merhabaSystem, “kutudan çıktığı gibi” bir BSD dağıtımı, Mac OS X’in görüntüsünde ve benzerliğinde yerleşik

Bu sayfada, topluca *BSD’ler olarak bilinen ve -‘kuzenleri’ GNU/Linux gibi- Unix ailesinin bir parçası olan bir dizi işletim sisteminin varlığından daha önce bahsetmiştik.

istisna Darwin (Windows’un ilk sürümlerinde MS-DOS ne ise, MacOS/iOS için de odur), BSD sistemlerinin en popüleri şu şekilde bilinir: ÜcretsizBSD.

Ama bu, Linux’ta olduğu gibi, birkaç ‘dağıtımınız’ olabilir, ortak bir temelde belirli yazılım ve yapılandırma ile donatılmış. Bunun örnekleri FuryBSD veya Desktop BSD olabilir.

Dağıtımlar sadece bir Linux olayı değildir

Ve son zamanlarda, yeni bir FreeBSD dağıtımı popülerlik kazanıyor HelloSystem (özellikle, FreeBSD 12.2’yi temel alır) olarak adlandırılır ve hem “kullanıma hazır bir kullanıcı deneyimi” sunmaya çalışmakla karakterize edilir…

macOS iOS'a ne kadar yakın olursa, Apple'ın masaüstü sistemini kullanmaya o kadar az devam etmek istiyorum

… için arayüzünü Mac OS X kuzeninin eski sürümlerine dayandırıngörünümünün tam bir kopyası aranmasa da (bir Apple sisteminin arayüzünün bir Unix dağıtımı için ilham kaynağı olarak hizmet ettiği ilk sefer değil, son zamanlardaki bir başka örnek de iOS tabanlı JingOS).

HelloSystem’in hedeflerinden biri, Mac OS X’in ilk sürümlerinde akıllıca ustalıkla yönetilen bir kombinasyon olan ileri düzey kullanıcılara kaputun altında güç sunarken ‘sadece ölümlüler’ için kullanımı kolay olmaktır.”

Kurucusu Simon Peter, AppImage paket yöneticisi veya safdarwin (Mac OS X sisteminin ‘kalbinin’ %100 ücretsiz sürümü).

Bu dağıtım kullanır OpenZFS varsayılan dosya sistemi olarak ve bir kendi masaüstü ortamı (KDE gibi, Qt kitaplığına dayalı), geleneksel pencerelere, temel bir masaüstü yuvasına sahip olan helloDesktop adlı, benzersiz bir küresel menü ve PCManFM tabanlı bir dosya yöneticisi (LXDE projesinden).

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/1a/ea/13/600557fa3bef070e9b/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/24/71/02/60239ede4bd22fc862/original/jingos-preview-the-first-ipados-like-linux-distro.jpeg»}

Bunun dışında, yazılım seçiminiz herhangi bir Linux kullanıcısı tarafından tanınabilir: LibreOffice, Chromium, GIMP, Scribus, Inkscape…

HelloSystem’in ilk sürümü 0.1, geçen Kasım ayının sonunda yayınlandı ve onlar zaten 0.4’te (geçen hafta yayınlandı). HelloSystem’in potansiyeline rağmen yaratıcılarının hala üretime hazır bir işletim sistemi olarak görmüyorlar.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler merhabaSystem, “kutudan çıktığı gibi” bir BSD dağıtımı, Mac OS X’in görüntüsünde ve benzerliğinde yerleşik aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…