‘Mükemmel küçük şeylerin haritası’: Amazon, genç bir anahtarda şaşırtıcı bir minyatür zaman döngüleri sunuyor

‘Mükemmel küçük şeylerin haritası’nın izleyiciye gönderdiği birçok mesajdan biri, sizi aynı günü tekrar tekrar tekrar etmeye zorlayan bir zaman döngüsünden çıkış yolu bulamayabilirsiniz., genellikle küçük tesadüfler vardır, başlığın söylediği mükemmel şeyler. Beklenmedik tesadüfler, o klon günlerinin her birini bir öncekinden ayıran spontane ve kısacık şiirin büyüleyici anları.

Bu hipnotik tesadüflerden biri, yayın yapan reklam panolarımızda meydana geldi: Birkaç hafta önce Movistar +, pandemi nedeniyle olamayacak prömiyerlerin belirsizliğinden kurtuldu, yayınlanmamış ve mükemmel ‘Palm Springs’, ‘Zamanda Tuzağa Düştü’nün bir versiyonu Acı olduğu kadar romantik, modası geçmiş otuzlu bir komedinin anahtarında. On beş gün sonra Amazon Prime Video, ‘Mükemmel küçük şeylerin haritasını’ öneriyor, aynı ama kahramanların yaşını düşürüyor ve ona daha kentsel bir ortam veriyor ve daha az göbek.

'Palm Springs': Movistar+, gelenekselden nasıl kaçılacağını bilen 'Trapped in Time'ın aşırı ve romantik bir versiyonunun prömiyerini yapıyor.

Farkında olmayan izleyici kötü uygulamalar ve şeytani intihal hakkında düşünebilse de, gerçek şu ki filmler bir noktada böyle yapılmaz, İspanyol dağıtımı (ve çılgın pandemi dünyası) devreye girerse çok daha az. Film, Lev Grossman’ın (aynı zamanda filmin senaristi) bir hikayesine dayanarak geçen yılın Şubat ayında çekildi. 2016, kitap üçlemesinin yazarı genç yetişkin ‘Sihirbazlar’ dizisine ilham veren şey buydu. Ancak ‘Palm Springs’ projesi 2018’den beri devam ediyordu ve başlangıçta hiçbir fantezi unsuru olmayan ‘Las Vegas’tan Ayrılmak’ tipi bir hikayeydi.

Yani, ‘El mapa’nın çakıştığından bahsetmesi sadece bir tesadüf. yüzeyde birbirine çok benzeyen iki döngü filmi: şakacı, kendini bilen ve romantik olarak mazeretli. Ancak onları birleştiren unsurlardan çok onları ayıran unsurlar vardır. Benzerlikler arasında, her ikisi de (neyse ki) konuya dahil ve iki karakterden en az biri neyin ne olduğunu biliyor. ‘Palm Springs’te, Andy Samberg’s bu sürekli döngü hayatına alıştı ve o sonsuz günde, tesadüfen başka biri gelene kadar, saf komedi romantik bir kaynakta (bir yabancı tarafından bozulan normallik) barındırılıyor.

Sonsuz bir günde iki genç

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/2f/ff/42/6027930e3bef07b5d7/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/21/34/22/6027a4a14bd22fd472/original/the-map-of-tiny-perfect-things-trailer.jpeg»}

Ancak ‘Harita…’da, tanışan ve o günün nasıl çalıştığını zaten bilen 17 yaşındaki iki çocuğumuz var (bilinmeyen Kyle Allen ve Kathryn Newton, iki gerçek buluntu). Her şeyin neden bu şekilde çalıştığını merak ederek klon günleri arasında dolaşacaklar., ancak geçici hapishanesinde küçük teşvikler buluyor. Döngüyü kırma konusunda takıntılı değiller, en azından bir tanesi ve nedenini bulacağız.

‘El mapa…’nın ergenlik döneminin dramatik kıyafetleri merak uyandırıyor, çünkü gerçekte ‘Palm Springs’ten (veya tabii ki ‘Zaman Tuzağı’ndan) daha zekice bir film. Karakterler (izleyici gibi) döngülerin kurallarını biliyor ve ‘Palm Springs’te olduğu gibi onları kırmaya çalışmaktan çekinmiyorlar. Sadece Bill Murray filminden değil, aynı zamanda ‘Edge of Tomorrow’ ve ‘Doctor Who’dan da alıntı yapıyorlar. Stephen Hawking’den, dördüncü boyutla ilgili teorilerden ve solucan deliklerinden bahsediyorlar. Hiçbir şey olmamış gibi tesseratlar çiziyorlar.

Minik Mükemmel Şeylerin Haritası 1

Başka bir deyişle, yine görünüşe rağmen, ‘El mapa…’ bilimkurgu oynar, ancak bir ‘Astar’ın dolambaçlı zeminlerine girmez. Bilmecesinin çözümü matematiksel olmaktan çok duygusal, ama bu arada, zaman kavramı, hayatımız üzerindeki etkisi ve olgunlaşmanın (ya da yaşayamamanın) ne olduğu hakkında parlak diyaloglarımız var.. Yönetmen Ian Samuels, tekrarlara başvurarak, komik ve orijinal olduğu kadar (muhteşem açılış kredileri, “küçük şeylerin” keşfi) duygusal olduğu kadar (kahramanın kız kardeşi Margaret’in hikayesiyle konuşması) anlar elde ediyor.

Aslında filmin tamamı harika küçük fikirlerle dolu. Örneğin, Allen’ın karakteri, süper kahraman çizmeyi öğrenmek için döngüden yararlanır, ancak sonunda Sisyphus’u çizeryunan mitolojisinden, bir taşı bir dağa defalarca ve sonu gelmez bir şekilde itmeye mahkûmdur. Giydiği gömleklerden biri de Terry Gilliam’ın muhteşem ‘Zamanın Kahramanları’ filminden bir karaktere atıfta bulunuyor ve bir anlamda onunla özdeşleştirebiliriz.

'Edge of Tomorrow', Call of Duty'nin en iyilerini uyarlıyor: video oyunlarının kurallarını anlayan tek film

Bu göndermeler birbiri ardına örtüşür, hikayeye bir bütünlük verir, ancak hafifliğini kaybetmeden. Samuels ve Grossman’ın senaryosu hikayenin karanlık arka planının farkındadır. genç bir romantizmi bu terimlerle anlatmanın olasılıkları ve film hala mükemmel ve görüntüleri boyunca iyimser. ‘Palm Springs’ ile büyük bir çifte fatura yapmaya yetecek kadar, özetler sonsuz günler gibi kendilerini tekrar etse de onları farklılaştıran birçok detayın olduğunun iki kanıtı.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler ‘Mükemmel küçük şeylerin haritası’: Amazon, genç bir anahtarda şaşırtıcı bir minyatür zaman döngüleri sunuyor aslen yayınlandı Xataka John Tones tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…