NASA’ya göre mantar sporları ve diğer mikroorganizmalar Mars yüzeyinde hayatta kalmaya adaylar.

Mars’a göç etme ihtimalinden bahsettiğimizde, durumu ve neler olabileceğini detaylı olarak düşünürken, araçların sterilizasyon işlemlerine rağmen mikroorganizmalarımızın (karasal olanların) Mars’a ulaşmış olma ihtimalini gündeme getirdik. Ancak tesadüfi olanların ötesinde, teorik olarak eşdeğer bir ortama ulaşanlar, MARSBOx deneyisonuçları şimdi yayınlandı.

MARSBOx deneyi (Radyasyon, Hayatta Kalma ve Biyolojik Sonuçlar için Atmosferdeki Mikroplar Deneyi) işbirliği ile 2019 yılında başlamıştır. NASA ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden araştırmacılar. Bir balon kullanılarak, mikroorganizmaların olası en Mars koşullarında hayatta kalma potansiyelini görmek için stratosfere bir mantar ve bakteri örneği gönderildi.

Dünyadaki Mars köşelerini arıyorum

Araştırmacıların çalışmalarında açıkladıkları gibi, deneyin önerisi, stratosferde (özellikle 38 kilometre yükseklikte)** radyasyon seviyelerinin Mars yüzeyinde bulunanlara** eşdeğer olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Buraya bir sonda göndermek, Kızıl Gezegene bir şey göndermekten çok daha basit ve ucuz olduğu için (ayrıca, orada zaten Azim var), bu koşullarda bir avuç mikroskobik varlığa ne olduğunu incelemeye karar verdiler.

Perseverance gezgini bugün kritik bir amaçla Mars'a bu şekilde inecek: kızıl gezegene ilk insanlı görevin yolunu açmak.

Biz biliyoruz ki tamamen aşırı koşullara direnen mikroorganizmalar varyüksek sıcaklıklar (termofilik bakteriler), yüksek tuz konsantrasyonları (aşırı halofiller) veya hatta radyasyon (örneğin Deinococcus radyodurans), ekstremofiller adıyla ortaklaşa belirlenmiştir. Aslında Uluslararası Uzay İstasyonunda, içinde yıllarca yaşayabilen bakterilerin olduğunu zaten doğruladılar.

Bu sefer test etmek istedikleri şey, mantar sporlarının ultraviyole radyasyona (yaklaşık 1.148 kJ/m²) direncidir. Aspergillus nijer ve türlerin bakterileri Salinisphaera shabanensis, Staphylococcus capitis subsp. kapitis ve Buttiauxella spp.. nasıl düşünürsün, sporlar en dirençli yaşam formları arasındadır (tam olarak, en kötü koşullara dayanacak ve bunlar uygun olduğunda yaşamın gelişmesi için “tasarlanmış” yapılardır) bakterilerle birlikte S.shabanensistutma S. capitis subsp. kapitis yalnızca deneyin belirli koşulları altında ve Buttiauxella sp..

Çıkardıkları şey şu sporlar Dünya’ya döndükten sonra yeniden etkinleştirilebilir (veya uygun bir ortama). Dirençli mikroorganizmalar, Mars yüzeyinde olduğu gibi geçici olarak kalabilirler. S. capitis subsp. kapitisinsan derisi ile ilişkili bir bakteri.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/4b/3e/b3/603380bc3bef0767fc/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/29/80/a3/603380b93bef0767ff/orijinal/abril-israel-luna-miles-tardigrados-mini.jpeg»}

Bu nedenle, sporların olduğu sonucuna varırlar. en kirletici yaşam biçimlerinden biri olmak için potansiyel adaylar Mars’a varışımızdan önce, yine de daha fazla deney yapılması gerekecekti. Katharina Siems, bu deneylerin aynı zamanda, halihazırda planlanmış insanlı görevlerde insanlarla ilişkili mikroorganizma türlerinin hayatta kalmasını sağlamaya çalıştığını da ekledi, çünkü bunlar hayatta kalmamız için (örneğin, sindirimde) ihtiyaç duyduğumuz simbiyozlardır.

Bu deney, daha önce Rio Tinto siyanobakterilerinde gördüğümüz gibi, aynı zamanda çok dirençli organizmalar olan diğer önceki deneyleri tamamlıyor. Siems’e göre, fikir, tüm araştırmalarla birlikte yararlı mikroorganizmaların da bulunduğudur, o günü düşünerek, yiyecek veya başka malzemeler oluşturmanız gerekebilir ISS’de yıllardır araştırıldığı gibi, Mars’ta hayatta kalmak için.

– Haberler NASA’ya göre mantar sporları ve diğer mikroorganizmalar Mars yüzeyinde hayatta kalmaya adaylar. aslen yayınlandı Xataka Anna Marti tarafından

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…