Mars’ta gizemli karanlık alanların kökenini buldular

Kızıl gezegen ayrıca gizemli karanlık bölgelere sahiptir. Birkaç yıl boyunca bilim adamları, oluşumların Mars’ın normal yüzeyinden farklı olduğu konusunda spekülasyon yaptılar. Cevabı bulmuş olabilirler ve bunun yaşanabilir olup olmadığını görmek zorundasınız.

SETI Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu karanlık alanlar “sıvı benzeri” sıvılardır. Gezegenin alt toprağının tuzlu permafrostu ile birleşen bir tür “erimiş buz” olabilir.

Kayma, yinelenen eğim çizgileri (RSL’ler) olarak adlandırılan dar, koyu çizgilerin kalmasına neden olur.

Yüzey bugün çok sıcak görünmese de, belki 3 milyar yıl önce farklıydı.

Bu, argümanın Janice PiskoposScience Advances’te yayınlanan çalışmanın baş yazarı.

SETI Enstitüsü (Dünya Dışı Zeka Arayışı, Dünya Dışı Zeka Arayışı) evrendeki yaşamın doğasını keşfetmek, anlamak ve açıklamak için çalışır.

Mars’ta heyelanlar

Bishop’a göre, toprak kaymaları Mars’taki Palikir ve Krupac kraterlerinin yakınında meydana geliyor. En az on yıldır bunların kayıtları var.

NASA, geride bıraktıkları RSL’ye ek olarak, çökme adı verilen bu küçük hareketlerin ilk görüntülerini yakalamıştı.

Mars

Bu yeni araştırma, daha önceki bir fikre dayanıyor: yüzeydeki koyu çizgiler, yalnızca yeraltı klor tuzları ile büyük miktarda sülfat arasındaki kimyasal reaksiyonla ilgiliydi. Şimdi, yüksek konsantrasyonda tuz içeren su üretecek olan permafrost’u ekleyin.

Mars, kendisini yaşanabilir kılan özellikler içermese de, Dünya’da Mars’a benzer yaşam olan alanlar var. SETI üyeleri tarafından verilen örnek, karides ve diğer deniz canlılarının yaşadığı Antarktika’dır.

Bishop ve meslektaşlarının soruşturması hakkında daha fazla bilgi edinmek için şunları yapabilirsiniz: bu açıklamayı oku SETI enstitüsü tarafından yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…