OBD sistemi nedir: ITV’nin otomobillerden kaynaklanan CO₂ emisyonları hakkında veri topladığı elektronik bağlantı noktası

Otomobillerin CO₂ emisyonlarının kontrolü ITV üzerinden yapılacak. Avrupa Komisyonu’nun yeni düzenlemesine göre, 20 Mayıs 2023 tarihinden itibaren ITV’ler, OBD limanı üzerinden araçların tüketim ve emisyonlarının toplanmasından sorumlu olacak. Mayıs 2018’den beri tüm ITV’lerde zorunlu olan ve emisyonların daha iyi kontrolü için kullanılacak bir ‘Gemide Teşhis’ sistemi.

açıklıyoruz arabaların elektronik OBD sistemi nedirbu elektronik arayüz üzerinden araçlar hakkında hangi bilgilerin bilinmesine ve hangilerinin inceleme ve kontrole tabi olduğu bilgisine sahiptir.

Movistar Car: nedir, nasıl çalışır ve WiFi'yi arabaya nasıl getirir?

Bulmamız gereken zorunlu bir OBD bağlantı noktası

odb ii

Geçen Eylül 2020’ye kadar, yalnızca ITV’nin teşhis makinesini OBD aracılığıyla bağlamanın mümkün olduğunu doğrulaması gerekiyordu, ancak birkaç aydır da ITV merkezlerinin testi yapması zorunludur CO₂ emisyonları.

Bu yerleşik teşhis testi, araç hakkında teknik bilgi sağlayan bir elektronik bağlantı noktası aracılığıyla gerçekleştirilir. Sistem tam olarak yeni değil, ancak son yıllarda özel bir ilgi kazandı.

OBD’nin ilk versiyonu 1990’larda ABD’de kullanıma girdi. Avrupa’da 2000 yılından itibaren tüm benzinli arabaların bu arayüze sahip olması gerekmektedir.2003’ten beri tüm dizellerde olduğu gibi.

Ana işlevi emisyon kontrolüdür, ancak OBD aracılığıyla aracın sensörleri olası arızaları kontrol etmek için kontrol edilebilir. Genel olarak, OBD bağlantı noktası gösterge panelinde bulunur. Genellikle sürücünün alt bölgesinde, ancak kül tablasının yanında veya yolcu koltuğunda da bulunabilir.

OBD sistemi aracılığıyla hangi bilgiler çıkarılır?

OBD konektörü aracılığıyla görebilirsiniz kirletici gazların emisyonu ile ilgili arızalar varsa. Olası manipülasyonları önlemek için ITV, verilerin bir saatten fazla silinmediğini ve aracın en az 1 km yol kat ettiğini kontrol eder. Bu, verilerin güncel olması ve aracın durumunun bilinmesi için yeterlidir.

ITV’nin zorunlu testi ile, arabanın çeşitli yönlerine bakılır, aralarında şunlar da vardır: emisyonlar, kilometre, ABS, elektronik stabilite sistemi (ESC), kısıtlama sistemleri, ışıklar, yazılım veya çıplak gözle görülmesi zor olan olası hatalar.

Garip bir manipülasyon yapılmadıysa, bu ITV teknisyenlerinin daha fazla bilgi alabilecekleri bir elektronik bağlantı noktası olduğundan, bu ITV testini geçmekte sorun olmamalıdır.

emisyonlar

1 Ocak 2021’den itibaren kaydı yapılan araçlar için ITV istasyonları, OBD sistemi aracılığıyla ek bilgiler de toplayacak. Dahil edilecek ve istatistik elde etmek için kullanılacak bazı veriler. Bu tür bilgiler şunları içerir:

  • Kimlik Numarası araç.
  • Ortalama CO₂ emisyonları.
  • Kat edilen toplam mesafe.
  • Tüketilen yakıt ve/veya elektrik enerjisienerji türlerinin her biri ile (hibrit sistemler).

hangi arabalarda kontrol edilir

obd bağlantı noktası

«Elektrikli araçların sistemlerini değerlendirmek için özel muayene noktaları oluşturulacak: homologasyon, piller, motorlar ve diğer bileşenler. Herkes, elektrik riskine karşı güvenliğini sağlamak için belirli gereksinimleri karşılamalı ve aracın faydalı ömrü boyunca etkili olmaya devam ettiğini doğrulamalı, ITV’nin görevi olacaktır”, ITV’den hibrit ve elektrikli otomobillerin gelişine atıfta bulunarak açıklıyorlar. .

“Bu sistemle incelenen araçların yaklaşık %10’unda daha önce tespit edemediğimiz bazı kusurlar ortaya çıktı” diye belirtiyorlar. ITV testlerinin yürürlüğe girmesinden bu yana, her yıl 180.000’den fazla arabada arıza tespit ettiler.

2021/392 sayılı Yönetmelik, bu yerleşik tanılamanın emisyonları kontrol etmek için kullanıldığını belirler Euro 5, Euro 6 ve Euro VI olan araçlar için geçerlidir.

1 Ocak 2021’den itibaren tescilli araçlarda, OBD portu ITV’nin veri ve istatistik toplaması için de kullanılacak. Arabanın çok fazla bilgi edinmesini sağlayan elektronik bir sistem.

{«videoId»:»x80b51p»,»autoplay»:false,»title»:»Elektrikli bir araba neden reklamdan daha az menzile sahiptir»}

Xataka’da | Standart gelmiyorsa arabanıza geri görüş kamerası nasıl eklenir. Satın alma rehberi ve öne çıkan modeller

– Haberler OBD sistemi nedir: ITV’nin otomobillerden kaynaklanan CO₂ emisyonları hakkında veri topladığı elektronik bağlantı noktası aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…