Lenovo, bir Windows lisansının maliyetini iade etmeyi reddettiği için bir kullanıcıya 20.000 € tazminat ödemek zorunda kaldı

Bir İtalyan geliştiricisi, Avrupa Özgür Yazılım Vakfı’nın destekçisi ve gönüllüsü olan Luca Bonissi, çok uluslu teknoloji şirketi Lenovo ile iki yılını yasal bir savaşta geçirmek zorunda kaldı. 42 Euro’luk basit bir Windows lisansı için para iadesi talep ettiğiniz için.

Klasik bir David vs. Goliath hikayesinde, süreçte çok para ve enerji harcanmasına rağmen Luca kazandı. İki yıl ve iki davadan sonra Lenovo, Geri ödeme yapmayı reddettikten ve müvekkilini orantısız ve gereksiz bir yasal sürece katılmaya zorladıktan sonra 20.000 € tazminat ödemek.

Windows kullanmak istememenin maliyeti

Duvar kağıdı 1 2

Her şey 2018’de Luca’nın Lenovo Ideapad dönüştürülebilir bilgisayarın yeni bir modelini satın alması ve önceden yüklenmiş Windows’u kullanmak istemediğine karar vermesiyle başladı. Luca böyle bir şeyi yapan ne ilk ne de son kullanıcı olacak, ancak çoğunun aksine yapabileceğini biliyordu. kullanmayacağınız bir işletim sistemi için para iadesi talep etmek için Lenovo ile iletişime geçin.ve bunu yapmaya da karar verdi.

Windows lisansının maliyeti, satın aldığımız bilgisayarların çoğuna dahildir, ancak geri ödeme ayarlamak ve önceden yüklenmiş Windows’u iade etmek için üreticiyle iletişime geçmek mümkündür. Ancak Lenovo’nun yanıtı bu beyefendiyi pek çok insanın uymaya istekli olmadığı bir yasal prosedürler serüveni.

Linux'u ana sistemim olarak kullanmaya çalıştım ve temel işletim sistemi Hera, bunu başarmaya en yakın olduğum şey.

Lenovo’nun iade taleplerini reddetmesinin ardından Luca, İtalyan Rekabet Piyasası Otoritesi’nden (AGCM) yardım almaya çalıştı ancak bu da sonuçsuz kalınca Luca, Lenovo’ya karşı yasal işlem başlatmaya karar verdi.

Dizüstü bilgisayarın beraberinde getirdiği Windows 10 Home lisansının maliyeti çok düşük olduğundan, Luca bir avukat tutmadan kendi başına asliye mahkemesine gidebildi. Ancak, Lenovo’nun uyguladığı agresif savunmayı görünce profesyonel yardım almaya karar verdi.

Haziran 2019’da işler daha fazla drama olmadan çözülecek gibi görünüyordu, Monza Mahkemesi Luca’nın geri ödeme hakkını tanıdı ve Lenovo’ya yasal masraflar için 130 Euro’ya ek olarak Windows lisansı için 42 Euro’yu geri ödemesini emretti..

{«videoId»:»x7zj1u3″,»autoplay»:true,»title»:»DİJİTAL GÖLGE NEDİR ve NEDEN ENDİŞELENEBİLİR»}

Lenovo kararı beğenmedi ve şirket, kararın neden 59 sayfalık bir belgede gözden geçirilmesi gerektiğine dair 15 neden belirterek temyize gitti. Bu, süreci iki yıldan fazla uzattı ve Luca’yı kendini savunmak için avukatlara yüzlerce avro harcamaya zorladı.

Aynı mahkemeye göre bu dava, büyük bir şirketin mütevazı bir tüketiciye karşı kibrinin bir örneğidir.

Son olarak, Aralık 2020’de Monza Mahkemesi, Lenovo’nun tüm iddialarını reddetmiş ve önceden yüklenmiş yazılımı iade etme hakkının bir zorunluluk olduğunu doğrulamıştır. Karar, üreticinin kendisinin Windows lisansında bu yükümlülüğü açıkça üstlendiğini kaydetti.

Vadesi dolmuş temyiz prosedürlerinin kötüye kullanılması şirkete, ağırlaştırılmış bir sorumluluk davasının yol açtığı zararın tazmini olarak Bonissi’ye 20.000 € ödemesi emredildi.

Dava Luca ve tüketici için bir zafer olsa da yine de acı bir tat bıraktı. Bonissi’nin kendisi bunu şöyle açıklıyor:

Geri ödeme kabul edilmiş olsa da, bunu talep etmek tüketiciler için ekonomik açıdan dezavantajlı olabilir. Davanın yüksek maliyetleri ve riskleri ile düşük finansal getirileri, önceden yüklenmiş Windows için geri ödeme yapmak isteyen herkes için güçlü bir caydırıcıdır. Ortalama bir tüketicinin böyle bir davayla avukatsız yüzleşecek teknik ve hukuki bilgiye sahip olmadığı ve üreticilerin davayı birkaç yıl öteye götürme riski dikkate alındığında, herhangi birinin dava açması pek olası olmayacaktır. Teknoloji devleri, Monza Mahkemesi gibi kararlar üreticileri kendi lisanslarını uygulamaya ve daha iyi geri ödeme politikaları geliştirmeye zorlamadıkça.

üzerinden | FSFE

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Lenovo, bir Windows lisansının maliyetini iade etmeyi reddettiği için bir kullanıcıya 20.000 € tazminat ödemek zorunda kaldı aslen yayınlandı Genbeta Gabriela Gonzalez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…