Movistar ve Orange, frekanslarını 5G için 3.5 GHz’e genişletiyor

Sonunda her şey plana göre gitti. telefonica ve portakal bugün ele geçirmek için teklif veriyorlardı 10MHz grup için ekstra 3.5GHz 5G. Bu, şu anda İspanya’da yalnızca 5G için ticari kullanımda olan tek banttır ve şimdi Orange, bu bantta en fazla spektruma sahip operatör olacaktır.

Ignacio del Castillo’nun açıkladığı ve bizim de teyit edebildiğimiz gibi, müzayedede sadece Movistar ve Orange sunulduğundan ve müzayedede satıldığından beri herhangi bir sürpriz olmadı. iki 10 MHz blok her biri. Bu nedenle, sonunda olduğu gibi, her operatörün bunlardan birini alması mantıklıydı. Ayrıca, saygı duyuldu başlangıç ​​fiyatı her operatörün ödeme yaptığı açık artırmanın 21 milyon € Devletin 42 milyon avro topladığı blokların her biri için.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Turuncu, 3.5 GHz’de en yüksek frekansa sahip olanıdır: 110 MHz

Her operatör, 3.5 GHz’deki mevcut spektrumu elde etmek için ya çeşitli açık artırmalar, önceki satın almalar yoluyla ya da bu spektrumu çalıştıran şirketleri satın alarak farklı bir yol izlemiştir. Müzayede için kalan bu son 20 MHz, onları radarlar için kullanan Savunma Bakanlığı’na aitti. Serbest bırakıldıktan sonra nihayet açık artırmaya çıkarılabilirler.

Dolayısıyla durum aşağıdaki gibidir. Portakal toplamda bu bantta en fazla spektruma sahip operatör olur. 110MHz. onu takip eder Movistarşimdi sahip olan 100MHz. vodafone ile üçüncü sırada gelir 90MHzve sonunda yoigohangisi 80MHz.

5g 2021

Şu anda bu bantta en iyi durumda olan operatör Vodafone’dur, çünkü tek operatör odur. sürekli blok. Diğer operatörlerin spektrumu birkaç bloğa bölünmüştür ve bu nedenle ulaşabilecekleri maksimum hız daha düşüktür.

Şimdi sadece spektrumu yeniden düzenlemek kalıyor

Bu nedenle, İspanya Hükümeti yakında spektrumu yeniden düzenle giden bu bantta 3.400 ila 3.800 MHz. Bu sayede, tüm operatörler kendi spektrumlarından faydalanabilecekler. bitişik bloklar. Daha iyi 5G kapsama alanı sunan daha düşük blokları ve daha yüksek hız sunan daha yüksek blokları kimin aldığını görmemiz gerekecek.

Bugün lisanslanan yeni blokların süresi şu tarihte dolacak: Aralık 2038, ayrıca önceki müzayedede elde edilen blokların bir parçası. 5G’nin konuşlandırılmasından önce zaten lisanslanmış olan spektrum 2030’da sona erecek. Bununla operatörler, bu bantları iyi bir gelecek perspektifi ile çalıştırabilmenin güvencesine sahip olacak ve bu da, satın almalarını karlı hale getirmelerine olanak tanırken, aynı zamanda eğlencenin keyfini çıkarmalarına izin verecektir. mobil ağların en iyi teknolojisi.

Orange, 2016’dan bu yana 3.5 GHz’e 173 milyon avro yatırım yaptığını belirtti. Hedefleri arasında 2021 yılına kadar İspanya’da 5G kapsama alanına ve 2022 yılına kadar %90’ına ulaşmak var. Şu anda nüfusun %15’ine ulaşıyorlar.

Önümüzdeki ay olduğu gibi, bir sonraki açık artırmaya kadar uzun sürmeyecek. Mart On yıldan fazla bir sürenin en büyük müzayedesi gerçekleşecek. Operatörler teklif verecek 700MHz bant DTT’nin İkinci Dijital Temettü’nün ardından birkaç ay önce 1.170 milyon euro’dan başlayan fiyatlarla piyasaya sürüldü. Operatörler hükümetten daha düşük fiyatlar talep ettiğinden, bu fiyata da saygı gösterilmesi umulmaktadır. Karşılığında, operatörlerin daha hızlı kullanıma sunma ve belirli nüfus yüzdelerine beklenenden daha kısa sürede ulaşma ile daha büyük bir garanti sağlamaları gerekebilir.

Movistar ve Orange’ın frekanslarını 5G için 3.5 GHz’e genişletmesi, ADSLZone’da ilk olarak ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…