Linux’ta antivirüs ve güvenlik duvarı kullanmak gerekli mi? riske atma

Mevcut yazılımların pek çok sektörü var, ancak şüphesiz en önemlilerinden biri işletim sistemlerini ifade edendir. Windows 10 başta olmak üzere, Linux dağıtımları yavaş yavaş, giderek daha ilginç ve çekici bir alternatif haline geldiler.

Tüm bunların ana nedenlerinden biri, bu dağıtımların geçmişte olduğundan daha kolay kullanılmasıdır. Bununla gerçekten elde edilen şey, bu konularda fazla deneyime sahip olmayan kullanıcıların bile bu sistemler altında çalışmaya başlamasıdır. Açık kaynak. Konu hakkında bilgi sahibi olan veya Linux’un heyecan verici dünyasına adım atan çoğunuzun zaten bildiği gibi, burada sunduğumuz birçok öneri var.

Temel aynı olsa da, bunların birçoğu arasındaki farklar dağıtımlar bunlar önemlidir, dolayısıyla bizi en çok ilgilendireni seçebiliriz. Birçoğu Ubuntu dağıtımını savunuyor, ancak olasılıklar çok daha ileri gidiyor. Her ne olursa olsun, bu satırlarda en az bölüm kadar önemli bir bölüme odaklanmak istiyoruz. güvenlik. Yıllardır Linux’ta güvenliğin Linux’takinden çok daha fazla olduğu söylendi. pencerelerNe doğru.

Şimdi, aynı zamanda bazı kullanıcılar Linux’a gerçekten bir antivirüs veya başka bir güvenlik çözümü kurmaları gerekip gerekmediğini merak edebilir. Bu nedenle, burada Linux’a bir antivirüs kurmamız için bazı nedenler göreceğiz.

İnternet sürekli dosya alıp göndermemizi sağlıyor

Bahsettiğimiz gibi, bir dağıtıma dayalı bir sistem nadirdir. Linux kötü amaçlı yazılım yoluyla bir tür saldırıdan etkilenir. Ancak unutmamamız gereken şey, Linux üzerinde çalışmamıza rağmen, genellikle Windows gibi diğer sistemlerde çalışan kişilerle dosya paylaştığımızdır.

Bu, her türlü iletiyi alıp ilettiğimiz anlamına gelir. Dosyalar bu enfekte olabilir. Dolayısıyla, bu virüsler bizi doğrudan etkilemese bile, onları yeniden gönderirsek başkalarını etkileyen kötü amaçlı yazılımlar içerebilirler. Bu nedenle, sadece güvenlik yazılımına sahip olarak bunu önleyebiliriz.

Linux antivirüs kaynakları neredeyse hiç tüketmez

Güvenlik, günümüz teknoloji kullanıcılarını en çok ilgilendiren konulardan biridir. Bu yüzden tüm önlemler küçük, Linux kullanıcılarına da ulaşan bir şey. Tabii ki, Windows’taki ana şikayetlerden biri bu programlar tarafından PC kaynaklarının yüksek tüketimi olsa da, burada bu sorun en aza indirilmiştir.

linux antivirüs

Bunun nedeni, açık kaynak sisteminde bunların antivirüs Genellikle oldukça hafiftirler ve kaynakları pek tüketmezler, bu nedenle çalışmaları pek fark edilmez.

Harici USB depolama kullanımı yaygındır

Şunların işletim sisteminde olduğu gibi Redmond, Linux kullanıcıları düzenli olarak harici depolama cihazlarıyla çalışır. Bu, şu veya bu şekilde bu risklere maruz kaldığımız veya üçüncü tarafları bu risklere maruz bırakabileceğimiz anlamına gelir, bu nedenle antivirüs varasla çok fazla olmayacak.

Bağlanmamız durumunda da benzer bir şey belirtilebilir. yerel ağlar düzenli olarak ve içindeki diğer bilgisayarlarla dosya alışverişi yapın.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…