NTFS dosya sistemleri için tam destek nihayet Linux’a geldi: bu, çekirdeğe entegrasyonunun tarihi oldu

Yıllar önce NTFS, Windows sistemlerinin dosya sistemi olarak FAT32’nin yerini aldı.; ve bu Linux sistemlerini denemeye zorladı NTFS ile birlikte var sadece çift önyüklemeli bilgisayarlarda diğer bölümlere erişmeyi denemek için.

Ancak, bu görev her zaman Linux ayakkabısında bir taş olmuştur, sayısız çabaya rağmen her türlü sınırlama ile çalışmak… en azından şimdiye kadar.

Microsoft, açık kaynak konusundaki söylemini değiştirdiğinde, patentlerini exFAT sistemleri üzerinde yayınlasa da, NTFS’nin kendi kendine nasıl çalıştığı hakkında bilgi tuttu.

Bu daha önce açık kaynak topluluğunu hiç yavaşlatmamıştı.: Tersine mühendisliğe başvurmak, SMB gibi protokollerle uyumluluk sağlamak veya Windows öykünücüsü Wine gibi projeleri gerçekleştirmek için son yıllarda büyük ilerlemelere izin verdi.

Bu şekilde çalışırlar: dosya sistemleri

Ancak, NTFS’nin yönetilmesinin daha zor olduğu kanıtlandı ve ilerleme çok daha sessiz hale geldi, bu nedenle Linux kullanıcıları sadece iki eksik NTFS sürücüsü vardı hizmetinizde:

  • NTFS-3G: Linux’tan kullanılır, yalnızca NTFS sürücülerini okuyabiliyorduüzerlerine yazmamak için (daha sonra başardı, ama yine de dosya izinlerini değiştirmek gibi şeyler yapamıyor). Resmi Arch Linux wiki’sinin, bir bölümü yeniden boyutlandırmak için kullanmaya çalışmadan önce verilerinizi yedeklemenizi önerdiğini söylemeye gerek yok, ayrıca kullanımı son derece yavaştır.

  • Tutsak NTFS: NTFS bölümleri yazabilir ve okuyabilir… ancak Windows’un ntfs.sys dosyasını kullanarak, bunun gerektirdiği tüm teknik ve yasal komplikasyonlarla birlikte. Her durumda, bu proje öldü ve artık güncellenmiyor.

İşte burada Paragon devreye giriyor.

Sırasında, Paragon şirketi, Linux için kendi NTFS sürücüsünü oluşturmaya başlamıştı. sahibi farklı bir yaklaşım benimsiyor: Microsoft ile ortaklık. Sürücüsü hızlı ve verimliydi, evet, ancak Microsoft’un Linux ile ilgili stratejisindeki değişiklik, Paragon’u ‘yanlış ayakla’ yakaladı…

…ta ki Satya Nadella’nın verdiği sapmayı kendileri dikkate almaya karar verene kadar ve sürücü kodunuzu çekirdeğe dahil edilmek üzere Linux topluluğuna sunun. Yani 2020 Eylül’ündeydi.

Ballmer, Nadella'ya ve onun Açık Kaynak sevgisine Linux'un bir kanser olduğunu söylediğinden beri: Microsoft'un işletim sistemi ile ilişkisi bu olmuştur.

Ancak iyi niyetleri geride bırakmanın zor olacağı kısa sürede anlaşıldı: Linus Torvalds ve Linux çekirdeğinin geri kalanı, sürücü kodunun ayrılmaz olduğuna karar verdir; her şeyden önce çok uzun olduğu için (27.000 satır kod) ve Paragon geliştiricileri GitHub iş akışına entegre edemediği için.

Ancak, bir yıl sonra, işi koordine ederken birden fazla sorun ve komplikasyondan sonra, Paragon’un NTFS3 sürücüsü, Linux çekirdeği sürüm 5.15 sürüm adayına yerleştirilmiştiryakında kararlı versiyonu olacak ve büyük dağıtımlara entegre edilmeye başlayacak.

Ve bu noktada, en sonunda NTFS, Linux’a entegrasyon yolculuğunu tamamlamış olacak. Mutluluk iyiyse asla geç değildir.

üzerinden | Kayıt

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler NTFS dosya sistemleri için tam destek nihayet Linux’a geldi: bu, çekirdeğe entegrasyonunun tarihi oldu aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…