Microsoft, bu güncelleştirmeyle Flash’ı bilgisayarınızdan kaldırır, ancak başka uygulamalar tarafından dahil edilmişse, Flash’ı yine de kullanabilirsiniz.

Microsoft’un Flash’a nasıl son rötuş yaptığını gördüğümüzde Ekim ayının sonundaydı. KB4577586 yamasıyla yapılan güncellemeyle Flash kaldırılıyor, ancak yalnızca Windows 10’da bulunan sürüm, kullanıcılar tarafından yapılan belirli yüklemeleri veya Edge gibi tarayıcıları içerenleri etkilemiyordu. O zamana kadar isteğe bağlı olan bir güncelleme.

Şimdi, 2021’e doğru, Microsoft, Windows 10 için bu güncellemeyi 20H2 ve 2004 sürümlerinde dağıtmaya başladı ve her ikisinde de bir faktör öne çıkıyor: bu güncelleme, Adobe Flash Player’ı ele geçiren bilgisayarlardan kaldırır. İsteğe bağlı olmaktan otomatik hale gelen bir güncelleme.

Kaldırıldı ancak tüm uygulamalardan değil

flaş

Ve Adobe Flash’ın zaten bir son kullanma tarihi olmasına rağmen, Apple’ın macOS Sierra ile başlattığı bir hareket, şimdi yaptığı şey ortaya çıkıyor. Adobe geliştirmenin tabutuna bir çivi daha bu gitgide daha çok ceset gibi kokuyor. Ve bu sefer suçlu KB4577586 yaması.

{«dosya»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/09/83/c2/5ebc2cf44bd22f7494/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/4b/bc/f2/5ebc3d503bef0708d0/orijinal/mini-microsoft-edge-okkk.jpeg»}

Yukarıda belirtilen sürümlerden herhangi birinde Windows 10 kullanıyorsanız ve “Güncellemeleri kontrol et” bölümüne girerseniz, KB4577586 yamasının kullanılabilirliğini bulabilirsiniz. Aşamalı olarak kullanıma sunulan bir güncelleme, bu nedenle ekibinize ulaşmanız zaman alabilir. Mümkün ise“Windows Update” içinde şöyle bir mesaj görmelisiniz:

“X64 tabanlı sistemler için Windows 10 sürüm 20H2 için Adobe Flash Player’ı kaldırmak için güncelleme (KB4577586)”

KB4577586 yaması ile gelen güncelleme çok kısa sürede indirilip kuruluyor ve uygulanabilmesi için bilgisayarın yeniden başlatılması gerekiyor. Ayrıca öne çıkan bir güncelleme çünkü geri alınamaz ve kaldırılamaz,en azından kolay bir şekilde, böylece Flash sonsuza kadar kaybolur.

Adobe bunu onaylıyor: Flash 2020'de ölecek ve Chrome, Firefox, Edge ve Safari onu bu şekilde gömecek

Adobe Flash Player’ın teknik desteğe sahip olmadığını unutmayın. 31 Aralık 2020’den itibaren ve geliştirici şirketin kendisi Adobe, Chrome, Safari, Firefox veya Edge gibi tarayıcılardan kaybolarak uzun süredir Adobe’nin sonunun geldiğini kabul etti. Microsoft’un bu adımı, Flash’ın yaşadığı kritik anların ardından bir adım daha atıyor:

  • manzana: 2016 yılında tarayıcısı Safari’de Flash içeriğini engellemeye başladı.
  • Google: 2020’nin sonunda Flash’ı tamamen Chrome’dan kaldırarak önemli bir adım attı″.
  • Mozilla– Tarayıcının Genişletilmiş Destek Sürümü sürümünde 2020’nin sonuna kadar minimum destekle, 2019’da Firefox’ta Flash tamamen devre dışı bırakıldı.
  • microsoft: Prensipte Flash içeriğini görüntülemek için tıklamanız gerekmesine rağmen, 2020’nin sonunda Microsoft tarafından hem Edge hem de Internet Explorer’da tamamen devre dışı bırakıldı.
  • Facebook: Mark Zuckerberg’in şirketi, geliştiricilerini kodlarını değiştirmeye ve bu durumu dikkate almaya çağırdı, böylece 2020’nin sonunda Farmville gibi platform efsaneleri geldi.

flaş

Tabii ki, daha önce uyardığımız gibi, kullanıcılar Flash’ı kendi başlarına yüklemeye devam edebilecek ve aynısı, onu içeren üçüncü taraf uygulamalarda ve araçlarda mevcut olmaya devam edecektir. Bu güncelleme yalnızca Microsoft tarafından yüklenen Flash Player’ı kaldırır ve manuel olarak yüklenen diğer yazılım yüklemelerini etkilemez.

Flash kullanmaya geri dönmeniz gerekirseMicrosoft’tan izlenecek adımlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır ve bunlar iki olasılıkta özetlenmiştir:

  • cihazı sıfırla önceki bir sistem geri yükleme noktasına. Bu özellik açıkça etkinleştirilmelidir ve bu güncelleştirmeyi uygulamadan önce Windows aygıtında bir sistem geri yükleme noktası oluşturmuş olmanız gerekir.
  • Sistemi yeniden yükleyin Windows işletim sistemi, ancak bu güncellemeyi uygulamadan.

üzerinden | Windows En Son

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Microsoft, bu güncelleştirmeyle Flash’ı bilgisayarınızdan kaldırır, ancak başka uygulamalar tarafından dahil edilmişse, Flash’ı yine de kullanabilirsiniz. aslen yayınlandı Xataka Windows José Antonio Carmona’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…