Linux çekirdeği 5.11 artık mevcut: 2021’in ilk büyük güncellemesi haberlerle dolu olarak geldi

Bu Pazar, 14 Şubat, Sam Yavaş Gidiyor Günü, Linus Torvalds resmi lansmanını duyurdu. Linux çekirdeği 5.11geçen Aralık ayında LTS sürümünün yayınlanmasından sonraki yılın ilk büyük güncellemesi.

Linux 5.11, yazılım düzeyinde birkaç önemli yenilik ve yeni donanım desteği ile birlikte gelir; Wi-Fi 6E, NVIDIA RTX Ampere GPU’lar, Intel Iris Xe grafik kartı ve dahası.

Bir sevgililer baskı çekirdeği

https://platform.twitter.com/widgets.js

Torvalds (sonuçta bir kalbi var gibi görünüyor), bu sürüme “Sevgililer Günü Sürümü” adını verdi ve adı en son değişikliklerin koduna dahil etti. Çekirdek zaten kernel.org’da mevcut, ancak açıkçası tarball’ı kim indirirse onu derlemesi gerekecek.

Yalnızca bu sürümle gelen bazı özel donanımlar için desteğe ihtiyacınız yoksa, genişletilmiş destek olan 5.10 sürümüyle devam etmeniz ve Linux 5.11’deki değişikliklerin geri alınmasını beklemeniz önerilir.

Linux'a geçtiyseniz ve hangi yazılımı yükleyeceğinizi bilmiyorsanız, işte birkaç öneri

Vurgulayabileceğimiz en önemli yenilikler listesi arasında:

  • Grafikler için destek NVIDIA RTX 30 Nouveau sürücüsü aracılığıyla “Amper”. Destek şu anda sınırlıdır ve donanım hızlandırmasından yararlanamazsınız.
  • Ayrık GPU serisi için destek Intel Iris XE.
  • için destek Intel Platform İzleme Teknolojisi o PMT, performansı izlemek ve donanımlarından veri toplamak için kuruluşlarda ve veri merkezlerinde dahili olarak kullanılmak üzere tasarlanmış donanım telemetri raporlama aracı.
  • için destek Intel SGXuygulama kodunun ve verilerinin güvenliğini olası ifşa ve değişikliklerden koruyarak artıran, donanım tabanlı bir yalıtım ve bellek şifreleme standardıdır.
  • Cipsler için geliştirilmiş performans AMD Zen2/Zen3.
  • İçin destek AMD ‘Van Gogh’ APU’larısöylentilere göre yeni nesil APU’lar.
  • için destek WiFi 6E, son yirmi yılda Wi-Fi standardına yapılan en büyük güncelleme. Kernel 5.11, Intel, MediaTek ve Qualcomm gibi üreticilerin Wi-Fi 6E yongaları desteğiyle 6GHz bandı için destek ekler.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/15/8a/54/60018b0b4bd22fc841/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/55/66/92/60018f883bef0793ce/orijinal/mini-raspberry-pi-400.jpeg»}

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Linux çekirdeği 5.11 artık mevcut: 2021’in ilk büyük güncellemesi haberlerle dolu olarak geldi aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…