Naturewatch’ım: Raspberry Pi ile kendi kendinize yapabileceğiniz doğanın “casus” kamerası

Muhtemelen bir zamanlar, olası ekmek kırıntılarını veya yiyecek artıklarını aramak için zaman zaman balkonunuza veya terasınıza gelen o serçeyi yakından görmeyi veya bir resmini çekmeyi merak etmişsinizdir. Ya da yaz geceleri yakınlardaki çatılarda dolaşan kedi. Belki de doğaya yakın yaşıyorsunuz ve bölgenizin karakteristik faunasının bir görüntüsünü “avlamak” istiyorsunuz.

Ya size 30 Euro’dan daha az bir paraya kendinizi bir biyolog gibi hissedebileceğinizi ya da en azından bizi çevreleyen fauna hakkındaki merakınızı giderebileceğinizi söylesem? Proje Doğa Saatim 2018’den beri büyük bir başarı ile tanıtıyor.

Her şey bir BBC TV şovuyla başladı

SpringWatch, İngiltere’deki vahşi yaşamı her eve getirmek için BBC’den harika bir fikir. İlk bölümü 30 Mayıs 2005’te yayınlandı.

İlk sezon, Birleşik Krallık’ın farklı bölgelerinde seyahat eden 100’e kadar kameranın yardımıyla canlı olarak yayınlanan 12 bölümle yapılandırıldı. Amaç doğal vahşi yaşam ekranı baharda açıldı.

A1vyciyjw4l Ri

O zamandan beri, her yıl aynı tarihlerde, BBC Two’da Springwatch canlı başladığında yaklaşık 3 milyon İngiliz ekranlara yapıştırılıyor. Her sezonun on iki bölümü boyunca, haftada 3 oranında. Başarısı nedeniyle, orijinal program fikri yılın diğer zamanlarına (sonbahar ve kış) taşındı.

Programda görülebilen görüntüler arasında şuradan gelenler de var. gizli veya casus kameralar kuş yuvaları, yuvalar veya bahçeler gibi tuhaf yerlere yerleştirilmişlerdir.

My Naturewatch projesinin amaçlarından biri, insanları en yakın çevrelerinde çevreleyen faunaya karşı merak ve saygı uyandırmaktır.

Bu başlangıç ​​noktasını akılda tutarak, 2017’de Goldsmiths’teki (Londra Üniversitesi) Etkileşim Araştırma Stüdyosu ve Kraliyet Sanat Koleji’nin ürün tasarım programı üyeleri, SpringWatch programını oluşturmaktan sorumlu olan BBC’nin Doğa Tarihi bölümü ile görüşmelere başladı. program üzerinde işbirliği yapmanın yollarını keşfetmek için.

My Naturewatch20180904 301 Genişlik 1000

Amacı, herhangi bir vatandaşın erişebileceği ve programın arkasındaki fikirle uyumlu bir ürün geliştirmekti: bizi çevreleyen vahşi doğayı tanımak. Dizinin 2018 yılında yayınlanan sezonunda çalışma grubu, evden katılmak isteyen herkesin kullanımına sunduğu My Naturewatch projesini tanıttı.

Yapıcılar ve mekanları: Bir sonraki sanayi devriminin parçası olanlar ve çalışanlar işte böyledir

proje tabii ki ruh yapıcı, fuarlarda, eğitim merkezlerinde gösterildi ve ona büyük popülerlik kazandıran farklı eylemler yapıldı. Ve amaç tam olarak buydu.

Goldsmiths’teki Etkileşim Araştırma Stüdyosu’nun eş direktörü Andy Boucher, bunu, insanları en yakın çevrelerinde çevreleyen faunaya olan ilgiyi, teknoloji için halihazırda tutulanlarla birleştirmeyi ve meraklı bir topluluk yaratmayı amaçlayan bir proje olarak tanımlıyor. tarafından çekilen görüntüler hakkında kendin yap kameralar projenin diğer üyelerinden.

Bbc Benpimlot Düşük 1 2017 11 10 01 25 00

Aslında proje burada durmadı. Genellikle özel ev bahçelerinde bulduğumuz küçük kuşlar için bir izleme programı ile ilişkilendirilmiştir ve kimlik halkalarındaki RFID teknolojisinin yardımıyla, bu etiketleri okuyan yemliklerin kullanımının takip edilebildiği bir izleme programı ile ilişkilendirilmiştir.

Ancak projeyle ilgili en iyi şey, bugün belirli bir ilgisi, merakı ve Raspberry Pi’si olan herkes kendi projesini inşa edebilir. doğa casus kamera.

MyNaturewatch projesiyle kendi doğa casus kameranızı nasıl oluşturabilirsiniz?

benim doğa saatim Hareket algılama algoritmaları ve bilgisayar vizyonu yardımıyla kameranın önünden geçen hayvanların görüntülerini otomatik olarak yakalamak için temel kameraları kullanan kapsamlı bir DIY sistemidir.

Sistem, belgesellerde veya biyologlar ve profesyoneller tarafından kullanılan gizli kamera sistemlerinin çok basit ve uygun fiyatlı bir rekreasyonudur. Proje, sistemi başlatma talimatlarından gerekli yazılıma veya bunların nereye yerleştirileceğine ve kamufle edileceğine dair tavsiyelere kadar içerir.

