MásMóvil, İspanya'da Vodafone'u geçmek üzere

MásMóvil, İspanya’da Vodafone’u geçmek üzere

On yıldan fazla bir süredir, İspanya’da üç büyük operatör Bunlar Movistar, Vodafone ve Orange olmuştur. MoreMobil agresif fiyatları ve tarifeleri sayesinde hızla İspanya’nın dördüncü en büyük operatörü oldu ve Virgin, beşinci olarak kendisine bir yer açmaya çalışıyor. Bununla birlikte, en son sabit genişbant rakamları yayınlanmıştır. CNMC yakında statükoda bir değişiklik görebileceğimizi gösteriyorlar.

CNMC tarafından yayınlanan rakamlar çok net. Halihazırda sabit geniş bantta, Movistar %36,45’lik pay ile ülkedeki en büyük işletmecidir. Onu %24,25 ile İspanya’da en çok fiber kullanan ikinci operatör olan Orange takip ediyor. Üçüncü sırada %19,56 ile Vodafone, ardından %12,97 ile MásMóvil var.

MásMóvil + Euskaltel: Vodafone’dan sadece 300.000 hat

Satın almalara ve iyi bir ticari stratejiye dayanan MásMóvil, büyük bir hızla pazar payı kazanmaya devam ediyor. Son iki yılda, üç büyük operatör yaklaşık 300.000 kullanıcı kaybederken, MásMóvil bu zaman aralığında neredeyse 800.000 hat kazandı. Her yıl yaklaşık 500.000 hat kazanıyor, ancak geçen yıl pandemi büyümeyi “sadece” 400.000 hatta biraz yavaşlattı.

Bu arada, operatörlerin geri kalanı sayılarında kararsız kalıyor. Movistar’ın 5.81 milyon müşterisi varken Orange’ın 3.86 milyon müşterisi var. Vodafone 3,1 milyonda ve MásMóvil bu yıl 2 milyonu aştı ve Temmuz ayında 2,06 milyona ulaştı. Trend devam ederse, MásMóvil’in 2023’ün sonunda Vodafone’u geride bıraktığını görebiliriz.

Ama akılda tutmak gerekir ki MásMóvil bu yıl Euskaltel’i satın aldı, ve satın alma işlemini Ağustos başında kapattı. Böylece, her iki operatörün satırlarını toplarsak, geçen Temmuz’a ulaştıklarını buluruz. 2.81 milyonkalmak sadece 300.000 Vodafone müşterisine. Bu, bir sonrakinden önce bile 2022 yaz, MoreMobil olabilir İspanya’da üçüncü operatör geniş bant müşterileri söz konusu olduğunda.

Sabit geniş bant pazarında yeni müşterilerin sonu yoktur. Anlaşmalı internete sahip konut sayısı 15,94 milyon, yani yıl sonuna kadar 16 milyonu rahatlıkla geçebilecek. Bu senaryoda en çok büyüyenler düşük maliyetli fiyatlar sunan operatörlerdir. Her yıl pazara yaklaşık 350.000 yeni hat ekleniyor ve Temmuz ayına kadar bu hatlar 195.000 hat arttı.

Mobilde mesafeler daha uzun

İçinde hareketli çizgilerAncak Vodafone büyümeye devam ediyor. MásMóvil, mobil hatlarını Vodafone için 144.000’e kıyasla 155.000 artırdı. MásMóvil ve Euskaltel satırlarını toplarsak, her iki operatör de ekler 11,5 milyoniçin Vodafone’un sahip olduğu 12.38 milyon.

Düşük maliyet, özellikle Lowi’nin ucuz fiyatları sayesinde, Vodafone’daki bu yükseliş için çok şey yaptı. Bu nedenle, bu pazarda gerçekten de herkesin büyümeye devam edeceğine dair beklentiler var ve bu sorpaso ki bu hızla genişbant pazarında kısa sürede gerçekleşecektir.

İspanya’da Vodafone’u yenmek üzere olan MásMóvil postu ADSLZone’da ilk kez yayınlandı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…