NFT’ler nedir ve neden herkes onlardan bahsediyor?

Yüz binlerce avro değerinde bir tweet, bir gif, bir dijital çıkartma, neden? Size açıklıyoruz. Onlar hakkında sürekli bir şeyler duyuyorsunuz, bu patlama, en son moda. Neden herkes kripto sanatından bahsediyor veya NFT ne anlama geliyor? NFT’ler veya Fungible Olmayan Jetonlar nelerdir? Nasıl çalışırlar? Tüm bunların ne olduğunu ve bunların değerini nasıl kolayca anlayabileceğinizi ve aynı zamanda herkesin bunlar hakkında konuşmasını neyin mümkün kıldığını veya neyin ne olduğunu basit ve anlaşılması kolay bir şekilde açıklıyoruz. sorunlar bu kripto toplamayı sunabilir tüm dünyada moda.

Nasıl onların bir parçası olabilirsiniz? ne eksik dijital sanatçı olmak? Her şey size biraz kafa karıştırıcı gelebilir, ancak bilmeniz gereken her şeyi, nasıl satın alacağınızı, nasıl satacağınızı veya ne alabileceğimizi adım adım açıklıyoruz.

NFT’ler nelerdir?

NFT’ler şu anlama gelir: Takas Edilemez Jetonlar ya da, aynı ne olurdu, bir “harcanmaz varlık”. Yani değiştirilemeyen, benzersiz olan bir varlık türüdür. Örneğin, bir sanat eseri. Picasso’nun birçok kopyası olabilen, ancak orijinali sadece bir tane olan eşsiz bir tablosu. NFTS dijital varlıklardır. Yukarıdakiyle aynı, ancak dijital formatta. Kırk yıl önce sahip olduğunuz aynı koleksiyon ancak dijital formatta: pullar, sanat eserleri, benzersiz ticaret kartları. Ama onları bir albümde bulundurmak yerine, onları dijital olarak sakladınız. Onları evinizde bulundurmazsınız, maruz kalırsınız. Çekmecede veya kilitli olarak saklanmazlar.

Benzersiz somut olmayan işler

Böylece NFTS’nin her birini anlayabilirsiniz: sahip olduğunuz diğer herhangi bir mülk türü gibi (benzersiz bir tablo, orijinal bir Robert Capa fotoğrafı, bir el yazması) alınıp satılabilen ve başka kimsenin sahip olamayacağı benzersiz arşivler. Bu NFTS ve arasındaki fark nedir? başka herhangi bir koleksiyoncu eşyası? Söylediğimiz gibi somut değiller. Yani öylece var olmazlar, onlara dokunamazsınız, çekmecede tutamazsınız, şekilleri yoktur. Onlar dijital.

Bilgisayarınızda sadece bir dosya olan bir sanat eseriniz olabilir. ve yanınıza alamazsınız, ancak bize ait olduğunu, geçerliliğini ve münhasırlığını gösteren dijital bir sertifika ile. Bu eşsiz eserlerle benzerlikleri nedeniyle (birçok Gioconda var ama sadece bir tanesi gerçek, birçok evde çok sayıda Don Kişot kitabı var ama hiçbiri Miguel de Cervantes tarafından yazılmamış) dijital olarak kabul edilmiş ve eşsiz sanat eserleri. Ve herkes onlardan bahsediyor.

Her zaman benzersizler mi?

En pahalı evet durumunda, patlamaya yol açan ve herkesin onlardan bahsettiği evet. Ama her zaman değil. Sınırlı olan parçalar veya işler var. Örneğin, dijital NBA kartları veya birkaç birimi olan oyuncu kartları. On, yirmi üst. benzersiz değiller ancak daha ucuz bir fiyata daha uygun fiyatlı bir NFT arıyorsanız bir seçenek olabilir. Sınırlı işler. Aynı katalogda benzersiz ve çok daha pahalıya mal olacak parçalar da bulacaksınız. Bu NBA Top Shot örneğini kullanarak, dört tür jetonu satışa sunduklarını görüyoruz: yaygın, nadir, efsanevi ve nihai. Somut bir koleksiyon olsaydı benzer dört kategori: jeton ne kadar benzersiz olursa, o kadar pahalı olur, ancak bazı sınırlı ancak benzersiz olmayan parçalar da vardır.

özellikleri

Bunların ne olduğu bizim için çok açık: Örnek olarak, benzersiz bir Paint çizimi veya belirli bir tenisçinin kazandığında oturduğu koltuğa bir Wimbledon son girişi. Bir benzeri yoktur ve bu yüzden birbirleriyle değiştirilemezler. Örnek olarak: Fernando Redondo de Panini’nin 1999 albümünden iki kart var ama iki turnuva bileti aynı değil, her birinin kendi koltuğu var. Ve bu NFT’ler veya Takas Edilemez Jetonlar bunlar şöyledir: ikisi aynı değildir (genellikle, her zaman değil) ve kişisel ve benzersizdirler. Bu onun ilk özelliği: benzersizler. Kopyalar olacak, bazı benzerler olacak ama hiçbiri tam olarak aynı olmayacak ve kime ait olduğunu kanıtlayan bir sertifika var (veya olmalı). Kontrollü, sertifikalı ve korumalı bir yazarlık.

