Linux’un kullanıcı kazanmak ve Windows’a karşı durmak için neye ihtiyacı var?

pencereler Açık farkla dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir, onu macOS takip eder ve üçüncü sırada, Linux. MacOS ve ekosistemini bir kenara bırakırsak, ne zaman Windows’a alternatif denilse Linux, daha iyi özelliklere ve daha iyi performansa sahip, çok daha güvenli ve özel bir sistem olarak anılıyor. Ancak, kullanıcılar buna güvenmiyor ve bilgisayarlarına yüklemiyor, neden?

Linux hakkında söylenen hemen hemen her şey doğrudur. Bu işletim sistemi, kullanıcılara Windows’a kıyasla daha fazla gizlilik ve daha fazla güvenlik sunar. En eski bilgisayarlar bile onun sayesinde ikinci bir hayata sahip olabilir. Ama yine de, bu SO bilgisayarların sadece %2’sinde bulunur tüm dünyanın. Ve eğer gerçekten popülerlik kazanmak ve hak ettiği gibi Windows’a karşı durmak istiyorsa, bu sistem birkaç şeyi değiştirmelidir.

Ubuntu 20.04

Parçalanma ilk sorundur

Linux ile ilgili ilk sorun, onun bir işletim sistemi olmaması, sadece çekirdek olmasıdır. Dağıtımlar, bu işletim sistemine şekil verenler ve onu bilgisayarımıza kurmamıza izin verenlerdir. Bu şekilde “Linux kurmak” mümkün değil, ancak Ubuntu’yu kuracağız, Debian, Mint, Arch veya tercih ettiğimiz dağıtım. Ve aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce farklı dağıtım var.

Örneğin Windows söz konusu olduğunda, işletim sistemini yüklememizi söyleyen Microsoft’tur ve tüm reklamlar ona yöneliktir. Linux durumunda, çok daha az reklam aracına sahip olmanın yanı sıra, kimse “linux kur” demiyor, ancak her şirket dağıtımını yüklemenizi önerir. Örneğin Canonical, Ubuntu’yu kurmamızı önerir; Onların dağıtımını, Mint’in sorumlularını, kısacası, hepsi aynı yönde kürek çekmezler, çoğu kez birbirleriyle rekabet etmeye çalışırlar ve bu da birliği sağlamayı imkansız hale getirir.

İlk adım, geliştiricilerin zihniyetini, birbirleriyle rekabet etmek yerine, aynı yönde sıralanacak şekilde değiştirmek olacaktır. Linux’un sahip olmasının tek yolu bu olurdu. daha fazla birim. Ve bir kez birim olarak bilinir hale geldiğinde, dağıtımlar hakkında konuşmaya başlayabiliriz.

Linux değişti ama insanlar hala geçmişi düşünüyor

Linux bilgi işlemin evrimi konusunda pek güncel olmayan birine sorarsanız, akla gelen ilk şey kesinlikle bir terminal komutlarla. ve bir bilgisayar korsanı. Ve gözlüklü ve orta saçlı bir kullanıcı. Ama işler çok değişti. Bugün, büyük dağıtımların kullanımı herhangi bir Windows sürümü kadar kolay ve hatta daha basit. Sahip olmak çok güzel masalar görünürde (bazıları Microsoft sisteminin görünüşünü ve verdiği hissi taklit eder) ve bir komut çalıştırmadan bile kullanılabilir.

Linuxfx Windowsfx - Analiz 12

Linux artık zor değil, ne programsız bir sistem, ne de bilgisayar korsanları için bir sistem. Linux, herhangi bir kullanıcının sahip olabileceği ihtiyaçları karşılayabilen günlük bir işletim sistemidir.

Linux topluluğu bazen arzulanan çok şey bırakır

Microsoft’tan farklı olarak bu işletim sistemi, bir sorunumuz olduğunda bize yardımcı olan bir teknik servise sahip değildir. Bunun yerine, özverili bir şekilde insanlara yardım etmeye çalışan kullanıcı topluluklarına güvenir. Ne yazık ki, arzulanan çok şey bırakan topluluklar (Ubuntu gibi) var. Birçok kullanıcı, yardım etmelerine rağmen, hakları olduğuna inanıyor. kendileriyle aynı dağıtımı kullanmayan kullanıcıları küçümsemeveya herkesin kendileriyle aynı komutları bildiğini varsayın.

İnsanların bu işletim sistemini kullanmasını istiyorsak sıfır bilgi ile başlayan insanlara destek ve yardım sağlamalıyız. Ve hiç kimse Linux’a veya herhangi bir sisteme sysadmin bilgisi ile girmedi.

Program ve oyun desteğinin iyileştirilmesi gerekiyor

Bu işletim sistemi esas olarak açık kaynaklı yazılımlarla çalışır. Firefox gibi bir tarayıcıdan LibreOffice, GIMP, VLC, vb.’ye kadar her şey için programlar bulabiliriz ve kesinlikle hiçbir şeyi kaçırmayız. Ama bunu yapabilen kullanıcılar var. diğer programları kaçır, Office veya Photoshop gibi. Ve bu durumda, Windows programlarını Linux üzerinde çalıştırmak için bir uyumluluk katmanı (Wine olarak adlandırılır) kullanmayı seçmekten biraz daha fazlası yapılabilir.

Ubuntu'da Şarap Yapılandırması - 1

Oyunlar için benzer bir şey. Buna ek olarak sürücü performansı Windows’takinden daha düşüktür, mevcut başlıkların sayısı çok azdır. Gittikçe daha fazla geliştiricinin oyunlarını bu sisteme getirdiği doğru, ancak bu hala çok fazla değişmesi gereken bir şey.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…