Microsoft’un bize telefon dolandırıcılığını destekleme çağrısı yine çok aktif: işte kendinizi nasıl koruyacağınız

Javier Lacort, yaklaşık iki yıl önce Xataka’ya, Microsoft tarafından kendisine teknik destek vermesi için çağrıldığı ve yönlendiricisinin saldırıya uğradığını iddia ettiği Aldara vakasını anlattı. Aslında telefon dolandırıcılığıydı bilgisayarını kontrol etmek ve böylece verilerini ve parasını ele geçirmek için TeamViewer’ı kurmasını aradığını söyledi. Microsoft’un kendinizi bu dolandırıcılıklardan nasıl koruyacağınız konusunda bir kılavuzu bile var.

Ancak aradan geçen onca zamana ve bu dolandırıcılıkların sona erdirilmesi için yapılan girişimlere rağmen bu dolandırıcılık ve diğerleri her zamankinden daha aktif. Aralık ayında Xataka’daki meslektaşım Javier Pastor bana aramaların sayısının tekrar arttığını söyledi ve hatta daha büyük kötülükleri önlemek için uzmanlarla konuştu.

Son zamanlarda Microsoft, kendi adına yapılan aramaların sayısının tekrar arttığı konusunda uyardı ve bir akrabası Bu hafta “teknik servislerinden” birinden “bilgisayarını tamir etmesine yardımcı olmak” için dört çağrı aldı. tamamen işlevsel olmasına rağmen.

Microsoft bizi asla aramayacak veya bize e-posta göndermeyecek

sahte uyarı2

Microsoft bunu tekrarladı biz iletişimi başlatmadan bizi asla proaktif olarak aramayacak. Bu anlamda zaten kılavuzlarında bunu belirtmişler: “Microsoft, kişisel veya finansal bilgi talep etmek veya ekipmanın onarımı için teknik destek sağlamak için talep etmediğiniz e-posta mesajları göndermez veya telefon görüşmeleri yapmaz. Microsoft ile her türlü iletişim sizin tarafınızdan başlatılmalıdır.”

Bu nedenle, sizin adınıza veya başka bir şirket adına bize gelen herhangi bir aramada, veri istenmesi durumunda, yapabileceğimiz en iyi şey bizi kimin aradığını sormaktır, dolandırıcılık hakkında bilgi almaya çalışın ve polise bildirin.

https://www.xataka.com/basics/como-configurar-windows-proteja-al-maximo-tu-privacidad

Redmond firmasının kendisine haber vermek istersek, aramakla vakit kaybetmek yerine, dolandırıcılık çağrısı hakkında bildiğimiz tüm bilgileri belirtebileceğimiz bu resmi web sitesi var. Ayrıca her türlü kişisel veriyi vermemek de çok önemlidir.çünkü kimliğimizi taklit etmek için DNI gibi veri ve belgeleri toplamaya çalışan aktif dolandırıcılıklar da var.

{«dosya»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/3f/4b/b4/60252b0b3bef07a36a/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/6d/ea/a3/602529154bd22f83a6/orijinal/como-improve-la-seguro-en-internet.jpeg»}

Her halükarda, güvenlik uzmanı Román Ramírez’in Xataka’ya söylediği gibi, en iyi şey “acil bir şey yapmamak, çok acil bir şey olduğunda sizi manipüle ediyorlar.” Tabii ki Microsoft aramaları gerçek olsaydı ve büyük bir BT riski taşıyor olsaydık, finansal veya veri kaybını önlemek için de acilen aranırdık. Ancak hepsinin bir dolandırıcılığın parçası olduğunu bilerek panik yapmayın.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Microsoft’un bize telefon dolandırıcılığını destekleme çağrısı yine çok aktif: işte kendinizi nasıl koruyacağınız aslen yayınlandı Genbeta Antonio Saban’ın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…