Ne Linux ne de macOS: Dünyada en çok kullanılan ikinci masaüstü işletim sistemi Chrome OS

2020’de Chrome OS, muhtemelen pandemi ile çok ilgisi olan dünyanın en çok kullanılan ikinci işletim sistemi oldu. Bu, Geekwire’da anlatıldığı gibi, analist firma IDC’den gelen rakamların nasıl olduğuna bağlı olduğunu söylüyor. Google Chromebook’lar yılın büyük bölümünde Apple bilgisayarlarından daha fazla sattı.

Windows tartışmasız lider olmaya devam etse de, hem macOS hem de Chrome OS pazar paylarını artırdı 2020 boyunca önemli ölçüde ve tutarlı bir şekilde, ancak Google’ın sistemi ilk kez Mac’i geçerek masaüstünde en çok kullanılan ikinci sırada yer aldı.

Chrome OS, Mac’i yener, ancak Windows pahasına

Chrome OS, 2019’daki %6,4 pazar payından 2020’de %10,8’e çıkarak 4,4 puan yükseldi; macOS sadece 0,8 puan artarak 2019’daki %6,7’lik paydan 2020’de %7,5’e yükseldi. Ancak, her iki sistem de yıl içinde büyüme kaydetti, Windows 4,9 puan düşerek 2019’da %85,4’ten 2020’de %80,5’e yükseldi.

Trend, 2020 yılının ikinci çeyreğinde değişmeye başladı. Chrome OS ilk kez macOS’tan daha fazla pazar payı elde etmeye başladıve sonraki üç çeyrek boyunca da öyle kaldı. Temel olarak, Acer, Asus, Dell, HP ve Lenovo’dan daha fazla Chromebook’un Apple tarafından yapılan bilgisayarlardan daha fazla satılması sayesinde.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/0d/fc/92/5fd8e8f53bef07a461/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/75/7e/82/5fd8e94d3bef07a45c/original/apps-chromebook.jpeg»}

Şunu da not etmek önemlidir: Windows ilk kez pazar payının %80’inin altında görüldü2020’nin son çeyreğinde %76,7’de kaldı.

Sebepler muhtemelen COVID-19 krizinden bilgisayar arzına gelen darbe, karantina sırasında bilgisayar talebindeki büyük artış ve Chromebook’ların sahip olduğu en düşük ve en erişilebilir fiyat.

Windows 10'da yeni Windows 10X Dosya Gezgini nasıl kurulur

Microsoft’un yeni Windows 10X ile geleceğe her zamankinden daha fazla bahis yapması mantıklı. Chrome OS’ye cevabınız. Sistem başlangıçta çift ekranlı cihazlar için tasarlandı, ancak Microsoft sonunda tek ekranlı cihazlara geleceğini onayladı. Maalesef lansmanı devam ediyor ve ertelenmeye devam ediyor.

Kağıt üzerinde Windows 10X, yeni bir dizi yenilikçi cihaz için bulut tabanlı, daha hafif bir sistem olan Chrome OS’nin birçok avantajını sunacak ve Win32 uygulamaları desteği ile, temelde Google’ın birkaç ekstra özelliği olan tarayıcısı olan Chrome OS tarafından sunulan üretkenlik seviyesinin çok üstüne çıkaracak bir şey. Bu stratejinin Microsoft için işe yarayıp yaramadığını zaman gösterecek.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Ne Linux ne de macOS: Dünyada en çok kullanılan ikinci masaüstü işletim sistemi Chrome OS aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…