Microsoft, sunucularını soğutmak için onları bir sıvıya, kaynayan bir sıvıya batırıyor.

Depolama veya bulut bilişim sunan şirketlerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri sıcaklıktır. Veri merkezleri ve seri işlemciler genellikle performanslarını düşüren aşırı yüksek sıcaklıklara ulaşır. Microsoft’un en son çözümü? Sunucuları soğutan bir sıvıya daldırınsadece bu sıvı kaynar.

Microsoft’a göre, son birkaç yıldır iki fazlı sıvı daldırma soğutma teknolojisini deniyorlar. Bu teknoloji izin verir cihazların havadan çok daha verimli soğutulmasıMicrosoft yetkililerine göre, sıvı yoluyla ısı transferi “havadan çok daha verimli” olduğu için.

Fakat bifazik sıvı daldırma soğutması nedir? Esasen, cihazın bileşenlere zarar vermeyen ancak aynı zamanda ürettikleri ısının toplanmasına izin veren bir sıvıya daldırılmasını içerir. Bu sıvı daha sonra soğuyacak ve böylece tek fazlı bir sıvı daldırma soğutma sistemi ile karşı karşıya kalacaktık. Bifazik olması, onu kaynatmak anlamına gelir. Bununla, bir yoğunlaştırıcıya ulaştığında tekrar yağmur olarak düşen sıvıya dönüşen bir buhar üretilir. böyle inan içinde sabit bir sıcaklığı korumak için kapalı bir devre.

Sıvı soğutma: Nedir, nasıl çalışır ve PC'mizi

Bu tankların içinde dolaşan sıvı, sunucu bileşenlerine zarar vermeyen özel bir 3M sıvısıdır. Microsoft diyor ki sıvı 90 derecede kaynar ve böylece sunucuların sürekli olarak o sıcaklıkta tutulmasını sağlar. Şimdilik bunu Washington’daki bir Azure sunucusuyla test ediyorlar, gelecekte mümkünse daha fazla yerde uygulamayı umuyorlar.

Veri Merkezi Sıvı Soğutma Ioannis Manousakis Hüsam Alissa 1920x1080

Microsoft’a göre, bunu ilk kullanan onlar değil ve aslında kripto para madenciliği endüstrisinde kendilerine ait bir şey. Buradaki önemli fark, iki fazlı bir sistem kullanmakta yatmaktadır, bununla birlikte diyorlar. %5 ile %15 arasında enerji tasarrufu herhangi bir sunucu için.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/4e/52/e4/5f60cd3b4bd22fa887/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/69/93/62/5f60ce8b3bef07ead9/original/mini-server-miicrosof.jpeg»}

Dalgıç sunucularla ilgili takıntı

Dalmak hiç de çılgınca değil sıvı sunucular. Sunucuya daldırmalı soğutma, bakım maliyetlerinden tasarruf sağlayabilir, cihaz ömrünü uzatabilir ve hatta çevre üzerinde daha az etki sağlayabilir. O kadar çok avantajı var ki, doğrudan chipler üzerinde de uygulanmaya çalışılıyor.

Evet, bu sunucular küvette: daldırma soğutma böyle çalışır

Microsoft’a geri dönersek, şirketin bazı daldırma sunucularını deneyimleyin. Geçen yılın Eylül ayında, okyanus tabanındaki bir veri merkezini batırdığı iki yıllık bir projeyi tamamladı. Yerdekilerin sadece sekizde birinin başarısız olduğunu iddia ettiler. GitHub iştiraki de donmuş Arktik suları altında veri aldı.

Daha fazla bilgi | microsoft

– Haberler Microsoft, sunucularını soğutmak için onları bir sıvıya, kaynayan bir sıvıya batırıyor. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…