Linux, Mars’ı fethediyor: Perseverance’a eşlik eden NASA Ingenuity helikopteri, Açık Kaynaklı bir kalbe sahip

Perseverance gezicisinin birkaç saat önce Mars’a nasıl başarılı bir şekilde indiğini görmek muhteşemdi ve elbette bu NASA görevi, yakında bu görevin kahramanı olan diğer aracın da işbirliği yapacağı başka harika haberler verecek: Ingenuity helikopteri.

Bu hava aracıyla ilgili merak edilen pek çok detay var ancak en dikkat çekenlerinden biri de şu: Linux işletim sistemi tarafından yönetilir. Aslında NASA, projeyi yıllar önce Açık Kaynak olarak yayınlamıştı ve bu bir kez daha, masaüstünü fethetmemiş olan Linux’un mucizesini gösteriyor -tekrar eden bir şaka- ama kesinlikle Mars’ı çoktan fethetmiş.

Linux, Mars’a, sonsuzluğa ve ötesine

IEEE Spectrum’da NASA JPL mühendisleri, “bir kutu mendil” büyüklüğünde ve karbon fiberden yapılmış 1,2 m rotorlu bu helikopterin nasıl çalıştığını anlattı. Yalnızca 1,8 kg ağırlığındadır, ancak aşırı sıcaklıklara ve tamamen otonom olarak uçar çünkü mantıksal olarak gerçek zamanlı kontrol mümkün değildir.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/30/c3/34/602f9f644bd22f05b6/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/31/08/43/602fa0794bd22f022e/orijinal/el-perseverance-landes-on-mars-miniature.jpeg»}

Yaratıcılık, her şeyden çok bir deneydir ve NASA’da, operasyonel yaşam döngüsü için tahmin ettikleri 30 gün boyunca birkaç fotoğraf çekip 90 saniyelik bir uçuş yapabilmekten memnunlar. Yine de donanımı ve yazılımıyla ilgili ayrıntılar merak ediliyor ve örneğin kullanılan işlemci emektar Qualcomm Snapdragon 801 örneğin, 2014’ten itibaren Samsung Galaxy S5’te kullanıldı.

Perseverance gezgini bugün kritik bir amaçla Mars'a bu şekilde inecek: kızıl gezegene ilk insanlı görevin yolunu açmak.

JPL mühendislerinden birinin açıklamasına göre bu işlemci, Perseverance gezicisininkinden çok daha güçlü, ancak Mars kadar hassas bir atmosferde bu uçuşu kontrol etmek için bu bilgi işlem gücüne ihtiyaçları var. Ek olarak, bu SoC, 13 Mpiksel sensörle görüntü yakalamanıza olanak tanır. ve bunları 30 Hz’de analiz edin.

Yazılım bölümünde özellikle dikkat çeken şey, JPL’den de belirttikleri gibi, «Mars’ta ilk kez Linux ile uçacağız. Aslında her şey Linux işletim sistemine dayanmaktadır.«. Ingenuity’de kullanılan ve F’ (“fprime”) olarak adlandırılan çerçeve, yıllar önce Açık Kaynak olarak yayınlanmıştı, bu nedenle herkes bu anlamda projeleri için bundan faydalanabilir.

Aslında, bu mühendis açıkladı, Yaratıcılık JPL için biraz devrim niteliğinde çünkü “çok güvenli ve işe yaradığı kanıtlanmış” bileşenleri sevme eğilimindeler, ancak bu durumda “bu açık kaynak için bir tür zaferçünkü bir Açık Kaynak işletim sistemi ve Açık Kaynak uçuş ortamı ve bir gün böyle bir şey yapmak isterseniz mağazalardan satın alabileceğiniz ticari olarak mevcut bileşenlerle uçuyoruz.”

üzerinden | IEEE Spektrumu

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Linux, Mars’ı fethediyor: Perseverance’a eşlik eden NASA Ingenuity helikopteri, Açık Kaynaklı bir kalbe sahip aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…