Movistar ve Orange, 3.5 GHz’de daha fazla 5G frekansı için teklif verecek

Size daha önce birkaç kez açıkladığımız gibi, 5G için üç öncelikli frekans bandı vardır. Bir yandan, Mart ayında açık artırmaya çıkacak ve kapsama alanını daha da genişletmeye ve binaların içine daha iyi nüfuz etmeye hizmet edecek 700 MHz’e sahibiz. Öte yandan, 5G ağının trafiğinin büyük bir bölümünü destekleyecek 3.5 GHz’e sahibiz. Son olarak, hakkında çok az haberimiz olan ve kısa mesafelerde çok yüksek hızlar sağlayan 26 GHz’e sahibiz. Şu anda, operatörlerin elinde sadece 3.5 GHz bandı bulunuyor, ancak her biri 10 MHz’lik iki küçük blok (3480-3500 ve 3580-3600 MHz) hala açık artırmaya çıkarılacak ve radyolokasyon sistemlerine (veya radarlarına) atanacak. Savunma Bakanlığı.

bu arada öz geçmiş, 3.5 GHz bandının aşağıdaki dağılımına sahibiz. Vodafone, 198,1 milyon avro ödediği 3.5 GHz bandında 90 MHz’e sahip. Movistar, sahip olduğu toplam 90 MHz yapmak için 50 MHz ve 40 MHz’lik iki bloğa sahiptir. Orange 60 MHz’i 132.15 milyon Euro’ya satın aldı ve buna toplamda 100 MHz yapmak zorunda olduğu 40 MHz’i ekledi. Son olarak, Yoigo iki ayrı 40 MHz blokta 80 MHz spektruma sahiptir.

çalışma bantları

Movistar ve Orange daha fazla spektrum istiyor

Bugün biliyoruz ki telefonica ve portakal 3.5 GHz frekans bandının 10 MHz’lik iki imtiyazı için teklif verecek.Bu imtiyazlar 20 yıl olmayacak ve önceki ihalelerin tarihine denk gelecek şekilde Aralık 2038’e kadar teslim edilecek. 22 Şubat’ta yapılacak olan ihale, her blok için 21 milyon euro başlangıç ​​fiyatıyla yapılacak.

Bütün bunlar tarafından onaylandı Ekonomi ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı kendi web sayfasında. Ayrıca, birkaç gün önce incelediğimiz ilginç bir konu daha var. Bu durumda, her operatörün mevcut spektrumunu tek bir blokta “birleştirecek” olan frekansların uzun zamandır beklenen yeniden düzenlenmesidir. Bu onların daha fazla hız ve daha iyi hizmet sunmalarını sağlayacaktır. Özellikle, bakanlık şunları belirtir:

“Bu ihaleden sonra, tüm operatörlerin bitişik frekans bloklarına sahip olması ve 5G teknolojisinin ve hizmetlerinin konuşlandırılmasında radyo spektrumunun daha verimli kullanılması için bu bandın frekanslarının yeniden düzenlenmesi gerçekleştirilecektir.”

Mart ayı için 700 MHz açık artırma

Sonunda hükümet sözünü yerine getirecek gibi görünüyor. 700 MHz bandını açık artırma yılın ilk çeyreğinde. Hiçbir şey ters gitmezse, Mart ayında piyasaya sürülecek, ancak ihale kurallarında belirlenen 1.170 milyon Euro’luk başlangıç ​​fiyatına uyulup uyulmayacağını hala bilmiyoruz.

Bu fiyat serbest kaldı eleştirmenler, esas olarak operatörler tarafından, bu nedenle hükümet miktarı azaltmayı düşünebilir. Operatörler, fiber veya 5G dağıtımını etkileyebilecek diğer alanlardaki yatırımları azaltmadan bu özelliklere sahip bir yatırımla karşı karşıya kalamazlar.

Movistar ve Orange yazısı, ADSLZone’da ilk olarak 3.5 GHz’de daha fazla 5G frekansı için teklif verecek.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…