Neden bir parolayı yeniden kullanmak hiçbir şeye sahip olmamak gibidir?

Birçok kullanıcı, günün sırası olan ve şifrelerin yeniden kullanımından başka bir şey olmayan genişletilmiş bir uygulamaya sahiptir. En sık tekrarlanan şifrelerden biri, e-postanızda kullanılan şifredir. Bu, diğer hesaplara erişebildikleri için bir e-postayı ele geçirdiklerinde siber suçlular için de büyük bir avantajdır. Bu nedenle, bir parolayı yeniden kullanmanın neden hiçbir şeyiniz yokmuş gibi olduğunun nedenlerini size açıklayacağız ve ek olarak, parolayı tekrar ettirdiğiniz diğer hizmetleri riske atıyoruz.

Bir parolayı yeniden kullanmak tehlikelidir ve bize pahalıya mal olabilir

Şifre veya şifre, hesaplarımızın güvenliğini sağlayan ve davetsiz misafirlerin gizli bilgilerimizi çalmasını engelleyen ana savunma bariyerimizdir. Bu nedenle, güçlü bir anahtar oluşturmamız gerekiyor kolayca hacklenmesin diye. Ancak güçlü bir parolaya sahip olmak korumamızı garanti etmek için yeterli olmayabilir. Sorun, birçok kullanıcının e-posta şifresini farklı platformlar veya hizmetler için kullanması nedeniyle ortaya çıkıyor.

Derin bir yansıma yaparsak, e-postamızın sadece özel konuşmalarımızı içermediğini, bundan çok daha fazlasını içerdiğini anlayacağız. Örneğin, sosyal ağlarımıza, platformlarımıza ve diğer hizmetlerimize ait şifreleri kurtarmak için kullanılabilir. Bu nedenle, önemlidir bizim e-postamız sahip olmak başka hiçbir yerde kullanmadığımız güçlü benzersiz şifre.

Kolaylık sağlamak için, birçok kullanıcı bir parolayı daha kolay hatırlamak için yeniden kullanmayı seçer. Yani şifre bir hackerın eline geçtiğinde domino etkisi denilen olay gerçekleşir. Bu durumda, yalnızca e-posta hesabı siber suçlunun eline düşmekle kalmaz, aynı zamanda ona bağlı hizmetlerin geri kalanı da siber suçlunun eline geçer. Böylece siber suçlu, biraz çaba sarf ederek sosyal ağ hesaplarımızı ve erişebilecekleri her şeyi ele geçirecektir.

E-postalarımızın güvenliğini daha ciddiye almamızın bir başka nedeni de giderek daha dijital bir dünyada yaşıyor olmamızdır. Kağıt çizelgeler ekolojik nedenlerle ortadan kaybolma eğilimindedir. Bu nedenle, e-postamızda hassas bilgileri bankamızdan veya korumak istediğimiz diğer kişilerden de alırız.

Güçlü bir şifre nasıl oluşturulur

oluşturmak istiyoruz şifre veya güçlü şifre büyük harf, küçük harf, sayı ve @, & veya $ gibi simgeler içermelidir. Buna önerilen minimum uzunluğun 12 karakter olacağını da eklemeliyiz. Güvenliği artırmaya katkıda bulunabilecek bir diğer faktör ise, şifrelerimizi periyodik olarak değiştirin. Yanlış ellere geçtiğine dair şüphelerimiz olduğunda da bunu yapmalıyız. Örneğin, bunları halka açık bir Wi-Fi üzerinde kullandıysanız ve VPN kullanmak gibi uygun önlemleri almadıysanız.

Ancak kendinizi sürekli olarak şifrelerinizi değiştirmeye zorlamamalısınız. Şirketlerde güvensiz veya çok benzer şifreler oluşturulduğu için bazen zararlı olabileceği görülmüştür. Bu nedenle düzenli ve gelişigüzel şifre değişikliklerinin uzun vadede ciddi zararlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Bulabileceğimiz bir diğer sorun da şifremizin Dark Web’de sızdırılmasıdır. Bir parolayı yeniden kullanarak yalnızca o parolayı değil, aynı zamanda onu kullanan diğerlerini de riske atmış olursunuz.

Güvenliğimizi artırmak için parola yöneticileri ve iki faktörlü kimlik doğrulama

Bugün birçok şifreyi ele almamız gerekiyor. Bir şifreyi yeniden kullanmak uygun olmadığından ve her hesap için benzersiz bir anahtara ihtiyacımız olduğundan, benimseyebileceğimiz en iyi alternatiflerden biri şudur: bir şifre yöneticisi kullan. Örnek vermek için kullanabileceğimiz bunlardan bazıları LastPass, Keepass veya Passwarden.

Güçlü bir parolaya sahip olmanın yanı sıra, güvenliğimizi artırabilecek bir şey de şudur: iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştir buna izin veren hizmetlerde. Bu nedenle, birinin erişim kimlik bilgilerimizi çaldığı varsayımsal durumda, ona erişebilmek için ikinci bir adıma ihtiyaçları olacaktır. Bu ikinci adım genellikle, Google Authenticator gibi 2FA uygulamalarından veya SMS yoluyla aldığımız bir doğrulama kodunu girmekten oluşur. Bir örnek, Google’ın iki adımlı doğrulamasını etkinleştirmek olabilir.

Özetle yapabileceğimiz en iyi şey bir parolayı yeniden kullanmamak, parola yöneticisinden yararlanmak ve buna izin veren hesaplarda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek.

RedesZone’da neden hiçbir şey yokmuş gibi bir parolayı yeniden kullanma makalesi yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…