Mir elmas madeni, Sibirya’nın ortasında 1.200 metre çapında devasa bir deliktir.

Bazen hazineler gizlenmez, ancak daha belirgin olamazdı. Açık madencilik operasyonları etkileyici ve Mir benim Kendi türünde dünyanın en büyüğü haline gelen (veya Mirny) daha azı için değil.

A açık ocak elmas madeni Rusya’da, özellikle adını aldığı Mirny (Sibirya) şehrinin yakınında yer almaktadır. Açık maden şimdi kapalı olmasına rağmen, görünüşü ve özellikleri hala etkileyici ve eski Sovyetler Birliği’ndeki en büyük ve en zengin madendi.

SSCB’de bir elmas olabileceğine inandıklarında ne oldu?

Bir taksi şoförü bize bir süre önce dünyadaki tüm aspirinlerin üretildiği yerden bahsederken kulağına gelenin “maden havzalarının ölümcül olduğu” olduğunu anlatmış ve bu sömürünün Asturias için ne kadar müreffeh olduğuna atıfta bulunmuştur ( İspanya). Ancak madenlerin kaderi, o an dışında neyin sömürüldüğüne çok bağlıdır ve tıpkı İspanya’da kömürün artık pek iyi olmadığı gibi, altın da bulunduğunda ilgi ve elmaslar olmaya devam ediyor. Ve her şeyi açmak için.

1953 yılında jeolog Larissa PopugaievaYakutya’daki (Sibirya) maden yatağından mineral örnekleri inceleyen , aynı zamanda elmasların varlığıyla da ilişkili olan bir tür silikat olan mineral granatın yüksek konsantrasyonunu gözlemledi. Popugaieva, Sovyetler başlangıçta sömürüye yatırım yapmakta tereddüt etse de, Yakut seferinin bir parçası oldu.

Avrupa'nın ilk ve tek koltan madeni Ourense'de bir kasabada

Rusları ikna edecek hamle, 13 Haziran 1955’te, Sovyet jeologları Yuri Khabardin, Ekaterina Elagina ve Viktor Avdeenko’nun bazen elmaslara ev sahipliği yaptığı bilinen magmatik bir kaya olan kimberliti bulduklarında ortaya çıkacaktı (derinlik, sıcaklık ve basınçta olduğu kabul edilir). karbon için en kararlı form granit değil elmastır). Bu elması kaba halde bulan (bu durumda kelimenin tam anlamıyla), Khabardin keşif için bir Lenin Ödülü aldı (tesadüfen Popugaieva için hiçbir onur olmadan) ve Stalin’in Sovyetler Birliği işe başladı. Aslında maden. öyle denir çünkü sıska Rusça’da bu barıştır ve Khabardin bölgesinde elmasların keşfini bildirirken “barış piposunu içtiğini” söyledi.

Maden 1957’de açıldı, zamanın şartları göz önüne alındığında oldukça hızlı bir şekilde (o zamanlar bir Bagger 288’leri yoktu). Yeri de göz önünde bulundurun: Sibirya, yedi aylık kışları -39ºC’ye (Mirny’de) kadar düştüğü ve insanların yaşadığı en elverişsiz arazilerden biridir ve Russki Adası köprüsünden bahsederken gördüğümüz gibi, Aşırı soğuk değil. tam olarak inşaat işleri için bir yardım. Ve permafrost çamura döndüğünde ve yaz da teselli değil. kazı alanı büyük bir bataklığa dönüştü.

Çekilmek büyük motorlar ve dinamit, zorlu toprakları devraldı ve işleme tesisini sahadan yaklaşık 32 kilometre uzağa kurdu (permafrosttan kaçınmak için). Madenle birlikte şehir de büyüdü, bu yüzden şehir merkezinin kazının aynı ucunda nasıl bittiğini görmek oldukça etkileyici.

Mirny’nin hızlı gelişimi, görünüşe göre, o zamanlar De Beers şirketi tarafından yönetilen elmas madenciliğinin dünya güçleri arasında bir yer edinmesiyle de motive edildi. Bu bağlamda, efsaneye göre şirket, yakında olacak bu maden büyümesi konusunda endişelendi ve madeni ziyaret etmek istedi, ancak Ruslar, De Beers yöneticisi Philip Oppenheimer ve baş jeolog Barry Hawthorne’un ziyaretini kasıtlı olarak ertelediler. sadece sahipti Holdingi incelemek için 20 dakika.

Dünyanın en büyük ikinci çukuru

2001’deki kapanışında, Mir madeni 518.16 metre derinlik ve 1.200 metre çap. Dünyanın en büyük açık elmas madeniydi, ancak yıllar içinde konumunu kaybetti ve bugün aynı zamanda Rus Yubileyny madeni, Rusya, Salt Lake City’deki Bingham kanyon madeni olmasına rağmen dünyanın en büyük elmas madeni. (Amerika Birleşik Devletleri) gezegendeki en büyük kazılan deliktir ve Mirny en azından ikinci sırada.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/3e/af/87/602fa4ee3bef0701f8/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/07/1b/e5/602fa5204bd22f1484/original/coltan-made-in-spain-espana-europa-mini.jpeg»}

Ayrıca dünyanın en derin madenini, yani Tau Tona madeni veya en derin çukuru geçmiyor. Tesadüfen, Rusya’nın Kola Yarımadası’nda araştırma amaçlı açılan delik 11 kilometre derinliğe ulaştı.

Mina Mirny Şehrin bir havalimanı var ve elbette inerken güzel manzaralar var. Resim: Alexander Stapanov

Buna rağmen, mayın ödüllendirildi “helikopterleri emme” için korkunç yetenek Bermuda Şeytan Üçgeni efsanesine benziyor, ama belli ki o büyük delikte büyülü veya gizli hiçbir şey yok. Olan şudur ki, içerdiği hava o kadar büyüktür ki, içindeki hava çok ısınır ve yükselir, bu da bölgedeki hava kütlelerinin sıcaklığında ani bir değişikliğe neden olur ve helikopterlerin kontrolünü kaybettiklerinde kararsız hale gelmesine neden olur, bu nedenle bazı durumlarda pilot inişten sonra yüksekliğini geri kazanmak için zamanında tepki göstermedi.

Mir madeni, her ne kadar bu veriler resmi olarak doğrulanmasa da, yılda yaklaşık 2 milyon karat elmas veren yaklaşık 50 yıllık işletme operasyonlarını içeriyordu. Kapatıldıktan sonra, ALROSA tarafından yeraltında sömürülmeye devam etti. 1957 ve 2001 yılları arasında maden, kaba elmas olarak yaklaşık 14.000 milyon Euro üretti.

Resim | Staselnik

– Haberler Mir elmas madeni, Sibirya’nın ortasında 1.200 metre çapında devasa bir deliktir. aslen yayınlandı Xataka Anna Marti tarafından

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…