Panoramic view of Gran Via, Madrid, Spain.

Madrid, Avrupa’nın en yenilikçi beşinci şehri olmaktan birinciliğe geçmek istiyor

prestijli finans gazetesi Finansal Zamanlar yakın zamanda Madrid’i Avrupa’nın en yenilikçi beşinci şehri konumuna getirdi. Buna ek olarak, FDI Strategy, İspanyol başkentini en iyi dijital stratejiye sahip dördüncü şehir olarak yerleştirdi.

Ancak Madrid konseyinin amacı pozisyonları tırmanmak ve “Madrid’i Avrupa’nın en yenilikçi şehri yapmak için şirketleri ve serbest meslek sahiplerini güçlendirmek”.

Bu, Madrid belediye başkan yardımcısı Begoña Villacís tarafından 1. Teknolojik Konferansın açılışında açıklandı: Madrid Büyük Veri Kümesi’nden federe veriler içeren hizmetler. Villacís için bu hedef, yukarıda bahsedilen sınıflandırmaların kanıtladığı gibi, yavaş yavaş gerçek oluyor.

Etkinlikte, Ekonomi, İnovasyon ve İstihdam delegesi Miguel Ángel Redondo, peşinde olduğu Yetenek Okulu’nun yaratılmasının altını çizdi.Aynı zamanda şehirde zenginlik yaratabilecek nitelikte, yüksek ücretli kaliteli istihdam yaratmak”.

Bu girişim, dijital becerilerde mevcut eğitim eksikliğini gidermeye çalışır. Avrupa Birliği’ndeki işlerin %85’i karşılanmayan temel düzeyde dijital beceriler gerektiriyor.

Veri, yeni petrol

Konferansta ortaya çıkan şeylerden biri, Avrupa stratejisinin bir parçası olarak tek bir veri pazarı oluşturma hedefi, paylaşım temelleri.

Bu anlamda Madrid Kent Konseyi, Büyük Veri Madrid Kümesine sahiptir. Bu, açık veri bağlantılarının otomasyonuna katkıda bulunmak ve daha fazla sayıda şirket ve kullanıcı tarafından erişilebilir olduğundan daha yüksek güvenlik hatlarına sahip olması gereken paylaşılan verilerin güvenliğini garanti etmek için çalışır.

Redondo’ya göre bu küme “inovasyonu istihdamı iyileştirmenin ve çok sayıda şirket ve girişimin büyümesinin temeli yapar“.

Dijital gelişmelerin her biri nüfusun belirli bir bölümünü geride bırakıyor ve oluşan bu boşlukları durdurmak bizim görevimiz.”, diye güvence verdi Villacís, “Birleşik veri hizmetleri aracılığıyla, bu verileri daha fazla şirket ve idarenin kullanımına sunarak bu boşluklardan birini kapatıyoruz. Bilgiye erişimin iyileştirilmesi, fırsat eşitliğini doğrudan iyileştiriyor“, o bitti.

Veri uzmanları, en iyi ücretli

Gerçek şu ki, Büyük Veri ile ilgili meslekler, şirketler tarafından en çok ödenen ve en çok talep edilen meslekler arasındadır.

Yaklaşık iki yıl önce, profesyonel sosyal ağ Linkedin, ABD’de 2020’de ortaya çıkan 15 mesleği topladığı bir çalışma yayınladı.Veri Bilimcisi veya veri bilimcisi, yapay zeka uzmanı ve mühendisin altında üçüncü pozisyonda kuruldu. robotik.

Dördüncü sırada Büyük Veri geliştiricileri var. Verileri yapılandırabilen, analiz edebilen ve pazar fırsatlarını tespit edebilen bu uzmanların sayısı bir yıl öncesine göre %45 arttı. Biraz geride, ancak aynı alanda çerçevelenmiş, Linkedin’e göre en çok yükselen onbirinci meslek olan veri mühendisleri.