Mars tam renkli ve 8k: bu video kendimizi kızıl gezegenin şaşırtıcı güzelliğine kaptırmamızı sağlıyor

Meridiani Planum, Sinüs Meridiani’nin batısında yer alan bir Mars ekvator ovasıdır. 2004’te Opportunity, bilim adamlarının yıllardır ilgisini çeken bir şeyi incelemek için oraya gitti: hematit. Yeryüzünde, bu demir oksit neredeyse sadece sıvı su ile birlikte oluşur. Ve elbette, soru açıktı Mars gibi (son derece kuru) bir yerde sizin gibi (orantısız miktarda) hematit ne yapıyordu?

Bununla birlikte, çoğu insan bunun için Meridiani Planum’u bilmiyor, ancak çok daha sıradan bir şey için: Mark Watney’nin (Matt Damon) filmde geçmek zorunda kaldığı devasa düzlüklerden biri ‘Marslı’. Tek sorun, açıkçası, filmdeki görüntülerin Mars’ta değil, Arabistanlı Lawrence’ın ana kamplarından birini kurduğu Wadi Rum’da (Ürdün) çekilmiş olmasıdır. Neyse ki, Mars ekvatorunun muazzam manzaralarını görmenin daha fazla yolu var.

Uzay araştırmalarıyla ilgileniyorsanız akış halinde izleyebileceğiniz en iyi 11 belgesel, dizi ve film

8k’de Mars ve çok daha fazlası

Seán Doran, uzay tutkusu olan hepimizin eski bir tanıdığıdır zaten. Bir NASA ve ESA araştırmacısı, YouTube kanalında farklı uzay projelerinden açık görüntüleri kullandığı (ve sıkıştırdığı) gerçek multimedya taşlarına sahip. Eldeki durumda, bunlar HiRISE görüntüleridir, NASA’nın Mars Keşif Orbiter kamerası ve Mars yüzeyinin yaklaşık bir kilometresini kapsıyor.

Ay'ın Bu İnanılmaz 100 Megapiksel Fotoğrafı, Daha Önce Hiç Olmadığı Gibi Kraterlerine Dalmanızı Sağlayacak

Ama çok daha fazlası var: Avustralya’daki güneş, kum fırtınaları veya yangınlar son videolarından bazıları ama dediğim gibi onun gerçek harikaları var. Bizi şaşırtmak için biraz zaman harcamaktan asla zarar gelmez Dünya’nın güzelliği, Güneş Sistemi ve Uzayın derinliği.

‘Marslı’nın güzergahı

Marslıların Chryse Planitia'dan Arabia Terra Üzerinden Mars Yaylalarında Ares 4'e Giden Rotası Meridiani Planun’dan geçen ‘Marslı’ Rotası

Mark Watney’nin kitapta ve filmde “takip ettiği” güzergahın tam olarak ne olduğuna dair herhangi bir şüpheniz varsa, size üst bilgi grafiğini bırakıyorum. Yolculuğun zorluklarını topografik olarak anlamak ve hepsinden önemlisi, Andy Weir’in bizi memnun ettiği bilimsel doğruluğun keyfini çıkarın bu (neredeyse) zor bilimkurgu klasiğinde.

Mars’a yeni bir yolculuk

Birkaç haftadır Mars’ın “yeni bir sakini” var: Rover Perseverance. 18 Şubat’ta gezici, çalışmaya başladığı ve bize yeni yüksek çözünürlüklü görüntüler gönderdiği Mars toprağına inmeyi başardı. Hâlâ 8K videomuz yok, ancak Seán Doran’ın kendisi paha biçilmez bir yarım saatlik 4K video klip yükledi.

resim | Sean Doran

– Haberler Mars tam renkli ve 8k: bu video kendimizi kızıl gezegenin şaşırtıcı güzelliğine kaptırmamızı sağlıyor aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…