NAS güvenliği: ekipmanınızı uygun şekilde koruyun

Güvenlik, her düzeyde mevcut olması gereken bir şeydir. Ne tür bir cihaz veya sistem kullandığımız önemli değil. Verilerimizi her zaman güvende tutmalı ve böylece ağa bağlı ekipmanı kontrol eden davetsiz misafirlerin girişi gibi sorunlardan kaçınmalıyız. Bu yazımızda ne yapacağımızı anlatacağız. bir NAS’ın güvenliğini artırmak. Herhangi bir sorun yaşamamak için uygulamamız gereken bir dizi temel tavsiye.

NAS cihazı nedir

A NAS sunucusu ağa bağlı bir depolama aygıtıdır. Hem özel kullanıcılar hem de şirketler ve kuruluşlar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Her türlü veriyi kaydetmek ve bunlara internet üzerinden her yerden erişebilmek için çok kullanışlıdır.

Ana işlevi, bir hizmet olarak hizmet etmektir. bilgi depolamak için cihaz. Her türlü içeriği depolayabildiğimiz ama aynı zamanda ağa bağlı olan harici bir sabit disk gibi davranır. Bulut kullanımının kullanıcılar arasında giderek arttığını ve bu tür ekipmanların da temel ağırlık kazandığını zaten biliyoruz.

Bir NAS’ın bir komple cihazkendi işletim sistemiyle, yükleyebileceğimiz uygulamalarla, kendi işlevleri ve özellikleriyle ve ayrıca depoladığımız verileri korumak için güvenlikle ilgili yönleri oluşturabilme veya değiştirebilme.

Tipik olarak, bir NAS sunucusu doğrudan yönlendiriciye bağlı. Bu şekilde, güncellemek, herhangi bir cihazdan erişmek ve ağımıza daha bağlı bir ekibin parçası olmak için her zaman İnternet’e erişiminiz olacak.

Kullandığımız NAS türüne bağlı olarak, ona bir bilgisayar tarayıcısından veya hatta bir mobil uygulamadan erişebiliriz. Ağa bağlı olduğu ve uygun şekilde yapılandırıldığı sürece, ona her yerden erişebiliriz.

NAS sunucusu nasıl seçilir

NAS sunucusunun güvenliği nasıl artırılır

NAS sunucusunun ne olduğunu gördük ve şimdi bunun için bazı temel yönergeler vereceğiz. güvenliği her zaman sağlamak. Bunun çok önemli bir faktör olduğunu ve her zaman dikkat edilmesi gerektiğini daha önce belirtmiştik. Bizi etkileyebilecek hatalar yapmaktan kaçınmalıyız.

var olduğunun farkında olmalıyız birçok tehdit türü NAS sunucusu kullanırken zarar görebileceğimizi. Bu cihazlara saldırabilen belirli kötü amaçlı yazılımlar vardır, ayrıca aygıt yazılımı düzeyinde mevcut güvenlik açıklarından, DDoS saldırılarından, fidye yazılımlarından da yararlanabilirler… Tüm bunlar için onu düzgün bir şekilde korumalıyız. Güvenliğe zarar verebilecek davetsiz misafirlerin girişini önlemek önemlidir.

Güçlü şifreler kullanın

Şüphesiz, herhangi bir cihazın güvenliğini artırmak için temel bir şey, güçlü ve karmaşık şifreler. Harfleri (büyük ve küçük harf), sayıları ve diğer özel sembolleri içermelidirler. Her zaman benzersiz olan ve başka hiçbir yerde kullanmadığımız şifreleri tercih etmeliyiz.

Günün sonunda şifre, davetsiz misafirleri hesaplarımızdan uzak tutmak için kullanabileceğimiz ana engeldir. Güvenilirliği artırmak için, sorunlardan kaçınmak için onları gerekli tüm özelliklerle oluşturmamıza izin verdiğinden, kilit yönetici ile kendimize yardımcı olabiliriz.

Birçok cihazın bile bir an önce değiştirmemiz gereken bir fabrika şifresi olabileceğini belirtmek gerekir. Bir sonrakini tutarsak, gerekli bilgiye sahip bir saldırgan onu kırabileceğinden, bu bir sorun olabilir.