Dediğimiz gibi bunlar kişiseldir. Bir eserin ruhsatını alıp paylaşamazsınız, birden fazla kişiye ait değildir. Hayır, iyilik sadece senindir. Tek bir Paint çiziminiz varsa bu sadece senin, hiç kimse ona sahip olmak veya kullanmak için bir lisans satın alamaz. Onlar sadece bir sahibinden.

Bir diğer önemli özellik ise şifrelenmiş olmaları ve blok zincirine dayalı olmalarıdır. Bir blok zinciri var Bu, kuruluşundan günümüze kadar her zaman ona sahip olan NFT’nin tarihini takip eder. Hangi ellerden geçti? Bu blok zinciri veya Ethereum blok zinciri, aynı şekilde kimin olduğunu kontrol et kripto para birimleriyle aynı şekilde çalışır. Özellikle, bu Ethereum.

Nasıl alınır ve satılır

Kendinize sorabileceğiniz başka bir soru da şudur: ama NFT olarak ne satın alabiliriz? Benzersiz, dijital dosyalar oldukları açıktır. Nasıl satın alabilirim? Aslında herhangi bir çevrimiçi satın alma gibi. Bulmamız gereken ilk şey, ödeme veya satın alma yöntemi değişebileceğinden satın almak istediğimiz şeydir. bu bir değil tek bir web sitesi veya küresel bir pazar bu tür içeriği nerede bulursunuz, ancak NFT satın almak için birçok seçenek vardır.

Örneğin önceki bölümlerde anlattığımız NBA örneğini kullanarak kripto para ile ya da normal bir ödeme yöntemi ile ödeme yapabiliyoruz. NBA Top Shop web sitesinden açıklıyorlar: kredi ve banka kartlarını kullanabilirsiniz ödeme sırasında NBA’in kendisine satın alma işlemi yaptığınızda, jeton ilk kez satın alındığında. Ancak NFT pazarına girdikten sonra, bunu dijital bir cüzdan veya Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash olabilen bir kripto para birimi ile yapmanız önerilir…

NBA

O zaman nasıl satın alırsın? NFT’nin kendisine, satın alacağınız web sitesine bağlı olacaktır. Madeni Para Sıralaması gibi sayfaları kullanarak bazılarını görebilir ve web’den doğrudan satın alma işleminize gidebilirsiniz. Ayrıca, “benzersiz dijital kreasyonlar” bulabileceğiniz ve kreasyonlarınızı ilgili bölümde satın alabileceğiniz veya satabileceğiniz Makersplace gibi özel web siteleri de vardır.

Bu, mevcut tek web sitesi değildir ve Rarible gibi çevrimiçi başka birçok sitenin yanı sıra NFT satın almak veya satmak istiyorsanız satıcıları veya popüler eserleri bulabileceğiniz bir Pazar Yeri vardır. Veya NBA’de olduğu gibi bir konuya özel sayfalar veya mağazalar var.

yapımcı yeri

Değerleri ne kadar?

NFT jetonlarının fiyatları düzenli olarak değişir, sabit bir fiyatları yoktur. Ancak bunları Coinraking web sitesinden kontrol edebilirsiniz. Bize gerçek zamanlı olarak kripto para birimlerinin karlılığını veya fiyatını veren bir web sayfasıdır, ancak aynı zamanda tüm takas edilemeyen jetonların fiyat listesini görebileceğiniz özel bir NFT’ler bölümüne de sahiptir: en pahalı jetonlar hangileridir, hangileridir? Tarihin en yüksek fiyatına satıldı. Bunları görebileceksiniz ve son fiyatı görebileceksiniz. neydi ve ne kadar zaman önceydi?

jetonlar

Dosyayı ve her birini girerek bir dizi ayrıntı görebiliriz: veriliş tarihi, veriliş blok zinciri, jeton adı, jeton kimliği, jeton açıklaması veya ne kadara mal olduğu ve ne zaman satıldığı.

En pahalı olanların ötesinde, satın almak isterseniz herhangi bir Marketplace veya dapp’de en son nFT token satışlarını görebilirsiniz. 15 veya 16 dolardan en pahalısına kadar görebilirsiniz. Ancak, bakmak veya satın almak isteyip istemediğinizi seçmek için yeni jetonlara veya “en son fiyatlara” göre filtreleyin. Adı, kimliği, son fiyatı göreceksiniz ve satın alındığında veya yatırım yapıldığında (“şimdi”, “bir dakika önce”…)

madeni para sıralaması

Nasıl ödenir?

