu veya tablet gibi herhangi birinden silmeyi deneyebiliriz.

Klasörü yeniden adlandır

OneDrive bir klasörü silmemize izin vermiyorsa kullanabileceğimiz başka bir seçenek de adını değiştir. Bunu yapmak için klavyede F2 tuşuna basabilir veya seçilen klasöre sağ tıklayabiliriz. Burada, içerik menüsünde “Ad değiştir” seçeneğini seçiyoruz. Bu şekilde, başka türlü mümkün olmayacak bir klasörü silebiliriz. Bu işe yaramazsa, klasörü OneDrive’dan taşımayı deneyebilir ve ardından tekrar silmeyi deneyebiliriz.

OneDrive'da klasör adını değiştir

OneDrive Eşitlemesini Duraklat

OneDrive’ın klasörleri silmemize izin vermemesinin bir başka nedeni de, senkronizasyon çalışması aynısı. OneDrive’da barındırılan tüm klasörlerimizin ve dosyalarımızın, hesabımızın bulunduğu tüm cihazlarla senkronize edildiğini, böylece her birinden her zaman erişilebilir durumda olduklarını hatırlamalıyız.

Bu olursa, istenen dosya veya klasörü silebilmemiz için senkronizasyonu geçici olarak durdurabiliriz. Bunu yapmak için görev çubuğundaki OneDrive simgesine sağ tıklamamız gerekecek. Daha sonra “Ayarlar ve yardım” ı seçiyoruz ve ne kadar süreyle duraklatmak istediğimizi seçerek “Senkronizasyonu duraklat” a tıklıyoruz.

OneDrive Senkronizasyonu Duraklat

Senkronizasyonu duraklattıktan sonra, mümkün olması gereken dosyayı veya klasörü tekrar silmeyi deneyin. Bitirdikten sonra, senkronizasyona devam etmek istiyorsak, “Ayarlar ve yardım” bölümüne erişmeli ve son olarak “Senkronizasyonu devam ettir” seçeneğini seçmeliyiz.

İsteğe Bağlı Dosyalar özelliğini devre dışı bırakın

OneDrive, dosyaları bulutta depolamamıza ve indirmeden bunlara erişmemize olanak tanıyan İsteğe Bağlı Dosyalar adlı bir özelliğe sahiptir. Bu şekilde sabit diskimizde veya SSD’mizde yer kazanabiliriz. Tersine, bu işlev aynı zamanda bir klasörü veya dosyayı silmemizi engellemek, böylece kontrol etmek için devre dışı bırakmayı deneyebiliriz.

Bunu yapmak için görev çubuğunda bulacağımız OneDrive simgesine sağ tıklamalıyız. Daha sonra “Ayarlar ve yardım” a erişiyoruz ve “Ayarlar” a tıklıyoruz. “Ayarlar” sekmesini seçin ve “Yerden tasarruf edin ve dosyaları kullandıkça indirin” kutusunun işaretini kaldırın. Devre dışı bırakılması durumunda, onu etkinleştirmeye ve tekrar devre dışı bırakmaya devam edeceğiz. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam’ı tıklıyoruz ve istenen klasörü zaten silip silemeyeceğimizi kontrol ediyoruz.

Talep Üzerine OneDrive Dosyaları

Klasör başarıyla silindikten sonra, İsteğe Bağlı Dosyalar özelliğini yeniden etkinleştirmek için aynı adımları tekrarlayabiliriz.

OneDrive’ı Sıfırla

OneDrive’daki klasörleri silememeye devam etmemiz durumunda, onu geri yüklemeyi seçmeliyiz. rahat olabiliriz uygulamayı sıfırla çünkü bu, içeriğinin ortadan kaldırılmasını gerçekleştirmeyecektir. Yapacağı şey, mevcut tüm bağlantıların bağlantısını kesmek, bu nedenle senkronize etmek istediğimiz klasörleri yeniden eklememiz gerekecek. Bunu yapmak için OneDrive uygulamasını açmalı ve sağ üst köşedeki üç nokta menüye tıklamalıyız. Burada “Ayarlar” bölümünü seçmeli ve menünün alt kısmındaki “Şimdi sıfırla” seçeneğine tıklamalıyız.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…