Maksimum Wi-Fi hızı nedir? Windows’ta kontrol edin

Kablosuz ağlar günümüzde çok önemli bir ağırlığa sahiptir. Wi-Fi ağları üzerinden bağlanan daha fazla cihazımız var. Bu, birçok bilgisayarın uyumlu olmayacağı gerçeğine ek olarak, kabloyla bağlanmak zorunda kalmamak için çok kullanışlıdır. Ancak, aynı zamanda sınırlamaları da vardır. Bu yazımızda nasıl öğreneceğimizden bahsedeceğiz. maksimum Wi-Fi hızı Windows sistemimizde.

Windows’ta maksimum Wi-Fi hızı nasıl öğrenilir

Bağlandığımızda çok önemli bir husus internet iyi bir internet hızına sahip olmaktır. Bu, kullandığımız ekipmanın tehditlerden arınmış ve güncel olup olmadığı, kaynak tüketen programlarımız, sözleşmeli ücret, yönlendirici gibi farklı faktörlere bağlı olacaktır… Özellikle Wi-Fi üzerinden gezinirken, bu hız çok değişebilir.

nasıl bileceğimizi açıklayacağız maksimum Wi-Fi hızı nedir Windows’ta. Kullandığımız ağ kartına izin veren teorik maksimum hızdan bahsediyoruz. Bu, gerçek hızın bu olduğu anlamına gelmez. Bu, o ağ kartıyla bağlantımızın gidebileceği maksimum değer olduğu anlamına gelir.

Windows 10 Masaüstü bilgisayarlarda en yaygın kullanılan işletim sistemidir ve ek bir şey yüklemeye gerek kalmadan ağı ve bileşenlerini analiz etmek için bize çok çeşitli seçenekler sunar. Bu durumda, her şeyi sistemin kendisi ile elde ettiğimiz için herhangi bir yazılım türü eklemek zorunda kalmayacağız.

bilmek Windows’ta maksimum Wi-Fi hızı Başlat’a gitmeliyiz, Ayarlar’a giriyoruz, Ağ ve İnternet, Wi-Fi ve orada Donanım özelliklerine gidiyoruz. Bize ağ kartıyla ilgili bilgileri gösteren yeni bir pencere otomatik olarak açılacaktır.

Windows'ta maksimum Wi-Fi hızı

Bulduğumuz noktalardan biri alım ve iletim hızıdır. Bu, test ettiğimiz ekipmanın Wi-Fi kartının çalıştığı teorik maksimum hızdır ve bu durumda 866 Mbps’dir.

Unutulmamalıdır ki, eğer öyleyse teorik en yüksek hız anlaştığımızdan daha düşükse, asla gerçek maksimum hızın tadını çıkaramayacağız. Her zaman ağ kartının kapasitesiyle sınırlı olurduk. 1 Gbps Gigabit Ethernet ile karşılaştırıldığında Hızlı İnternet bağlantılarında 100 Mbps sınırı ile kabloda olanlara biraz benzer.

Daha fazla Wi-Fi ağ kartı verisi

Ancak bize sadece maksimum hız ile ilgili bilgiler sunmuyor. Ayrıca ağın adını, kullandığınız bandı, şifreleme türünü, ağ kanalını, MAC adresini, DNS’yi de görebiliriz…

Kısacası, bu adımları izleyerek Wi-Fi’mizin maksimum hızını öğrenebiliriz. Daha düşük hızda gezinmekten kaçınmak ve sorunları ortadan kaldırmak çok önemlidir. Örneğin hız limiti düşük eski bir kartımız olsa ve en yüksek fiber optik hızlarından birine girmiş olsaydık ve sahip olduğumuz hızın çok daha düşük olduğunu görseydik router’da sorun olmazdı, zavallı. kapsama alanı veya ayarlar, ancak Wi-Fi kartının kendisinden.

Wi-Fi ağ kartının iyi çalışması için ipuçları

Bir Wi-Fi ağ kartının çalışabileceği maksimum hızı nasıl bileceğimizi gördük. Şimdi, düzgün çalışması ve böylece sorunsuz bir bağlantıya sahip olması için bazı ipuçları göreceğiz.

Sürücüleri güncelle

Ağ kartının doğru çalışması için çok önemli bir faktör, güncellenmiş sürücüler. Bu şekilde performansı iyileştirebileceğiz, ancak arızalara neden olabilecek ve hatta saldırılara açılan kapı olabilecek belirli güvenlik açıklarından da kaçınacağız.

Başlat’a gidip Aygıt Yöneticisi, Ağ bağdaştırıcıları yazıp ikinci buton ile ilgimizi çekeni seçip güncellersek kart sürücülerini kolayca güncelleyebiliriz.

Ağ kartı sürücüsünü güncelleyin

Bilgisayarınızı tehditlerden uzak tutun

Doğrudan karttan bir şey olmasa bile, virüssüz bilgisayar ve her türlü kötü amaçlı yazılım. Kendimizi korumanın ve herhangi bir kötü amaçlı yazılımın operasyona zarar vermesini ve daha düşük İnternet hızına neden olmasını önlemenin en iyi yoludur. Bunu başarmak için diğer araçlara ek olarak iyi bir antivirüs kullanabiliriz.

Doğru bandı seçin

Bir Wi-Fi ağına bağlanırken bantla ilgili iki seçeneğimiz olabilir: 2.4 ve 5GHz. Birincisi, engellere karşı daha az duyarlı olduğu için yönlendiriciden önemli bir mesafede bağlanmak için en uygun olanıdır. Öte yandan, ikincisi mesafeye daha duyarlıdır, ancak daha iyi hız sunar.

Gerekirse kanalı değiştirin

Öte yandan, dikkate alınması gereken bir diğer nokta da, kanalı değiştir kullandığımızın çok doygun olduğunu görürsek. Bu şekilde çevrede olabilecek diğer kişilerle olan bağlantımızı özgürleştireceğiz ve daha iyi ve daha hızlı gitmesini sağlayacağız.

Windows’ta Wi-Fi kartımızın maksimum hızını nasıl bileceğimizi gördük. Ayrıca, mümkün olduğu kadar iyi çalışması için bazı ipuçları da verdik. Amaç, İnternet hızının yeterli olmasını ve herhangi bir sorun yaşamamasını sağlamaktır.

Makale Wi-Fi’nin maksimum hızı nedir? RedesZone’da yayınlandı Windows’ta kontrol edin.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…