Nike, Adidas, Puma: Michael Jordan, LeBron James ve diğer sporcuların ayakkabılarını giymeleri için ödedikleri inanılmaz rakamlar

Spor ayakkabı satışı, başta efsaneler olmak üzere çoğu NBA yıldızı için en büyük ekonomik desteği oluşturuyor. Michael Jordan ve LeBron James en çok kazanan iki isim. Özellik? Jordan 2003’te emekli oldu ve Lakers yıldızının aldığı parayı dört katına çıkardı.

Nike, Adidas ve Puma basketbolun en büyük isimlerini almak için savaşıyor. Ancak Jordan 1984’te Nike ile sözleşme imzaladığından beri hiç kimse Amerikan şirketini geçemedi.

bir çalışma Forbes Jordan’ın 2019’a kadar Nike sponsorluğu için yılda 130 milyon dolar aldığını ortaya koyuyor. Sadece ve sadece ayakkabılar için.

LeBron James aynı konsept için 32 milyon dolar alırken, onu Kevin Durant (26 milyon) ve Giannis Antetokounmpo (10 milyon) takip ediyor.

Nike’ın Kral Midas’ı Michael Jordan

Nike’ın Jordan Brand iştiraki 2019’da 3.14 milyar dolara ulaştı.

Michael Jordan.

Cowen & Co.’da analist olan John Kernan, Forbes tarafından “Bir yaşam tarzı markası olarak yayılıyor” dedi. “Muazzam bir potansiyel var. 3 milyar dolarlık bir markadan çok daha büyük olabilir.”

Ve artık sadece basketbol değil: Jordan, imparatorluğu genişletmek için Amerikan futbolunda Fransız PSG ve Michigan ile ittifak kurdu.

Nike’ın diğer spor ayakkabı markalarına karşı yıkımı

NBA’de Adidas, Under Armor ve Puma gibi markalar Nike’dan bir nimet istemeli. Oyuncuların yaklaşık dörtte üçü Nike veya Air Jordan ayakkabılarıyla sahaya çıktı.

Nike için özel rakamlar %62,6’ya karşılık gelirken, Air Jordan %9,4’tür. Majestelerinin markası Under Armor ve Puma’dan daha iyi performans gösteriyor.

Lebron James.

Bu arada oyuncuların %15,8’i Adidas kullanıyor. Alman menşeili marka üniformalara sponsor oluyor.

Ayakkabı sözleşmeleri satış ikramiyeleri, bireysel ödüller ve takım performansı ile patlama yapar. Ne kadar çok kazanırsanız, değer o kadar yüksek olur. Çene-çene, diyor makine.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…