Linux çekirdeği 5.15 artık mevcut: NTFS dosyaları için yerel tarihsel destek, Intel, AMD ve hatta Apple M1 için iyileştirmeler

Bu Cadılar Bayramı, Linus Torvalds yeni Linux çekirdeği 5.15’i duyurdu. İlk kez dahil edilecek tarihi bir versiyon Windows tarafından kullanılan NTFS dosya sistemi için yerel destek. Çok uzun bir entegrasyon girişimi geçmişinin ardından geleceğini zaten bildiğimiz bir şeydi, sonunda gerçek oldu.

En göze çarpan yeniliklerden biri olmasına rağmen, tek değil. Bu çekirdek, AMD CPU’ları ve GPU’lar için desteğin yanı sıra Intel Alder Lake ve hatta Apple M1 yongaları için desteği iyileştirir. Ama ayrıca var yeni grafikler için ilk destek Intel ARC geliştirmeleri, EXT4 dosya sistemi optimizasyonları ve Btrfs performans iyileştirmeleri.

NTFS3 sürücüsü

linux ntfs

Aslen Paragon Software tarafından geliştirilen ve orijinal olarak tescilli kod olan NTFS3 sürücüsü, Paragon’un Microsoft ile ortaklık kurmasından, kodu serbest bırakmasından ve Linux geliştiricileri ile uyum içinde çalışmasından, iniş ve çıkışlardan sonra Linux çekirdek koduna zaten dahil edilmesine kadar uzun bir yol kat etti. .

Bu, yalnızca daha fazla özellik değil, aynı zamanda iyileştirilmiş performans ve sürücüyü gelecekte de devam ettirme taahhüdü anlamına gelir. Dır-dir ilk kez bu çekirdekle Linux’ta Windows dosya sistemi için gerçekten yerel destek var.

AMD, Intel, M1

Intel Ark

Linux 5.15, Van Gogh APU’nun yeni ses sürücüsü olan AMD Zen 3 tabanlı APU’lar için sıcaklık izleme desteği gibi iyileştirmeler içeriyor ve Valve’in Steam Deck’inden faydalanması gerekiyor. Buna ek olarak, AMDGPU sürücüsüne yaklaşmakta olan RDNA2 grafik kartları için destek zaten eklendi.

Intel ayrıca yeni çekirdekten oldukça yararlanıyor. 12. nesil Intel işlemciler için destek, Alder Lake, Intel TCC denetleyicisi için destek eklenerek geliştirildi. Ek olarak eklendi Xe-HPG mimarisine dayalı yeni Intel DG2/Alchemist GPU’lar için ilk destek.

Archcraft, harika görünen Arch tabanlı başka bir aptal ve seksi minimalist Linux dağıtımıdır.

Apple’ın M1 yongaları için desteği artırmak için, Asahi Linux projesi sayesinde IOMMU sürücüsü 5.15 çekirdeğe yerleştirildi. Apple Silicon ile Mac’lerde kullanılabilir bir masaüstü Linux ortamı çalıştırın.

Genel olarak, harika bir sürüm ve hangisini kullandığınıza bağlı olarak en sevdiğiniz dağıtımınıza daha sonra gelecek. Ancak Linux ile yeni nesil donanım kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle dikkate almanız gereken bir şey.

{«videoId»:»x812lb2″,»autoplay»:true,»title»:»LINUX ve GNU LINUX: NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR»}

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Linux çekirdeği 5.15 artık mevcut: NTFS dosyaları için yerel tarihsel destek, Intel, AMD ve hatta Apple M1 için iyileştirmeler aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…