Moore yasasının benzersiz bir ablası var: bu Bell’in yasası

1965’te Gordon Moore ilginç bir fenomen gözlemledi: bir entegre devredeki transistörlerin sayısı her yıl ikiye katlandı. 1975’te bu tahmini biraz revize etti: fenomen her yıl değil, her 18 ayda bir meydana geldi. Bu tahmin, teknolojik dünyanın görünmez bir referansı oldu. ki bu kaçınılmaz bir şekilde yerine getirilmiştir. Bu ünlü Moore Yasasıdır.

Soyadı Bell olan başka bir Gordon, 1972’de çok daha az bilinen ama aynı derecede benzersiz olan başka bir gözlem yaptı. Kabaca her on yılda bir, teknoloji dünyasında bir nesil değişimi olacağını, önceki nesli geride bırakan bir atılım olacağını tahmin etti. O zamandan beri, Bell Yasasının da oldukça doğru bir şekilde geçerli olduğu gösterilmiştir.ve ona göre yeni bir bilgi işlem çağının kapılarındayız.

Geleceği (biraz) tahmin etmek için oynayalım

Gordon Bell, Digital Equipment Corporation’ın (DEC) ilk çalışanlarından biriydi ve efsanevi PDP’lerinden birkaçını tasarlamak için görevlendirildi. Daha sonra, on yıldan fazla bir süredir kurumsal arenada başarılı olan bir CISC komut seti iş istasyonları ailesi olan VAX’ın mühendisliğinden ve geliştirilmesinden sorumlu olacaktı.

çan1

1972’de Bell, DEC’e katıldığından beri pazarın nasıl değiştiğini kaydetti: 1960’larda her şeyi yöneten ana bilgisayarlardan mini bilgisayarlar uyandığında oldu özellikle şirketlerde ve akademik ortamlarda bilişimi çok daha fazla alana taşıdı.

Ters transistörler: ne oldukları, ne için oldukları ve neden elektroniği yeniden icat etmeyi arzuladıkları

Aslında, bu makinelerin fiyatının değişmediğini fark etti: Gerçekten onları yapan iç özellikleriydi. aynı fiyata her yıl çok daha güçlü makinelere erişebilirsiniz.

Özünde, vaftiz edilenler tarafından vaftiz edilenler çan yasası (veya Bell’in Bilgisayar Sınıfları Yasası), bir bilgisayarın gücü her iki yılda bir iki katına çıkarsa, on yıl sonra bu bilgisayarların 32 kat daha güçlü olacağıdır.

Bell için güç büyüdüğünde ve 10 ile çarpıldığında, bir paradigma kayması meydana geldive bunu 32 ile çarparak yapması tekil bir dönüm noktası oldu: belirli bir görevin zar zor mümkün olandan (gerçekleştirilmesi çok zor) tamamen önemsiz hale geldiği bir görev.

Bu ilerlemenin sonucu, yeni bir tür bilgi işlem platformu bu da onunla ilişkili yeni yetenekler ve kavramlarla birlikte gelir.

Tahmin çok iyimser, her şey söylenmeli. Bilgisayarlarımızın ve cep telefonlarımızın gücü her yıl iki katına çıkmıyor, ancak gerçek şu ki; on yıl geriye bakarsak, şimdi sahip olduklarımızın gücü, daha önce sahip olduklarımızı cüceler. ve kesinlikle daha önce neredeyse düşünülemez olan yetenekleri mümkün kılıyor.

Zaman bantları bu 10 yıllık süreye her zaman tam olarak saygı göstermemiş olsa da, gerçek şu ki Bell Yasası elbette bir cevabı var teknolojik pazarın evriminde:

  • 1960: ana bilgisayarlar
  • 1970: mini bilgisayarlar
  • 1980: kişisel bilgisayarlar ve bağlı iş istasyonları
  • 1990: web tarayıcıları ve internet
  • 2000: el cihazları, PDA’lar, ilk (ön) akıllı telefonlar, iPod’lar
  • 2000: web hizmetleri
  • 2005: Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) giden kablosuz sensör ağları
  • 2006: bulut bilişim (AWS)
  • 2007: akıllı telefonlar (iPhone’lar)
  • 2012: giyilebilir ürünler (Pebble)

Ayrıca iPhone’un gelişinin (belirli bir şekilde Bell’in yasasını “öngören”) olduğunu da düşünebiliriz. bilgisayar çağını yükseltti son yıllarda içine düştüğümüz ve muhteşem bir etkisi olan.

Gelecek bilgisayar çağı

Bell, daha önce geride bıraktığımız 2010’larda ev ve vücut bölgesi ağlarının gelişmeye başlayacağını öngördü ve haklıydı: Çakıl, akıllı saatlerin ateşini tetikledi ve daha sonra nicel bileziklerin geliştirilmesine yol açtı. ve şimdi başarılı olan geri kalan werables Marketin içinde.

{«videoId»:»x7zstty»,»autoplay»:true,»title»:»Sonsuz Ofis: Facebook sanal gerçeklikle uzaktan çalışmayı böyle görüyor»}

Bilgisayarın bir sonraki yaşı nedir? Her şey Rick Osterloh ve Google’ın dediğine işaret ediyor gibi görünüyor ortam hesaplama‘ ve bunun bir tür süper vitaminli IoT olduğunu: Neredeyse her şey bir bilgisayara dönüşüyor ve neredeyse her şey insan müdahalesine gerek kalmadan birbirine bağlı.

Yerine getirilmeyen vaatlerin ikilemi karşısında artırılmış gerçeklik

Bu kategoride artık tanımlanmış bir format yoktur ve aslında o bilgisayar çağı biçimlendirme eksikliği ile tanımlanmış gibi görünüyorBu, otonom ve bağlantılı otomobiller veya giyilebilir cihazların olası bir sonraki evrimi gibi görünen teorik artırılmış gerçeklik gözlükleri gibi potansiyel aksaklıkları kapsamaya izin veriyor. Belki de yeni başlayan 2020’nin bu on yılı bizi o geleceğe götürüyor.

Resim | Brian Köstük

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Moore yasasının benzersiz bir ablası var: bu Bell’in yasası aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…