NASA, Amazon’da uzaydan görülen “altın nehirlerini” gösteriyor: yasadışı madenciliğin şok edici bir görüntüsü

Uzaydan bakıldığında altın nehirleri gibi görünüyorlar. Ama o köpüklü havuzların her biri yasa dışı birer kuyu. Amazon’da Peru’nun Madre de Dios eyaletinde üretilen yasadışı madenciliğin meyvesi. Görüntü, geçtiğimiz Aralık ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) bir astronot tarafından çekildikten sonra NASA tarafından yayınlandı.

Bu altın iplikler, bataklık ormansızlaştırılmış alanlarla çevrili yüzlerce kuyudur. Normalde görünmezler, ancak o günün ışığı onları yakalamayı ve madenciliğin Amazon üzerindeki derin etkisini göstermeyi mümkün kıldı.

Uluslararası Uzay İstasyonuna ait en muhteşem 24 video ve fotoğraf

Tüm hasar Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan görülebilir.

Arequipa

“Her kuyunun etrafı çevrilidir. çamurlu toprağın bitkisiz alanları. Bu ormansızlaştırılmış alanlar, altın da dahil olmak üzere tortu biriktiren eski nehirlerin seyrini takip ediyor, ”diye açıklıyor Texas State Üniversitesi’nde kazı uzmanı Justin Wilkinson.

2012 yılında bölgede çalışan tahmini 30.000 yasadışı madenci vardı. Amazon Andean Project Monitoring grubuna göre, uzun yıllar boyunca altına hücum, yılda 9.000 hektardan fazla büyük bir ormansızlaşmaya neden oldu.

Madre de Dios bölgesi, dünyanın en büyük yasadışı madencilik endüstrisi, NASA’ya göre, Peru’nun altıncı en büyük ihracatçı olmasına rağmen. 2019’da Peru’nun başka bir bölgesinde, La Pampa’da madencilik de ciddi şekilde etkilendi, ta ki 2019’da hükümet 5.000’den fazla madenciyi ihraç edene kadar.

Altın, düzenlenmesi zor bir piyasadır ve altın hasadı çok az teknik bilgi gerektirir. Latin Amerika’da Organize Suçlar ve Yasadışı Altın Madenciliği raporuna göre, yasadışı ihracat, çıkarılan altının %28’ini temsil ediyor ve bunların toplam altının yerini değiştirdiği tahmin ediliyor. yılda 2,6 milyar dolar.

Beş milyar avroyla yaşamak: Avrupa'nın en büyük altın madeni Asturias'ta ve komşuları için bir kabus

Bölgedeki çevre grupları, bu yasadışı madenciliğin aynı zamanda tonlarca cıvanın yerel toplulukları zehirlemesine neden olduğunu da kınadı. A geri dönüşü olmayan hasar Bu sadece doğa koruma alanındaki ağaçları değil, primatlar, jaguarlar gibi onlarca türü de etkiliyor.

Altın nehirleri arasında, Güney Interoceanic otoyolunun yanındaki küçük Nueva Arequipa şehri görülebilir; Brezilya ve Peru arasındaki ilk hedefi ticareti teşvik etmek olan ancak sonunda ormansızlaşmayı destekleyen tek karayolu bağlantısı. Sadece doğuda, Tambopata Ulusal Parkı güvendeMadencilikten korunan bir rezerv olduğu için. Etrafınızdaki altına hücum, bölgeyi Uzay İstasyonundan bile mükemmel bir şekilde görülebilecek seviyelere kadar hasara uğrattı.

Xataka’da | Amazonsuz bir dünya nasıl olurdu: Brezilya’daki tarihi yangın dalgası, geride bırakılacak senaryo ile karşı karşıya geliyor.

– Haberler NASA, Amazon’da uzaydan görülen “altın nehirlerini” gösteriyor: yasadışı madenciliğin şok edici bir görüntüsü aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…