Manjaro 21 “Ornara” geldi, herkes için kolay Arch Linux

Genellikle Linux’un insanların düşündüğü kadar karmaşık olmadığını söylesek de, Arch gibi, piyasaya sürülene kadar tam olarak karmaşık olmaları ile öne çıkan bazı dağıtımlar vardır. Birçoğu için, yalnızca Arch’ı kurma eylemi baş ağrısına neden olabilir. Neyse ki, daha az deneyimli kullanıcılar veya komplikasyon istemeyenler için hayatı kolaylaştırmaya istekli topluluklar her zaman vardır. ve böylece doğdu Manjarobirkaç saat önce yeni güncellemesini 21 alan kişi.

Manjaro Linux, temel amacı kullanıcılara bir dağıtım sağlamak olan tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı bir dağıtımdır. en saf Arch Linux stili, kolay ve erişilebilir. Bunu yapmak için, bu dağıtım, çok sezgisel ve özelleştirilebilir bir yükleyicinin yanı sıra bir dizi program ve özel pakete sahiptir, böylece onunla çalışmaya başlamak bir kabus değildir.

Birkaç saat önce, bu Linux’tan sorumlu olanlar, « olarak da bilinen Manjaro 21 adlı yeni bir sürüm yayınladılar.ornara«. Ve büyümeye devam etmek için önemli sayıda yeni özellikle birlikte geliyor ve giderek daha fazla kullanıcı bu «Easy Arch Linux«a bir şans vermeyi seçiyor.

Manjaro 21 Ornara

Manjaro 21’deki Yenilikler

Tüm dağıtımlarda olduğu gibi ilk göreceğimiz değişiklik Kernel versiyonu olacak. Yeni Ornara ile geliyor Çekirdek 5.10LTS. En son sürüm değildir (çünkü en son sürüm 5.11.8’dir), ancak genişletilmiş uzun vadeli desteğe sahip en son sürümdür. Ek olarak, daha eski donanıma sahip kullanıcılar, Linux çekirdeğinin 5.4 (ayrıca LTS) sürümüyle önyükleme yapmayı seçebilecekler.

Bu versiyonda bulacağımız bir diğer önemli yenilik ise yeni Pacman 10. Arch’ın paket yöneticisi bu sürümü geçen yılın sonlarında aldı ve bir dizi performans iyileştirmesi, optimize edilmiş veritabanları ve dinamik kullanıcıları yapılandırma yeteneği ile birlikte geldi. Manjaro kullanıcılarının artık keyfini çıkarabileceği özellikler.

Manjaro, her kullanıcının en çok beğendiğini veya ihtiyaçlarına en uygun olanı seçebilmesi için birkaç masaüstüne dağıtılmıştır. Bu nedenle, örneğin, bu dağıtımın yeni 21 sürümü aşağıdakilerle birlikte gelir:

  • GNOME 3.38. Bu masaüstünün 40 sürümünü eklemek için zamanı olmadı (kısa süre içinde bir güncelleme ile gelecek). Ancak, özellikle tüm yeni uygulama ve programların görünümünde önemli performans ve kullanılabilirlik iyileştirmeleri başlatır. Ayrıca GNOME Shell’i de geliştirir.
  • KDE Plazma 5.21. Bu güzel ve özelleştirilebilir masaüstü, özelleştirme seçeneklerini iyileştirir (özellikle başlatıcıda) ve birçok hata ve hatayı düzeltir, ayrıca yapılandırma panelinde yeni bir bölüm sunar: Plazma Güvenlik Duvarı.
  • XFCE 4.16. Bu masaüstü, en iyi performansı ve kesirli ölçekleme gibi kullanıcılar tarafından beklenen bazı özellikleri sunmak için çok sayıda dahili iyileştirme alır.

Son olarak, yeni Manjaro 21’in en yeni Arch Linux paketlerini getirdiğine dikkat edilmelidir. Ayrıca yükleyicide iyileştirmeler olduğunu kalamar dağıtımdan.

İndirmek

Yeni Manjaro 21 “Ornara” Artık denemek isteyen tüm kullanıcılar için kullanılabilir. Her zaman olduğu gibi, hem dağıtımı sıfırdan kurabilmemiz hem de çalışmasını ve yeni özelliklerini sanal bir makinede test edebilmemiz için bu bağlantıdan güncellenmiş bir ISO görüntüsünü tamamen ücretsiz olarak indirebileceğiz.

Eğer sistemimizde zaten Manjaro 20 kurulu ise terminalde aşağıdaki komutu çalıştırarak güncelleme yapabiliriz:

sudo pacman-Syu

Sonunda ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sistemimizi güncellemiş olacağız.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…