Xbox Series S - Xbox Series X

Microsoft, Activision Blizzard’ı çılgın bir paraya satın aldı

ActivisionBlizzard Microsoft’a gidecek. Redmond firması, kendi çalışanlarının diğer çalışanlara ve yöneticilere karşı yürüttüğü çeşitli cinsel taciz ve diğer suistimallerle ilgili şikayetler nedeniyle tarihinin en çalkantılı dönemini yaşayan video oyun firmasını satın aldığını duyurdu.

Belirtildiği gibi, Activision Blizzard Microsoft Gaming’e katılacak. Ancak anlaşma tamamlanana kadar her iki şirket de bağımsız olarak çalışmaya devam edecek. İşlem Değeri 68,7 milyar dolar olacak. ve tamamı nakit olarak yapılacaktır; bu da şirketin her bir hissesi için 95 dolar ödeneceği anlamına geliyor. Süreç düzenleyici ve hissedar onayına tabi olacaktır. Satın almanın 2023 mali yılında tamamlanması bekleniyor.

Bu hikayenin önemli bir noktası, Microsoft, gelir açısından dünyanın en büyük üçüncü video oyunu şirketi olacak. Sadece Çin’in Tencent ve Japonya’nın Sony’sinin arkasında olacak.

Microsoft tarafından Activision Blizzard’ın satın alınması, dünyadaki en önemli video oyunu serilerinden bazılarının Xbox’ın yörüngesine gireceği anlamına gelecek. durum böyle Görev çağrısı, şeytan, aşırı izleme Y warcraft dünyasısadece birkaçından bahsetmek gerekirse.

Redmond’dan gelenler zaten planlarını açıkladıkları için bu, Xbox Game Pass ve PC Game Pass’a hızla yansıtılacaktır. Activision Blizzard oyunlarını akış hizmetlerine dahil edin oyun oynamak bulutta.

190 ülkede aylık yaklaşık 400 milyon Activision Blizzard aktif oyuncusu ve üç milyar dolar değerinde franchise ile bu satın alma, Game Pass’i sektördeki en çekici ve çeşitli oyun dizilerinden biri haline getirecek.

Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alıyor

Bobby Kotick, en azından şimdilik Activision Blizzard’ın CEO’su olarak devam edecek

Temmuz 2021’den bu yana Activision Blizzard, tarihinin en skandal dönemlerinden birini yaşıyor. Tekrarlanan cinsel taciz iddiaları ve zehirli bir çalışma kültürü, geçen Kasım’da ABD’den gelen kaba bir makalenin yayınlanmasıyla en büyük darbesini alan şirkete ağır bir darbe vurdu. Wall Street Journal bu duruma ışık tutuyor. CEO’nun kendisi bile Bobby Kotick, şirkette olanlarla ilgili iddia edilen davranış ve suç ortaklığı suçlamalarına dahil oldu.

İmajı değiştirmek için adımlar atılmış olsa da, daha yapılacak çok şey var gibi görünüyor. Ancak Microsoft, şirketin dizginlerini almak için aynı yöneticiye güvenmeye devam edecek. Yani: Kotick, Activision Blizzard’ın CEO’su olarak görevine devam edecek. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra şirket, Xbox’ın başkanı Phil Spencer’a rapor verecek.

Ancak işin ötesinde, Microsoft şunları sağlar: tarafa bakmayacak şikayetlerden önce. “Xbox, oyunun tüm yönlerine dahil olma yolculuğuna kendini adamıştır. Bu kararlılığı tüm ekiplerden talep ediyoruz. Proaktif katılım kültürümüzü Activision Blizzard’daki harika ekiplere yaymayı dört gözle bekliyoruz.”

Activision Blizzard’da taciz şikayetleriyle ilgili tartışma ortaya çıkınca Xbox, PlayStation ve Nintendo’nun referansları bu konudaki endişelerini dile getirdi. Fakat hiçbiri Phil Spencer’ın kendisi kadar vokal değildi, zamanla ifadelerin üslubunda da bir değişiklik olsa da; geçmişe bakıldığında mantıklı bir şey, çünkü kesinlikle olası bir satın alma o zamana kadar planlanmıştı.

Geçen Kasım ayında, Microsoft Gaming CEO’su çalışanlarına “Activision Blizzard ile ilişkilerini değerlendirdiklerini” ve taciz mağdurları tarafından kamuoyuna açıklanan durumlardan kişisel olarak “rahatsız edildiğini” açıklayan bir e-posta gönderdi. Geçen hafta bir röportajda New York TimesBobby Kotick’in imzalanmasıyla Xbox’ın “işleri nasıl yaptığını” değiştirdiğini, ancak işinin diğer şirketleri cezalandırmak olduğuna inanmadığını söyledi.

Microsoft, canavarca bir çalışma yelpazesine sahip oluyor

Activision Blizzard’ın satın alınmasıyla Microsoft, video oyunu geliştirme stüdyoları kataloğunu büyük ölçüde genişletti. Satya Nadella başkanlığındaki şirket, aynı zamanda aşağıdaki gibi önde gelen firmaları da kontrol edecek. Treyarch, Balyoz Oyunları, Kuzgun Yazılım ve sonsuzluk koğuşu; hepsi Activision Publishing’in kanatları altında. Ve sırayla kalacak Kralgeliştiricileri şeker ezmek, dünyanın en başarılı mobil oyunlarından biri. Toplamda, firma yaklaşık 10.000 çalışanı alacak.

Microsoft’un geçen yıl Bethesda’yı da 7,5 milyar dolara satın aldığını unutmayalım. Bu satın alma, fikri mülkiyet kataloglarını aşağıdaki gibi başlıklarla genişletmelerine izin verdi. DOOM, deprem Y araları açılmakdiğerleri arasında.

Ancak dünyanın en önemli video oyunu şirketlerinden birinde kalmak için neredeyse 70 milyar dolar harcamak başka bir seviyede. Sony’nin de geçen yıl birçok birinci sınıf satın alma işlemiyle karşı karşıya kaldığını düşünürsek (her ne kadar bu kadar büyük olmasa da); Şu anda, çoğu zaten hakkında konuşmaya başlıyor sözde bir “tedarik savaşı” her iki şirket arasında.

“Dünyanın her yerinde, video oyunlarından daha eğlenceli ve bağlantı kurmak için daha heyecan verici bir yer yoktur. Phil Spencer, Activision Blizzard’ın satın alınmasıyla ilgili mesajında, “Oynamak için şu andan daha iyi bir zaman olmamıştı” dedi. Tartışmaların ötesinde Microsoft, muhtemelen 2022’nin bombası olan şeyi verdi.

Leave a Reply