Movistar, fiber ağını 800 Gbps iletimle güçlendiriyor

Fiber optiğin sınırları hala çok uzakta ve şu anda sahip olduğumuz binlerce kilometrelik kablodan çok fazla performans elde edebileceğimiz açık. Movistar, bu teknolojinin dünyadaki en büyük dağıtımına sahip operatörlerden biri olarak, defnelerine güvenemez ve yapması gerekir. kalite ve kapasite sağlamak 5G ve yeni hizmetlerin gelişiyle birlikte artan bant genişliği talebi karşısında. Bu nedenle bugün, Nokia ve Huawei ile işbirliği içinde uzun ve kısa mesafelerde 400, 600 ve 800 Gbit/s’de sinyal iletimi ile ağını güçlendirdiğini teyit ediyor.

Telefónica, Nokia ve Huawei ile işbirliği içinde, fotonik ızgaralarda iki pilot uygulama gerçekleştirdi. WDM teknolojisi (Bir fiberde çoklu sinyallerin Dalga Boyu Bölmeli Çoğullanması) Fusion IP Ağınızı destekleyen Bu durumda, hem Madrid’de kısa mesafeler (47 km) için 600 ve 800 Gbit/s’ye ulaşan ağın fotonik ağı üzerinden hem de Madrid ve Barselona arasında 400 Gbit/s’lik bir iletimle uzun mesafeler için yüksek iletim hızları elde edilmiştir. 830km).

Bunun için, OSN 9800 ekipmanı huawei bu kısa mesafeler ve 1830 PSI-M fotonik ekipmanı ve 7950 XRS IP yönlendiricileri için nokia uzun mesafe için. Bu yeteneklere sahip olmak, Telefonica İspanya’nın ağ geliştirme stratejisinin anahtarıdır. Bu ağlar, Movistar yönlendiricisinde aldığımız konut teklifinden büyük şirketlerin bağlantı ürünlerine kadar şirketin trafiğinin neredeyse tamamını destekliyor.

koyu lif

John Joseph FildişiTelefónica İspanya’da ulaşım ve IP bağlantısı direktörü açıkladı “Sinyalin elektriksel alana geçmeye gerek kalmadan optik kanallar üzerinden iletildiği fotonik ağdaki bu pilotlar, Madrid’de 400 Gbit/s iletim elde ettiğimiz 2019’a eklenen bir başka önemli kilometre taşıdır. Hedef, bu yıl 400 Gbit/s hızını uygulamaya başlamak ve böylece hem bağlı cihazların hem de veri iletiminin katlanarak büyümesi karşısında daha yüksek kapasite ve hız ihtiyaçlarını karşılamak için IP Fusion Network’ü optimize etmek.”

2021’de yeni hız 400 Gbps

Movistar, Fusion IP Ağında 400 Gbit/sn’lik yeni hızı uygulamaya niyetli olduğunu onayladı. 2021 ortası metropol ortamında ve 2022’de uzun mesafede. Diğer hızlara gelince, 2023 veya 2024 yılına kadar kısa mesafelerde 600 ve 800 Gbit/sn’ye ulaşacağımız tahmin ediliyor. Şu anda uzun mesafelerde bu hızlar için kesin bir tarih veremiyoruz.

İyileştirmenin pratik bir örneği, uzun mesafeli fotonik ağda bu yeni hızların kullanılmasıyla, Madrid ve Barselona arasında bir çift fiber üzerinden, 500 adet 1 saatlik yüksek çözünürlüklü HD film 1 saniyenin hemen altında. Son olarak, bu iletim kanallarının enerji tüketimini %40 ile %60 arasında azalttığını doğrulayın.

Movistar, fiber ağını, ADSLZone’da ilk kez ortaya çıkan 800 Gbps’de iletimle güçlendirdi.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…