Madrid’deki İnternet değişim noktasında trafiği kaydedin

2020 yılı internet ağlarında gerçek bir patlama yaşadı. Hâlâ acısını çektiğimiz küresel salgın, trafiği tetikleyen ve hatta İnternet’in işleyişiyle ilgili sorunlara yol açan İnternet üzerinden tele-çalışma ve eğlence üzerine bahse girmeye zorladı. Ancak, hiçbir şey gerçeklikten daha uzak değildir. Tüm operatörler veri dalgalanmasını muhteşem bir şekilde ele aldı ve ağlar dalgalanmaya gözünü kırpmadan dayandı. Şimdiye kadar, bu trafiğin kesin bir ölçümüne sahip değildik, ancak bugün dünyanın önde gelen İnternet değişim noktaları operatörünün bir 32 exabayt veri trafiği 2020’de arabağlantı ekosisteminde.

İnternet değişim noktası veya tarafsız nokta (IXP) internet değişim noktası) operatörlerin ağları arasında İnternet trafiği alışverişinde bulundukları fiziksel bir altyapıdır. Nötr noktanın birincil amacı, ağların bir veya daha fazla üçüncü taraf ağları yerine altyapı aracılığıyla doğrudan birbirine bağlanmasına izin vererek maliyet, gecikme ve bant genişliği avantajları sunmaktır.

DE-CIX, 2020’de 32 eksabayt veri trafiğini yönetti

Ana operatörlerden biri DE-CIX’dir ve şurada yerleşiktir: Frankfurt, Almanya. İlk kez, bir yılda internet değişim noktalarından geçen toplam veri hacmini raporladı. 2020’de DE-CIX İnternet değişim düğümleri aracılığıyla toplam 32 exabayt veri trafiği dolaştı. Bu kadar büyük bir miktar olduğu için, bize bunun sekiz milyon yıl süren bir video görüşmesi tarafından üretilen aynı miktarda veriye eşdeğer olduğunu açıklıyorlar. .

internet yeni ip

DE-CIX’in CTO’su Dr. Thomas King şöyle açıklıyor: İnternetin 2020’de üretilen trafiğe dayanacağını biliyorlardı, ancak bunu ölçebilmek onları gururlandırıyor. Değişim noktalarında, “özellikle evden çalışma (örneğin, görüntülü aramalar ve VPN bağlantıları) ve eğlence (akış ve oyunlar) gibi alanlarla ilgili trafikte, veri trafiğinin geçen yıl nasıl arttığını gözlemlediler. astar)”.

Daha yakın şeylerden bahsedersek, değiş tokuş noktası Madrid’de DE-CIXkaydedilen kayıt numaraları. Mart 2020’de saniyede maksimum 494 Gbit trafik zirvesi ile %18’lik bir artış gözlemlendi. Kasım ayında saniyede 555 Gbit’e ulaştığımızdan beri bu hiçbir şey değildi. Aynı yıl, daha ileri gitmeden, saniyede 600 Gbit çoktan aşıldı.

32 eksabayt ne kadardır?

Bu veriler, sekiz milyon yıl süren bir görüntülü görüşmeye eşdeğer olduğunu bilmenin yanı sıra, miktarı biraz daha iyi anla hangisinden bahsediyoruz:

  • Veri iletim hızı Terabit/saniye (Tbit/s veya Tbps) cinsinden ölçülür
  • Saniyede 1 Terabit 10 3 Gbit/s, 106 Mbit/s, 109 Kbit/s veya 10 12 bit/s’dir; veya 1.000.000.000.000 bit/sn.
  • 8 Terabit = 1 Terabayt (TB); 1.000.000 TB = 1 Exabayt (EB)
  • 32 EB, neredeyse 8 milyon yıl süren bir görüntülü görüşme ile aktarılacak veri miktarıdır.
  • 32 EB, 250 milyondan fazla akıllı telefonun (her biri 128 GB depolama alanına sahip) depolama kapasitesidir.

Madrid’deki İnternet değişim noktasındaki Kayıt trafiği ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…