OCU: “Yoigo’nun EnergyGO’su, elektriğiniz için %20 daha fazla ödeme yapmak anlamına geliyor”

Geçen Aralık ayında Yoigo, ilk önce elektriğe bahis yaparak müşterileri için ek hizmetler başlatma eğilimine katıldı. Bunun sonucunda, bu markanın müşterilerinin doğrudan elektrikle sözleşme yapmasına olanak tanıyan bir teklif olan Yoigo’nun EnergyGO’su doğdu. Daha sonra başka finansman veya sağlık ürünleri geldi ama bu şu anda bizi ilgilendirmeyen bir konu. Ev için elektrik kiralama tarifesi durumunda, OCU az önce EnergyGO’nun “Elektriğiniz için nasıl %20 daha fazla ödeyebilirsiniz”.

Biz söylemiyoruz, o söylüyor. Tüketicilerin ve Kullanıcıların Organizasyonu (OCU) kendi web sitesinde son bir yayında. Ancak buna girmeden önce, EnergyGO’nun piyasaya sürülmesi sırasında hakkında duyduklarımızı gözden geçirelim. Temel olarak, küçük şirketler, serbest çalışanlar ve 15 kW’a kadar gücü olan bireyler için üç tarifeli bir tekliftir. Tüm gün aynı fiyata sahip olma, zaman ayrımcılığı veya elektrikli araba fiyatı arasında seçim yapabilirsiniz. Yoigo müşterileri ödemese de ücret aylık 6 Euro’dur.

Yüksek pazarlama marjı ve aylık ücret

OCU’nun uyarısı iki farklı cephede tartışılıyor. İlki, tüm EnergyGO oranlarının endeksli olduğunu, yani toptan satış piyasasındaki elektriğin fiyatına doğrudan bağlı olduğunu açıklar. Buna maliyetleri karşılamak için bir marj eklenir. OCU, bunun “PVPC oranı üzerinden %18’lik bir ek ücret, bu da saatlik ayrımlı oranlarda %20’ye çıkıyor.” Ayrıca, tüm bunlar sözleşmelerde veya web’de görünmüyor.

EnergyGO

İkinci yönü ise aylık 6 euro Yoigo dışındaki müşterilerden tahsil edilir. Bu, sözleşmeli gücün sabit süresine eklenir. Her iki yönü yani gizli marjı ve aylık ücreti de ekleyerek, EnergyGO oranının piyasadaki en pahalı endeksli oranlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. OCU, marjını ikiye katladığını ve şeffaf olmayan bir teklifi olduğunu bile düşünüyor.

Daha net görebilmemiz için yıllık 4,6 kw taahhütlü gücü ve 3500 kwh tüketimi olan bir evde aşağıdaki sonuçlarla bir hesaplama yapmışlar:

  • PVPC: yılda 690 Euro
  • Yoigo müşterileri için EnergyGO: Yılda 751 Euro (61 Euro fark, %9 daha pahalı)
  • EnergyGO: yılda 823 Euro (133 Euro fark, %19 daha pahalı)

Ne düşünüyorsun?

OCU yazısı: “Yoigo’nun EnergyGO’su, ışığınız için %20 daha fazla ödeme demektir” yazısı ADSLZone’da ilk olarak yer aldı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…