Alış ve satış bölümünde açıkladığımız gibi, bağlıdır. İlk alıcı olup olmamanız, ne satın aldığınıza veya nereden aldığınıza bağlıdır. Ama genel olarak kripto paralar kullanılarak satın alındıklarını söyleyebiliriz. Onun için, bir kripto para cüzdanı bağlarsınız satın alma ve satışlarınızı yönetebilmeniz için özel mağazalara veya pazar yerlerine. Web sitesine veya yapacağınız satın alma işlemine bağlı olarak, bazı NFT web sitelerinde veya pazarlarında gördüğümüz gibi, genellikle Coinbase Wallet veya MyEtherWallet ile uyumlu olmalarına rağmen belirli cüzdanları bağlayabilirsiniz.

Cüzdan nedir?

Karmaşık ve kapsamlı bir süreç olmasına rağmen, sizin için kısaca özetleyeceğiz: NFT’ler gibi, bitcoinler veya kripto para birimleri, kasanızda veya bir bankada saklanan fiziksel para değil, herhangi bir varlığın kontrolü altında olmayan merkezi olmayan para birimleridir. somut ve değeri arz ve talep yasasına dayanan. Ayrıca, madencilik kullanan kullanıcılar aracılığıyla oluşturma yapılır. Bu kripto para birimlerine sahip olduğunuzda (bunları satın alarak, takas ederek, madencilik yaparak elde edebilirsiniz) cüzdanlarda veya cüzdanlarda saklanır.

Çıkış.jpg

Bu cüzdanlar aslında madeni paralarınızın değil, onlara erişmek için ihtiyaç duyduğunuz anahtarların çok özet bir şekilde saklanmasıdır. ve formatta var fiziksel, kağıt, web, donanım. İnternete bağlılar veya bağlı değiller. Ancak bu jetonları kullanmak ve ödemek için, onlarla çalışmak ve ödeme yapmak için bir cüzdan bağlamanız gerekir. İOS ve Android için bir uygulama veya bahsedilenler için Edge benzeri pek çok şey var. Coinbase Cüzdanı veya MyEtherwallet sahip olduğunuz kripto para birimlerini kullanmak için rahat.

NFT patlaması ve önemli vakalar

2021’de NFT’ler için patlama başlıyor ve piyasada her türden her fiyattan bulduğumuz çok şey var. Ancak bazıları özellikle son aylarda öne çıktı… Beeple’ın eseri, 11 Mart 2021’de bugüne kadar satılan en pahalı şey oldu. Christie’nin müzayede evi, sanatçı Beeple’ın Singapurlu bir koleksiyoncuya yaklaşık 70 milyon dolara satılan bu dijital kolajı için çevrimiçi bir müzayede düzenliyordu. Ne aldın? JPEG’deki çalışma, herhangi bir fiziksel kopya olmadan. Görüntülerden oluşan bir kolaj içeren bir JPEG sanatçının yıllardır yarattığı ve toplayıcının şifreli bir JPEG’de aldığı.

bip sesi

Larva Labs CryptoPunks 2021’in başında satılan diğer en pahalı tokenler, Larva Labs tarafından yaratılan yaratıklar oldu.Onlar yıllar önce ortaya çıkan ve Ethereum cüzdan sahiplerine dağıtılan benzersiz ve koleksiyonluk karakterlerdir. Şimdi bazıları en çok rağbet gören eserler ve bazıları için altı milyon dolardan fazla ödeniyor.

Bir başka ilginç vaka ise Jack Dorsey’in ilk tweet’i. Twitter’ın yaratıcısı, tweet’ini web Valuables (orijinal tweetleri satmak veya satın almak için belirli bir “pazar”) üzerinde NFT olarak satışa çıkardı Dorsey’nin tweet’i neredeyse üç milyon dolara satıldı ve geliri hayır kurumlarına gitti. Kişi ne aldı? Orijinali hala Dorsey’in hesabında olmasına ve herkes tarafından görülebilmesine rağmen tweetin dijital sertifikası.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Riskler ve sorunlar

Bu NFT’ler veya dijital belirteçlerle ilgili birçok sorun ve risk vardır. Bir web sitesinde “sahip olduğunuz” ve karşılığında belki de binlerce Euro ödediğiniz bir dosyadır.Evet Ancak bu web sitesi kaybolursa ne olur? Bir sanat eserini evde güvenle saklamak, çalınabileceğinden, yangın çıkabileceğinden hatasız değildir. Ama kontrol, genel olarak, sizindir. Dijital belirteçler söz konusu olduğunda, bulundukları web sunucularına bağlısınız ve bu da dijital toplama ve paranızın bitmesine neden olabilir. Her zaman bir risk değildir ve bahis yaptığımız şirkete veya platforma bağlı olacaktır, ancak bunun siteye, yatırıma bağlı olacağını unutmamalıyız.

NFT’lerle ilgili şikayetlerden bir diğerinin güvenlikleriyle ilgisi yok, ancak ayak izi ile blok zincirleriyle, blok zinciriyle çalışmanın ne anlama geldiği. Ethereum ile çalışmak için gereken enerji tüketimi, birçok insanın NFT’leri bir sorun olarak görmesini sağlıyor. karbon ayak izi için.

Gönderi NFT’ler nedir ve neden herkes onlardan bahsediyor? ADSLZone’da ilk ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…