Nesnelerin İnternetini koruma seçeneği olan Ubuntu Core 20 ile tanışın

Nesnelerin İnterneti, günümüzde kullanıcılar için çok önemli bir role sahiptir. Bunlar, evde sahip olduğumuz ve internete bağlı olan tüm cihazlardır. Örneğin bir televizyondan, akıllı taraklardan, video oynatıcılardan bahsedebiliriz… Şimdi, bunları doğru yapılandırmadığımız takdirde bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu unutmamalıyız. Bu yazıda bahsedeceğimiz Ubuntu Çekirdek 20IoT cihazlarında güvenliği artırmak için tasarlanmıştır.

Ubuntu Core 20, IoT cihazları için minimum sürüm

kanonik olarak Ubuntu 20.04 LTS’yi temel alan ve IoT cihazları ve gömülü sistemler için tasarlanmış minimal bir sürüm olan Ubuntu Core 20’yi geliştirdi. Amaç, Güvenli Önyükleme, Tam Şifreleme ve Kurtarma ile cihaz güvenliğini artırmaktır.

ekosistemine dayanmaktadır. ubuntu uygulamaları ve akıllı cihazlar için bir sistem sunabilmekte ve güvenliği her zaman sağlayabilmektedir. Yeterli bir tasarım ve geliştirme ile cihazların her zaman güncellenmesini sağlar.

Canonical’in kurucusu ve CEO’su Mark Shuttleworth’a göre, bağlı her cihazın garantili platform güvenliğine ve bir uygulama mağazasına ihtiyacı var. Ayrıca, Ubuntu Core 20’nin, yenilikçilerin son derece güvenli şeyler oluşturmasını ve işletim sisteminde yerleşik güvenlik güncellemeleriyle tamamen kendi benzersiz özelliklerine ve uygulamalarına odaklanmasını sağlar.

Ubuntu Core 20’nin ilginç noktalarından biri, bir sistem kullanmasıdır. daha küçük saldırı yüzeyi. Bunu, işletim sistemine dayalı olarak kurulu programların sayısını azaltarak yapar. Bu, bir saldırganın güvenlik açıklarından yararlanma olasılığını azaltır.

Yazılımın kendisi diğer yetkisiz programların yüklenmesini engeller. Ayrıca disk şifreleme, kullanıcı düzeyindeki belirli hassas uygulamalar ve ayrıca kuruluşlar veya şirketler için gizlilik gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olur.

Ubuntu Core 20 sahip olacak güvenlik bakım desteği 10 yıldır x86 ve ARM işlemci mimarisinde.

Bu nedenle, işletim sisteminin cihaz güvenliğini artırabilecek yeni bir sürümüyle karşı karşıyayız. Bunun çok önemli bir faktör olduğunu ve düzgün çalışmayı tehlikeye atan sorunlardan kaçınmak için her zaman dikkate almamız gerektiğini zaten biliyoruz.

IoT cihazlarını korumak kritik öneme sahiptir

Belirttiğimiz gibi, giderek daha fazla cihaza sahibiz. Nesnelerin interneti evlerimizde. Bunları uygun şekilde korumamız çok önemlidir, aksi takdirde bir saldırgan ağımıza erişebilir ve bağlandığımız diğer bilgisayarların güvenliğini tehlikeye atabilir.

olmaları önemlidir güncellenmiş. Bu şekilde sadece performansı artırmakla kalmayacak, ortaya çıkan olası güvenlik açıklarını da çözebileceğiz. Her zaman en son yamalara ve güncellemelere sahip olmak anahtar olacaktır.

Onları da korumalıyız şifreler güçlü ve karmaşık olanlardır. Harfleri (büyük ve küçük harf), sayıları ve diğer özel sembolleri içermelidirler. Tüm bunlar, rastgele ve benzersiz olmanın yanı sıra. Cihazla birlikte varsayılan olarak gelen anahtarları asla bırakmamalıyız.

Size IoT cihazlarında güvenliği artırmaya yönelik ipuçları içeren bir makale bırakıyoruz.

RedesZone’da Nesnelerin İnternetini koruma seçeneği Ubuntu Core 20’yi tanıyın makalesi yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…