Raspberry Pi Board Zero WH 512MB

Raspberry Pi Board Zero WH 512MB

My NatureWatch sisteminin öğeleri

Temel sistem birkaç avroya, 30 civarına alınabilir. En yüksek maliyet, ilgili Raspberry Pi’nin yanı sıra kameradır. Gerisi temelde DIY sistemimizle gitmek istediğimiz kadarıyla.

benim doğa saatim Raspberry Pi Zero W , Pi 3A+, Pi 3B+ veya Pi 4B üzerinde yapılandırılabilir. Boyut ve tüketim nedeniyle ideal olan Zero modelini tercih etmektir. Ancak herhangi birinde mükemmel çalışıyor.

Nwcam Talimatları 7603

Seçtiğimiz Raspberry Pi ile birlikte ana bileşen olarak sadece aşağıdakilere ihtiyacımız var:

  • Tercihen 64 GB’den fazla olmayan MicroSD kart.
  • Raspberry Pi için kamera modülü (15 Euro’dan).
  • İçinde bir kasamız yoksa, Raspberry Pi için biraz soğutucu.
  • Güç Bankası tipi pil.

Geri kalan unsurlar, sistemin sudan zarar görmesini önlemek için su geçirmez olması gereken sistemin “konteyneri” için yapmak istediğimiz tasarıma bağlı olacaktır, çünkü ana fikir uzun süre dışarıda bırakılmasıdır. zaman dilimleri.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/3c/3c/92/5e3020a83bef076e00/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/7f/db/92/5e53a6b63bef075b71/original/raspberry-pi.jpeg»}

İnşaat ve devreye alma için izlenecek adımlar

Projeye başlamadan önce akılda tutulması gereken bir şey, Raspberry Pi’nin çalışması gerekeceğidir. özel dağıtım My NatureWatch projesinin bu amaç için geliştirdiğini (temelde birkaç ekstra özelliğe sahip bir sunucu). Bunu yapmak, bir RPI’ye kurulu diğer dağıtımlarda olduğu kadar kolaydır.

Önce dağıtım görüntüsünü, ardından dağıtım görüntüsünü microSD karta kaydedeceğimiz ücretsiz Etcher yazılımını indiriyoruz. Proje, 64 GB’ın üzerindeki kapasitelerde sorunlara neden olabileceği konusunda uyarıyor. 16 GB ile sorunsuz bir şekilde yaptık.

Ekran Görüntüsü 2021 03 23 18 24 44'te

Daha sonra microSD kartı Raspberry Pi’ye takacağız ve güce bağlı olarak (örneğin harici pil), My Naturewatch sunucusu başlayacaktır. Birkaç saniye harcıyoruz ve sistemi yapılandırmaya geçebiliriz.

Bunu yapmak için bir bilgisayardan veya akıllı telefondan Raspberry Pi’deki yazılım tarafından oluşturulan Wi-Fi ağına bağlanın, MyNaturewatch-123456 türünde. Numaralandırma, her dağıtım için otomatik olarak ve farklı şekilde oluşturulacaktır. Şifre ‘badgersandfoxes’.

Bir sonraki şey, bir tarayıcı kullanarak 192.168.50.1 adresine gitmek ve basit Naturewatch arayüzüm.

00 Arayüzünü Kullanan Mynaturewatch 02 Masaüstü Bilgisayarda web sürümü arayüzü

Orada, kameranın kaydettiklerini canlı olarak görmenin yanı sıra, uygulama galerisine kaydedilecek olan görüntülerin video kayıt işlevini başlatabiliriz. Görüntüler veya video, yalnızca kameranın önünde hareket algılandığında kayda başlar.

Seçeneklerin geri kalanı da aynı derecede basittir ve görüntünün yönünü değiştirmekten hareket dedektörünün hassasiyetine veya otomatik pozlamaya kadar her şeye izin verir.

00 Arayüzünü Kullanma Mynaturewatch 05 Masaüstü

Bu temel yapılandırma, Raspberry Pi tarafından oluşturulan Wi-Fi ağı kapsamında olduğumuzda kameraya erişimi sınırlar. Ağın olduğu herhangi bir yerden erişmek istiyorsak, bazı dağıtım dosyalarını doğrudan İnternet’e bağlanacak şekilde değiştirmeliyiz.

3D yazıcı ile hayatımı böyle kazanıyorum

Eğlenceli kısım: kendi davanızı oluşturmak

Her ne kadar projeden benim doğa saatim Dağıtım yapılandırıldıktan sonra, kamera için bir kasa ve koruma oluşturma konusunda tavsiyelerde bulunurlar, yapımcı kısmı düşünmeye ve kendi kasamızı oluşturmaya gelir.

Burada öncelikle Raspberry Pi’yi ve kamerayı karton veya sert bir elemana sabitlemeniz önerilir, daha sonra su geçirmez bir yere yerleştirmemiz gerekir çünkü içinde RPi’nin kendisine ek olarak harici pil de olmalıdır. mini bilgisayar. Kurduğumuz projede, 5000 mAh pil bize bütün bir sabah gözetimi verdisaat 8 civarında.

Naturewatch projem

Son adım, sadece eve, verandaya, dairesel bir rotaya sahip bir geziye veya aklımıza gelen alanlara yakın hangi köşelerin tadını çıkarmak ve düşünmek, My Naturewatch casus kameramızı iyi kamufle edebilir ve biraz Rodriguez De la hissedebiliriz. Bizi çevreleyen faunanın Fuente’si.

– Haberler Naturewatch’ım: Raspberry Pi ile kendi kendinize yapabileceğiniz doğanın “casus” kamerası aslen yayınlandı Xataka Javier Penalva’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…