Çift kimlik doğrulamayı etkinleştir

Güçlü bir parola kullanmanın ötesinde, parola kullanmanın önemini de dikkate almalıyız. iki adımlı kimlik doğrulama veya çift faktörlü. Temel olarak, ekleyebileceğimiz ekstra bir güvenlik katmanıdır. Saldırganların NAS’ımıza girmesini engellemenin bir yolu daha.

İki aşamalı kimlik doğrulama, genellikle parolaya ek olarak eklememiz gereken bir koddur. Gerçekten meşru bir kullanıcı olduğumuzu ve cihaza hileli bir şekilde erişmeye çalışmadığımızı doğrulamamızı sağlar. Bu çok ilginç bir seçenek ve hesaplarımızı ve ekipmanımızı korumak için mümkün olduğunda dikkate almamız gereken bir seçenek.

2FA kimlik doğrulamasını kullanmanın önemi

bellenimi güncelle

NAS sunucumuzu korumanın öneminden de bahsetmeliyiz. doğru güncellendi. Görünebilecek birçok güvenlik açığı vardır. Bilgisayar korsanları tarafından saldırı gerçekleştirmek, ağa erişim sağlamak ve nihayetinde güvenliğinizi riske atmak için kullanılabilecek birçok kusur.

NAS’ın donanım yazılımını periyodik olarak güncellememiz önemlidir. Ancak bu şekilde, performansı artırmaya, mevcut kaynakları daha iyi kullanmaya ve tabii ki ağdaki olası tehlike riskini azaltmaya yardımcı olacak en son iyileştirmelere her zaman sahip olacağız. Tabii ki, her zaman resmi kaynaklardan güncelleme yapmalıyız ve asla üçüncü taraf sitelerden kötü amaçla değiştirilmiş olabilecek yazılımları yüklememeliyiz.

DoS ve diğer saldırılara karşı korumayı etkinleştirin

NAS cihazının kendisinde yapılandırmak için bazı seçenekler olabilir. Etkinleştirmek için bir örnek DoS koruması. Bu, kullandığımız cihazın türüne bağlı olacaktır, ancak genel olarak cihaz menüsünde bulacağımız Güvenlik bölümüne girmemiz gerekecek.

Bu noktaya biraz zaman ayırmamız uygun. Bu tür cihazların güvenliğine zarar verebilecek farklı saldırıları önlemek için kullanışlı olabilecek bazı seçenekleri etkinleştirebiliriz.

Yalnızca yerel erişimi tercih edin

Bir NAS cihazının güvenliğini artırmak için hesaba katabileceğimiz bir olasılık daha, İnternet üzerinden erişimi devre dışı bırakmak ve yalnızca yerel seviye. Bu şekilde yaptığımız şey basitçe cihazın ağ bağlantısını kesmek ve dosyaları sadece yerel olarak girebiliyorduk.

Bu tür ekipmanın işlevlerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için iyi bir fikir olmayabilir, ancak yalnızca yerel olarak kullanmak isteyenler için güvenliği en üst düzeye çıkarmak için dikkate alınabilir.

SMB protokolünü devre dışı bırak

Bir NAS’ın güvenliğini artırmak için bir öneri daha: SMB protokolünü devre dışı bırak. Kullanılabilirlik etkilenebileceğinden, dikkatli almamız gereken başka bir seçenektir. Dosyaları şifreleyemeyecekleri için sistemimize yapılan fidye yazılım saldırılarını önlemek yararlıdır. Bu nedenle, bir NAS sunucusunun güvenliğinin nasıl artırılacağına ilişkin tavsiyemize ekleyebileceğimiz bir alternatif daha.

Kısacası, ağa bağlı depolama ekipmanını korumak için bazı ipuçları. Böylece, bilgi çalabilecek veya bilgisayarlarımıza bir şekilde saldırabilecek davetsiz misafirlerin girişini önleyebiliriz. Güvenlik, her zaman, hatta ağa bağlı cihazlar söz konusu olduğunda daha da fazla dikkate almamız gereken bir şeydir.

NAS Güvenliği: Bilgisayarınızı düzgün bir şekilde koruyun makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…